Aktuality

Tosca opět přeobsazena,

má nového dirigenta.

Nové nastudování opery Tosca v newyorské Met se dočkalo dalšího přeobsazení, tentokráte ale dirigentského: namísto původně ohlášeného dirigenta Andrise Nelsonse uvidíme v přímém přenosu svižné pohyby rukou maestra Jamese Levineho.
Než nastane ta kýžená chvíle, můžete se prozatím podívat na video-rozhovor s autorem připravované inscenace, režisérem Sirem Davidem McVicarem: VIDEO-ROZHOVORRozlučme se s Kristinou Opolais,

v Tosce ji neuvidíme.

Metropolitní opera nedávno oznámila, že oblíbená pěvkyně Kristine Opolais se bohužel z osobních důvodů vyhne roli Toscy v nadcházející The Met Live in HD sezoně. Na její místo si tedy Met pozvala neméně oblíbenou Sonju Jončevu, která si jako první zazpívá hned tři hlavní role v sezoně: roli Toscy, Mimi v Bohémě a roli Luisi ve Verdiho opeře Luisa Miller.Předprodej na sezonu 2017/18

spuštěn ve vybraných kinech

Předprodej vstupenek na přenosy z Metropolitní opery New York bude spuštěn na začátku května, ale pouze v některých českých Met kinech.

Tento rok odstartují rezervace a prodej abonmá shodně ve stejný den čtyři pražská kina (Aero, Světozor, Bio Oko, CineStar Anděl) a dvě regionální (Bio Central v Hradci Králové, Scala v Brně), a to v úterý 2. května. Přednost v nákupu budou mít zájemci o abonmá viz informace na webech www.kinosvetozor.cz, www.kinoaero.cz, www.biooko.net, www.cinestar.cz, www.kinoscala.cz, www.biocentral.cz.

v pondělí 1. května spustí předprodej českobudějovické kino Kotva. Podmínky nákupu vstupenek najdete na webu www.kinokotva.cz.

Další kina se připojí k předprodeji postupně v období května až srpna; samostatné informace k těmto předprodejům rozešleme v jednom z následujících Met newsletterů, k jehož odběru se můžete přihlásit zde.

Věříme, že se na novou sezonu těšíte stejně jako my!Pozor: pražské Bio Oko

přesouvá Růžového kavalíra!

Se slzou v oku oznamujeme divákům, kteří se chystají na projekci Růžového kavalíra v termínu 21.5.2017 do pražského kina Bio Oko, že tato projekce se z technických důvodů přesouvá do pražského kina Světozor. V kině >Světozor proběhne tato projekce ve stejný den, ale až od 16 hodin.

Původně zakoupené vstupenky na tuto projekci v Biu Oko jsou stále platné a budou akceptovány i v kině Světozor (tzn. není nutná jejich výměna).

Pokud vám nevyhovuje přesun projekce z Bia Oko do Světozoru, máte možnost uplatnit vrácení peněz za vstupné na pokladně Bia Oko. Rovněž vám zde pomohou vyřešit i vaše případné dotazy.

Velice se všem divákům omlouváme za způsobené komplikace.

Děkujeme za pochopení.Metropolitní opera upozornila

na první přeobsazení na sezonu 2017/18

Bohužel Metropolitní opera oznámila přeobsazení mužské role "Cavaradossiho" v přenosu opery Tosca (27.1.2018). Jonase Kaufmanna v této roli nově nahradí Vittorio Grigolo.
Tato informace bude zahrnuta do nových anotací k nové sezoně 2017/18, které se právě připravují.Nová sezona 2017/18 nabídne

pět nových inscenací, včetně dvou premiér.

S radostí oznamujeme všem příznivcům přenosů z Met, že Metropolitní opera ohlásila novou sezonu svých přímých přenosů do kin, která opět přinese nej operní hvězdy současné scény: Jončevu, Radvanovsky, Plachetku, Dominga, Kaufmanna a další...

PROGRAM SEZÓNY 2017/2018
Vincenzo Bellini: Norma /nová inscenace/
7. října 2017 18:45
Dirigent: Carlo Rizzi
Režie: Sir David McVicar
Radvanovsky, DiDonato, Calleja, Rose

Wolfgang Amadeus Mozart: Die Zauberflöte (Kouzelná flétna)
14. října 2017 18:45
Dirigent: James Levine
Režie: Julie Taymor
Schultz, Lewek, Castronovo, Werba, Pape

Thomas Adès: The Exterminating Angel (Anděl zkázy) /premiéra v Met/
18. listopadu 2017 18:45
Dirigent: Thomas Adès
Režie: Tom Cairns
Luna, Echalaz, Matthews, Bevan, Coote, Rice, Davies, Kaiser, Antoun, Portillo, Moore, Gilfry, Burdette, Van Horn, Tomlinson

Giacomo Puccini: Tosca /nová inscenace/
27. ledna 2018 18:45
Dirigent: Andris Nelsons
Režie: Sir David McVicar
Opolais, Kaufmann, Terfel, Carfizzi

Gaetano Donizetti: L’elisir d’amore (Nápoj lásky)
10. února 2018 17:45
Dirigent: Domingo Hindoyan
Režie: Bartlett Sher
Yende, Polenzani, Luciano, D’Arcangelo

Giacomo Puccini: La bohème (Bohéma)
24. února 2018 18:15
Dirigent: Marco Armiliato
Režie: Franco Zeffirelli
Jončeva, Phillips, Fabiano, Meachem, Lavrov, Rose, Plishka

Gioachino Rossini: Semiramide (Semiramis)
10. března 2018 18:45
Dirigent: Maurizio Benini
Režie: John Copley
Meade, DeShong, Camarena, Abdrazakov, Speedo Green

Wolfgang Amadeus Mozart: Così fan tutte (Takové jsou všechny) /nová inscenace/
31. března 2018 18:45
Dirigent: David Robertson
Režie: Phelim McDermott
Majeski, Malfi, O’Hara, Bliss, Plachetka, Maltman

Giuseppe Verdi: Luisa Miller
14. dubna 2018 18:15
Dirigent: James Levine
Režie: Elijah Moshinsky
Jončeva, Petrova, Beczała, Domingo, Vinogradov, Beloselskij

Jules Massenet: Cendrillon (Popelka) /premiéra v Met/
28. dubna 2018 18:45
Dirigent: Bertrand de Billy
Režie: Laurent Pelly
DiDonato, Coote, Blythe, Kim, Naouri

Pozn.: Změna obsazení vyhrazena.

Předprodej vstupenek na novou sezonu bude ve vybraných kinech spuštěn nejdříve na konci dubna 2017 – budeme vás včas informovat prostřednictvím newsletteru. Pokud nejste přihlášeni k jeho odběru, můžete tak učinit zde.
Děkujeme všem věrným divákům za trpělivost a těšíme se s vámi na novou sezonu!Nesehnali jste vstupenky

na přímý přenos Rusalky?

Nevadí, protože ještě máte možnost si zajít v pozdějších termínech do vybraných kin na záznam této velmi očekáváné opery. Seznam projekcí ze záznamu naleznete na webových stránkách zde.Pozvánka na Mozarta

v přímém přenosu

Rádi bychom výjimečně upozornili příznivce opery na ne tak úplně operní přenos, protože věříme, že jako fanoušci Mozarta a operních dramat tuto pozvánku na divadelní přenos rovněž ocení:
už ve čtvrtek 2. února zahraje živě v kinech symfonický orchestr, pod taktovkou samotného Mozarta a jeho závistivého kolegy Salieriho. Nové velkolepé představení slavné hry Petera Shaffera AMADEUS, kterou Miloš Forman zadaptoval do osmioscarového filmu, nadchlo v Londýně diváky a kritiky. Nyní si strhující příběh o hudbě, moci a žárlivosti můžete naplno vychutnat i vy.
Stačí 2. února navštívit kina Aero v Praze, Vesmír v Náchodě, Bio Oko v Praze či Jitřenka v Semilech. Přímý přenos z největšího jeviště britského Národního divadla opatřený českými i anglickými titulky začne v 19:45 hodin.PF 2017

a klidné Vánoční svátky.Dmitri Hvorostovsky

odřekl svá vystoupení

Pro příznivce ruského barytonisty Dmitrije Hvorostovského máme zarmucující zprávu: Metropolitní opera tento týden oznámila přeobsazení jeho role Oněgina v dubnovém přenosu opery Evžen Oněgin. Z důvodu těžké nemoci, a s tím i související léčbou, totiž zrušil tento charismatický zpěvák většinu svých koncertních i operních vystoupení.
Dmitrije Hvorostovského tak v této mužské roli nově nahradí Peter Mattei.

Vyjádření Dmitrije Hvorostovského citujeme zde:

To all my friends, fans and colleagues:
It is with great sadness that I must withdraw from opera performances for the foreseeable future. I have been experiencing balance issues associated with my illness, making it extremely difficult for me to perform in staged productions. I will continue to give concerts and recitals as well as make recordings. Singing is my life, and I want to continue bringing joy to people worldwide. With this pause in my operatic career and more rest in between each engagement, I hope to have more time to focus on my health and treatment. Thank you for all your love, messages and well wishes. Your support is felt and means the world to me.
With love, DMITRI HVOROSTOVSKYNestíháte přenos?

Nevadí, je tu další možnost návštěvy.

Operním divákům a návštěvníkům Met přenosů bychom rádi připomněli, že pokud nestihnete jakýkoliv sobotní přenos z Met v některém z 25 kin v českých a moravských městech, máte ještě možnost jej zhlédnout v těchto třech kinech o týden později ze záznamu:

GA Cinema (Zlín) - vždy následující čtvrtek po přenosu od 18 hodin
Bio Oko (Praha) - vždy o týden později v neděli od 15 hodin
Luna (Ostrava) - vždy o týden později v neděli od 16 hodinAdam Plachetka

v exkluzivním rozhovoru

Úspěšný basbarytonista, sólista Vídeňské národní opery a první Čech, který do třiceti let vystoupil na operních scénách v New Yorku, Vídni, Londýně i Miláně. Řeč je o Adamu Plachetkovi. Mladém pěvci, který za svou kariéru účinkoval ve třinácti různých inscenacích slavné Mozartovy opery Don Giovanni, v nichž si vyzkoušel titulní roli potrestaného hříšníka, snoubence Masetta a v těchto dnech se v Metropolitní opeře v New Yorku poprvé chystá na novou úlohu sluhy Leporella. Jak mu sedne, se čeští diváci budou moci přesvědčit už 22. října 2016 v přímém přenosu z této první operní scény světa. S letošním patronem přenosů z Met si povídala novinářka ČRo Helena Havlíková.

Kdy a jak o vás projevila Metropolitní opera (MET) poprvé zájem?
Pro Met jsem poprvé předzpívával v roce 2009. Tehdy mi řekli, že jsem je zaujal, ale jsem pro ně příliš mladý - bylo mi dvacet čtyři. Na okolnosti předzpívání to byl vlastně slušný výsledek. Od té doby jsme byli příležitostně v kontaktu a o pár let později jsem dostal nabídku na roli, o kterou jsem měl enormní zájem. Bohužel jsem ji kvůli závazkům ve Vídni nemohl přijmout. Jako „náhradu“ mi tedy nabídli Mozartova Masetta v jedné z následujících sezón.

MET připomíná obrovskou „fabriku“ na operu, kde vše musí perfektně klapat. Co všechno sólista v MET absolvuje, než přijde den „D“ s představením?
Když už se dostanete do hledáčku managementu, řeší agent, jaké úlohy jsou v budoucnu volné, a kterou by vám divadlo svěřilo. Když sedí termíny a smlouva se podepíše, zbývá většinou ještě pár let do jejího naplnění. Produkce samotná se připravuje v řádu týdnů, pokud se nejedná o premiéru. Během nich absolvujeme hudební a aranžovací zkoušky ve zkušebních prostorách, zkoušky kostýmů a ve finální fázi zkoušky s orchestrem a na jevišti. Na přípravu tak bývá času dost a myslím, že se nestává, aby někdo vstupoval do nové role bez orchestrální a jevištní zkoušky, což je třeba ve Vídni častý jev.

Jaký máte režim v den představení? Máte nějaké rituály?
Režimů mám spoustu podle toho, co mi čas dovolí. Ve Spojených Státech je snadné nic nedělat, protože je člověk daleko od všech povinností. Tam většinou v den představení relaxuji, jdu se projít nebo krátce proběhnout a odpoledne začnu probouzet hlas. V Evropě to bývá rozmanitější. Většinou naháním resty, řeším schůzky, úřady, pracovní povinnosti a rodinu a do divadla přijdu už po „pracovní době“. Nicméně se všude snažím držet svou maximální úroveň. Kdo se jde podívat na Plachetku, čeká výkon, ať je to v místním kulturáku, nebo na světové scéně.

Probouzet hlas... co to ve vašem případě znamená?
Rozezpívání má spoustu podob v různých fázích vývoje a sezóny. Když jsem v divadle začínal, říkal mi pan profesor Luděk Löbl, že musím cvičit dvojnásobek doby, po kterou chci zpívat texty. Snažil jsem se tedy rozezpívávat dvě hodiny na hodinovou zkoušku. Možná to bylo lehce přehnané, ale osvědčilo se mi to. Dnes už jsem technicky jistější, takže se čas rozezpívání velmi zkrátil a liší se především podle momentálního vytížení. Pokud zpívám každý den, stačí mi na srovnání hlasu 10-15 minut. Je ovšem podstatné absolvovat ono probouzení s časovým odstupem od představení. S každým dnem bez zpěvu se nicméně čas rozezpívání značně prodlužuje. Pak je třeba dát hlasu čas a ke cvičením se přes den v intervalech několikrát vrátit.

A proč je vlastně rozezpívání důležité?
Posláním rozezpívání je srovnat hlas zpět do ideálního ‚posazu‘. Každá role má své nároky a hlas posune mimo ideál. Rozezpívání má úkol ho tam vrátit.

V loňské sezóně MET jste zpíval desetkrát Masetta a osmkrát Belcoreho - mezi jednotlivými představeními byly tří až čtyřdenní odstupy. Jsou takové „šňůry“ náročné?
Vůbec. Naopak znamenají na moje poměry neuvěřitelně hodně volného času, protože musím do práce většinou jen na představení a jsem daleko od všech domovských povinností. Když je se mnou rodina, můžeme trávit čas společně, když jsem sám, můžu dohánět resty v korespondenci a čerpat energii do zásoby.

Opera Don Giovanni skýtá nekonečné množství interpretací od noblesního šlechtice po zkrachovalého narkomana. Účinkoval jste už v devíti různých nastudováních. Které režijní pojetí vám bylo výkladově nejbližší?
Celá opera a každá postava v ní má potenciál být pojata mnoha různými způsoby. Prošel jsem pár průměrnými inscenacemi a jednou, která mi vyloženě nesedla. V každé se ale snažím najít styčné body s mou představou a naroubovat inscenaci na svou interpretaci. Všeobecně mám rád režie, které mají záměr, ale nechávají určitý prostor i interpretaci představitelů.

V Mozartově opeře Don Giovanni střídáte dokonce tři role – Masetta, titulního Dona Giovanniho a nyní nově i Leporella. Jaký je to pocit, když je s vámi na jevišti kolega v roli, kterou také zpíváte, a dokonce v téže inscenaci?
Tohle pro mě bude nová zkušenost. Ještě nikdy jsem se s kolegou v rámci série neprohazoval. Matthew Rose je ale dobrý zpěvák, kolega i kamarád, takže se na výměnu těším. Původně jsem měl účinkovat pouze v první sérii jako Leporello. Nakonec jsem ale kývnul na nabídku ve druhé sérii vystupovat v menší roli Masetta, což nám přišlo vtipné, protože se tak uzavřel kruh výměny rolí s Matthewem.

Titulní roli Dona Giovanniho jste zpíval již ve svých 21 letech na znojemském festivalu Stejná otázka – jaký je podle vás Giovanni?
Stále více se přikláním k výkladu, že je Giovanni upřímný, ale přelétavý. V každém aspektu. Když jsem se s rolí seznamoval, myslel jsem, že si rád pohrává s lidmi a působí jim bolest. Dnes ho vnímám jako sociopata, který je ale přesvědčen o tom, že je vlastně dobrák - a ubližovat ostatním pro něj není záměr, ale průvodní jev, který si sám často neuvědomuje.

Prozradíte, které hudební číslo je pro vás nejobtížnější?
Asi Giovanniho canzonetta ve druhém jednání. Je skoro celá v pianu s minimálním doprovodem a je hodně křehká. Nicméně v poslední době začínám mít pocit, že jsem i k ní našel klíč. Je třeba ji zpívat lehce, ale stále opřeně a tóny nasazovat precizně shora. To je pravidlo, které platí vlastně pro jakoukoli skladbu, ale zde dvojnásob. Jen tak nezní unaveně a působí snadným dojmem.

Bude se z vašeho pohledu nějak lišit představení, které se nepřenáší, od toho, které mohou sledovat miliony lidí po celém světě?
Hudebně by se nic lišit nemělo. Herecky se člověk více soustředí na detaily pro kamery, které by v běžném představení zanikly.

Roli pána a sluhy zpíváte také v další Mozartově opeře – Figarově svatbě. Jak byste porovnal hraběte Almavivu a Figara i ve vztahu k Giovannimu a Leporellovi?
Ty vztahy jsou v obou operách velmi podobné. Pohotový sluha a pán, kterému se za celou operu vlastně nic nepodaří. Giovanni má ale z mého pohledu lepší stavbu než hrabě, který pozdě začíná a má v průběhu večera hodně pauz. Také má energií nabité finále, které by mě bavilo zpívat i bez zbytku opery.

Jako student konzervatoře jste dělal uvaděče ve Státní opeře, co vám to zpětně přineslo?
Sledování představení mi dalo spoustu zkušeností a formovalo můj vkus. Také přístup do zákulisí a setkání s tehdejšími idoly mi utkvěla v paměti.

Pokud máte v zahraničí volno, chodíte se tam dívat na jiné operní inscenace?
Jsem trochu rozpolcená osobnost. Když jsem s rodinou, snažím se trávit čas doma. Když jsem sám, navštěvuji všechno, co se dá. V New Yorku a ve Vídni je příležitostí vždycky dost, protože program divadel i koncertních sálů je nabitý. Když je operní dům stagionového založení a nabízí jen jednu nebo dvě další produkce, prokládám program kinem nebo sporty. Hlavně v Americe si užívám NHL.

MET má několik programů pro mladé pěvce. Mají smysl?
Užitečný je Lindemann Young Artist Develompment Program, který formuje talenty a dává jim nahlédnout do velkého světa. Našince potěší, že právě sem bude v příští sezóně patřit tenorista Petr Nekoranec.

Mladí lidé se často opery „bojí“ – nebo jim operní zpěv připadá komický. Jak byste je podpořil v tom, aby ztratili zábrany?
Řekl bych, aby vyrazili na představení bez předsudků a očekávání. Můžou na sebe formu nechat spontánně působit a třeba se jim zalíbí. Když ne, můžou návštěvu zkusit znovu po čtyřicátých narozeninách. Odtud rekrutujeme fanoušků nejvíce.Pozor na změnu sezení

v pražském CineStaru Anděl

Rádi bychom za pražský multiplex CineStar Anděl předali informaci všem divákům, kteří si ještě před srpnem 2016 do tohoto kina zakoupili vstupenky na přímé přenosy z Met.
Během srpna totiž v tomto kině došlo ke zkvalitnění sezení, které ale sebou přineslo zmenšení kapacity sálu, tudíž dojde u několika diváků ke změně jejich usazení ve vybraném sále.

Zde je podrobná informace přímo od kina, která obsahuje i návod jak postupovat v případě nespokojenosti s nově vybraným místem:

Vážení diváci přímých přenosů z Metropolitní opery,

dovolte nám vás informovat o tom, že se snažíme zvýšit pohodlí vás, našich milých diváků, a proto jsme postupně v premiérových sálech 10, 11 a 12 vyměnili sedačky za nové, větší a pohodlnější. Navíc došlo v těchto sálech k montáži horních 4 řad za VIP sedačky, které jsou širší, z kvalitní italské kůže, s větším prostorem pro odkládání občerstvení a také s větším prostorem na nohy. Kromě toho došlo ještě v sále číslo 10 k instalaci v současné době nejlepšího prostorového zvuku DOLBY ATMOS.

Bohužel s výměnou všech normálních sedaček (a také VIP sedaček) za větší, jsme byli nuceni snížit kapacitu jednotlivých sálů a také změnit označení řad a sedaček. Vzhledem k tomu, že rozhodnutí o této úpravě přišlo v srpnu a také došlo k co možná nejrychlejší montáži, předprodej na MET přenosy jsme již nedokázali zpětně změnit (začal již v červnu 2016).

Všechny již zakoupené vstupenky na MET i nadále zůstávají v platnosti, pouze u některých došlo k přemístění na jiná místa v sále č. 11, případně do přidaného sálu č. 4 s tím, že jsme se vždy snažili zachovat přibližnou polohu a atraktivitu původního místa v sále. Prosíme vás tímto o včasný příchod (nejlépe 30 min před zahájením přenosu), abychom vám u vstupu mohli vstupenky vyměnit za nové. V případě nespokojenosti s vyřešením vzniklé situace vám vrátíme vstupné v plné výši.

Ještě jednou se velice omlouváme za vzniklé komplikace a pevně věříme, že si užijete novou sezonu MET v nových komfortnějších sedačkách ještě více než v minulosti.

Tým CineStar AndělZnáme výherce

soutěže o kartu Skřivánek

Posíláme velké gratulace pí. J. Písaříkové, která zaslala správnou odpověd na soutěžní otázku ze zářijového Met newsletteru („Které kino/ve kterém městě se nově zapojilo do Met přenosové sezony 2016/17?“ Jde o kino Svět v Chomutově.), a vyhrála tak slevovou kartu Skřivánek. Díky této kartě se bude moci jít podívat na přímé přenosy z Met za zvýhodněné vstupné.

Ostatní ale mohou dále soutěžit, a to o víkendový pobyt v pětihvězdičkovém luxusním hotelu Art Deco Imperial a o volné vstupenky na přímý přenos Don Giovanni (22.10.2016).
Stačí být přihlášen k odběru emailového Met newsletteru a odpovědět správně na dvě soutěžní otázky.
Neváhejte a zaregistrujte se, soutěž končí 8. října!Kino Svět v Chomutově

opět uvede Met přenosy!

Pro diváky ze severních Čech máme dobrou zprávu: po dvouleté pauze se přímé přenosy z Met opět vracejí do kina Svět v Chomutově. Kino se tentokráte zapojí do celé sezony 2016/17 a uvede v přímém přenosu všech 10 titulů. Vstupenky do tohoto kina si můžete už nyní rezervovat na webových stránkách www.kulturasport.cz.Registrujte se a vyhrajte

pobyt v luxusním pražském hotelu

Pro fanoušky Met přenosů a především úspěšného mladého umělce a patrona sezony Adama Plachetky jsme připravili ve spolupráci s hotelem Art Deco Imperial soutěž o volné vstupenky na přímý přenos Don Giovanni a víkendový pobyt ve zmiňovaném luxusním hotelu v centru Prahy.
Pro to, abyste se stali výhercem dvou volných vstupenek na 22. října a užili si následně i pobyt v legendárním pětihvězdičkovém hotelu, postačí správně odpovědět na dvě různé otázky, které se postupně objeví v emailovém Met newsletteru.
Pokud tedy ještě nejste registrováni k jeho odběru, neváhejte a registrujte se co nejdříve zde: Met newsletter.Opustil nás Jaroslav Sovinský

****

S lítostí a zármutkem v srdci oznamujeme, že 14.8.2016 náhle zemřel náš externí kolega a obrovský milovník operních přenosů do kin, pan JUDr. Jaroslav Sovinský, Ph.D.
Jeho rozsáhlé znalosti několik sezon obohacovaly všobecné povědomí o historii operních děl a pomáhaly získávat další operní fanoušky.

Rodině a příbuzným vyjadřujeme upřímnou soustrast. Panu Sovinskému přejeme lehké spočinutí a děkujeme, že byl naším přítelem.Den s operou v kině

na festivalu Pražské jaro 2016

V jednom z předchozích Met newsletterů jsme upozornili na akci Den s operou v kině, která byla součástí doprovodného programu prestižního hudebního festivalu Pražské jaro.
Tento den, strávený v přítomnosti majestátní budovy Pražského hradu, hradní stráže a turistických průvodců, mile překvapil nejen pořadatele z filmové distribuční společnosti Aerofilms, ale i zúčastněné zpěváky a kolemjdoucí turisty. Od jedné až do páté hodiny odpolední se totiž nepřetržitě a vášnivě zpívalo operní karaoke, u mikrofonu se vystřídali různé věkové kategorie a zaznělo několik operních árií a popových songů v odlišném jazykovém provedení.
Fotogalerii z podařeného pěveckého sobotního dne naleznete na facebookovém profilu Víc než film.

Video z akce si můžete pustit zde:Všichni zúčastnění obdrželi volné vstupenky na přímé přenosy z Met, na filmové projekce do pražských artových kin Aero, Světozor a Bio Oko nebo na koncerty festivalu Pražské jaro dle jejich výběru.

Pro ty, co neměli možnost se dostat do Prahy na Den s operou v kině, byla rovněž přichystána rychlá soutěž o volné vstupenky na červnový koncert charismatického ruského basisty Ildara Abradzakova v Obecním domě, který pořádá společnost Nachtigall Artists.

Stačilo správně odpovědět na otázku „Kdo bude patronem přenosové Met sezony 2016/17, a ve kterém přenosu se objeví?“ a svou odpověď poslat nejpozději do 8.6. Ze správných odpovědí byli vylosováni dva výherci (první a poslední) - paní L. Balková a paní M. Nedvědová - kteří se 13.6. od 19:30hod. zajdou podívat na koncert této světové operní špičky. Obě výherkyně obdrželi informace o převzetí výhry na svůj email.
Gratulujeme!

Pokud chcete také soutěžit o zajímavé ceny, přihlašte se k odběru Met emailového newsletteru zde: Met newsletter.Met má nového hudebního ředitele

a Met přenosy svého prvního patrona

Dnes (2.6.) byli pro příznivce Metropolitní opery a Met přenosů v českých kinech odhaleny dvě novinky:

Historicky prvním patronem přímých přenosů z Metropolitní opery v New Yorku se stane úspěšný český basbarytonista Adam Plachetka. Sólista Vídeňské národní opery zaštítí svým jménem celou příští sezónu přenosů 2016-17, která je pro Českou republiku v pořadí již desátá.
Plachetka je prvním Čechem, který do třiceti let vystoupil na operních scénách v New Yorku, Vídni, Londýně i Miláně, a 22. října 2016 se představí v roli Leporella v přímém přenosu Mozartovy opery Don Giovanni z Metropolitní opery.

41 letý kanadský dirigent Yannick Nézet-Séguin byl dnes, ve středu 2.6., oficiálně přivítán do své nové pozice hudebního ředitele Metropolitní opery; tu převzal po odstoupivším Jamesi Levinovi, který působil v této pozici v Met úctyhodných 40 let.
Yannick Nézet-Séguin bude teprve třetím hudebním ředitelem v historii existence Met.
V živém vstupu to oznámilo vedení Met, které uvítalo dirigenta slovy o tom, že je na tuto významnou funkci "ideálním člověkem, který vnese do jejich orchestřiště čerstvý vítr".
Na celý záznam (v angličtině) se můžete podívat zde: video

Růžový kavalír

pozná změnu dirigenta

Bohužel musíme oznámit fanouškům Met přenosů do kin, že už nyní došlo ke změně dirigenta u přenosu opery Růžový kavalír z nové sezony 2016/17, která je naplánována na termín 13.5.2017: původního dirigenta Jamese Levina nahradí německý dirigent Sebastian Weigle, který zamíří do Met z Frankfurtské opery.Předprodej zahájen

od 11.4. ve vybraných kinech

Milí příznivci přenosů z Met níže najdete vypsané informace o předprodeji vstupenek na další nadupanou sezonu přenosů z Metropolitní opery 2016/17. Předprodej bude tentokráte spuštěn již během dubna, ale pouze v některých českých Met kinech:

Praha
Jako první odstartuje rezervace a prodej abonmá na přímé přenosy z newyorské Met pražské kino Aero v pondělí 11. dubna. Následovat budou kina Světozor a Bio Oko, jež otevřou svůj rezervační systém v pondělí 25. dubna a opět dostanou přednost zájemci o předplatné. Po nich se v Praze ještě připojí i multikino CineStar na Andělu, a to v sobotu 30. dubna.
Detailní informace o způsobu nákupu vstupenek a abonmá do pražských kin rovněž najdete na tzv. předprodejovém letáku, který bude již brzy umístěn v pražských Met kinech.

Regiony
Mimo Prahu se k první vlně předprodejů připojí nejdříve brněnská Scala (11.4.), ostravský Dům kultury (13.4.) a Bio Central v Hradci Králové (18.4.), poté další kina při posledním letošním sobotním přenosu: kino Kotva v Českých Budějovicích (30.4.), Divadlo Reduta v Brně (30.4.), kino Luna v Ostravě (30.4.), multikino CineStar v Plzni, Pardubicích a Opavě (30.4.), Jitřenka v Semilech (30.4.).
Dále se pak připojí i kino Svět v Hodoníně (1.5.), Centrum v Havířově a Metropol v Olomouci (2.5.), Družba v Chotěboři (květen), Modrý Kříž v Kutné Hoře a Sněžník v Děčíně (1.6.), Digitální kino v Žatci (červen), Vesmír v Náchodě (1.7.), kino Puls v Kopřivnici (1.8.), 3D kino v Benešově (1.9.).
Detailní informace o podmínkách nákupu vstupenek a abonmá budou tato kina postupně zveřejňovat na svých webových stránkách.

Další kina plánují spustit předprodej během pozdního léta a září – budeme vás o termínech průběžně informovat na těchto webových stránkách.

Těšit se můžete na následující tituly přenosové sezony 2016/17: program.

Informace o předprodeji dostali exkluzivně do emailu jako první odběratelé Met newsletteru; chcete-li také dostávat informace ohledně Met přenosů rychleji než ostatní a přímo do vešeho emailu, stačí se přihlásit k odběru newsletteru zde.Nová sezona 2016-17

nabídne český titul i zpěváka

S radostí oznamujeme všem příznivcům přenosů z Met, že Metropolitní opera již ohlásila novou sezonu svých přímých přenosů do kin! Opět přinese nejjasnější operní hvězdy jakými jsou Domingo, Fleming i Netrebko. A hlavně novou Rusalku a našeho basbarytonistu Adama Plachetku.

PROGRAM SEZÓNY 2016/17
Sobota, 8. října 2016 17:45
Richard Wagner: Tristan und Isolde (Tristan a Isolda) - nová inscenace
Rattle / Treliński
Stemme, Gubanova, Skelton, Nikitin, Pape

Sobota, 22. října 2016 18:45
Wolfgang Amadeus Mozart: Don Giovanni
Luisi / Grandage
Gerzmava, Byström, Malfi, Villazón, Keenlyside, Plachetka, Rose, Kwangchul

Sobota, 10. prosince 2016 18:45
Kaija Saariaho: L’Amour de Loin (Láska zdaleka) – MET premiéra
Mälkki / Lepage
Phillips, Mumford, Owens

Sobota, 7. ledna 2017 18:45
Giuseppe Verdi: Nabucco
Levine / Moshinsky
Monastyrska, Barton, Thomas, Domingo, Belosselskiy

Sobota, 21. ledna 2017 18:45
Charles Gounod: Roméo et Juliette (Romeo a Julie) – nová inscenace
Noseda / Sher
Damrau, Grigolo, Madore, Petrenko

Sobota, 25. února 2017 18:45
Antonín Dvořák: Rusalka – nová inscenace
Elder / Zimmerman
Opolais, Dalayman, Barton, Jovanovich, Owens

Sobota, 11. března 2017 18:45
Giuseppe Verdi: La traviata
Luisotti / Decker
Yoncheva, Fabiano, Hampson

Sobota, 25. března 2017 17:45
Wolfgang Amadeus Mozart: Idomeneo
Levine / Ponnelle
van den Heever, Sierra, Coote, Polenzani, Opie

Sobota, 22. dubna 2017 18:45
Petr Iljič Čajkovskij: Eugene Onegin (Evžen Oněgin)
Ticciati / Warner
Netrebko, Maximova, Dolgov, Hvorostovsky, Kocán

Sobota, 13. května 2017 18:15
Richard Strauss: Der Rosenkavalier (Růžový kavalír) – nová inscenace
Levine / Carsen
Fleming, Garanča, Morley, Polenzani, Brück, Groissböck

Pozn.: Změna obsazení vyhrazena.

Předprodej vstupenek na novou sezonu bude ve vybraných kinech spuštěn nejdříve na konci dubna 2016 – budeme vás včas informovat prostřednictvím newsletteru. Pokud nejste přihlášeni k jeho odběru, můžete tak učinit zde.
Děkujeme všem věrným divákům za trpělivost!Připravte se na přeobsazení

v přenosu opery Manon Lescaut

Metropolitní opera tento týden oznámila přeobsazení mužské role "des Grieux" v březnovém přenosu opery Manon Lescaut (5.3.2016) - nemocného Jonase Kaufmanna v této roli nově nahradí francouzský tenorista Roberto Alagna.Kdo uvidí na Valentýna

B. Hymela v Obecním domě?

V posledním Met newsletteru (k jehož odběru se můžete přihlásit zde) jsme zmínili soutěž o dvě volné vstupenky na Valentýnský koncert tenoristy Bryana Hymela v Obecním domě.

Jsme rádi, že nám přišlo tak velké množství správných odpovědí, výherce jsme však podle pravidel vylosovali jen jednoho. Je jím paní J. Hůlková, která již obdržela do emailu informace o postupu převzetí výhry.

Výjimečně jsme také obdarovali dvěma volnými vstupenkami na tento koncert i p. V. Drápala, který připojil ke správné odpovědi i pěknou fotografii z jeho osobní návštěvy v Metropolitní opeře. Jsme rádi, že jsou mezi návštěvníky Met přenosů i tací, kteří se opravdu vydají na návštěvu Metropolitní opery v New Yorku.

Ostatním držíme palce, aby se na ně usmálo štěstí u dalších soutěží, které pro vás chystáme.Registrujte se a vyhrajte

vstupenky na koncert B. Hymela

Patříte mezi příznivce opery, chodíte na přímé přenosy z Met do českých kin a ještě jste neregistrovali svou emailovou adresu k odběru Met newsletteru?
Tak to rychle napravte a registrujte svůj email zde: Met newsletter.

Nejenže se dozvíte zajímavosti o přenášených operních titulech, ale zároveň se můžete účastnit i soutěží.
Právě nyní probíhá Valentýnská soutěž o volné vstupenky na pražské vystoupení tenoristy Bryana Hymela v Obecním domě. Soutěžní otázky budou uvedeny právě ve zmiňovaném Met newsletteru.

Nenechte si tedy ujít příležitost vidět a slyšet tohoto krále vysokých "C" pár metrů od vás!Lovci perel nově

i v ostravské Luně!

Máme příjemnou novoroční zprávu pro příznivce Met přenosů v Ostravě a blízkém okolí: kromě Domu kultůry bude nově uvádět přímé přenosy z Met i modernizované kino Luna. Toto kino se připojí k načaté Met sezoně 2015/16 titulem Lovci perel.

Všechny Met projekce ale budou v tomto kině netradičně probíhat až o týden později, a to vždy v neděli od 16 hodin.
Možnost zhlédnout světovou špičku operního nebe tak dostanou i děti nebo ti, kterým nevyhovuje "originální" datum přenosů.

Podrobné informace o termínech projekcí a možnosti zakoupení vstupenek naleznete na webových stránkách kina www.kzoj.cz.Vylosovali jsme výherce

o volné vstupenky na koncert ČF

V jednom z našich newsletterů jsme vyhlásili soutěž o volné vstupenky na přenos Mimořádného předvánočního koncertu České filharmonie, který proběhne v sobotu 19.12. od 14:45 hodin ve vybraných českých kinech. Detailní informace (včetně seznamu zapojených kin) o tomto v Rudolfinu již vyprodaném koncertu najdete zde.

No a zde je seznam šťastných výherkyň a výherců:
Praha = p. J. Komoň, p. J. Vondřich, p. V. Kára, p. J. Češkovic, p. M. Dostál, pí. M. Hermannová, pí. V. Štalmachová, pí. J. Bidlová, pí. J. Suldovská, pí. M. Gerthnerová
region = pí. M. Dohnálková, pí. J. Šebková, pí. I. Hůlková, pí. R. Piklová, pí. J. Písaříková

Výherci obdrželi informace o převetí výhry na svůj email.
Všem výhercům gratulujeme a přejeme pěkný koncertní zážitek v kině.

Ostatním děkujeme za přízeň a přejeme poklidné Vánoce a Šťastný nový rok!Soutěž o vstupenky

na přenos adventního koncertu ČF

Rádi bychom divákům zpříjemnili předvánoční shon účastí na přenosu Mimořádného předvánočního koncertu České filharmonie, který proběhne v sobotu 19.12. od 14:45 hodin ve vybraných českých kinech. Detailní informace (včetně seznamu zapojených kin) o tomto v Rudolfinu již vyprodaném koncertu najdete zde.

Proto jsme pro diváky připravili soutěž o volné vstupenky na přímý přenos tohoto adventního koncertu. Soutěžní otázka se týká hostujícího rakouského dirigenta zmiňovaného koncertu Manfreda Honecka: kterou českou koledu zařadil do programu koncertu?

Napovíme, že správnou odpověď naleznete v rozhovoru s M. Honeckem na webových stránkách www.vicnezfilm.cz.

Nejrychlejšího výherce, který se na těchto webových stránkách přihlásí k odběru Met newsletteru a do poznámky uvede správnou odpověď, vylosujeme ve středu 16.12. Vítěz od nás získá dvě volné vstupenky na tento přenos do vybraného kina.

Přejeme příjemné čtení a soutěžení!James Levine nebude

dirigovat Lulu.

S lítostí oznamujeme všem příznivcům přímých přenosů do kin z Metropolitní opery NY, že 21. listopadu bohužel neuvidí v přímém přenosu opery LULU oblíbeného a původně ohlášeného dirigenta Jamese Levineho - ten, nejen ze zdravotních, ale i časově náročných důvodů, nakonec odřekl dirigování této nové inscenace.
Na tento večer ho zastoupí mladý dirigent Lothar Koenigs.Jste v klubu

přátel Pražského jara?

Pokud je vaše odpověď ano, tak vězte, že jako držitel členské karty klubu hudebního festivalu Pražské jaro máte nárok na 15% slevu na vstupném na přímé přenosy z Met. Podrobnější informace o tom, jak se stát členem klubu a jak uplatnit slevu, naleznete na webových stránkách www.festival.cz.

Pro fanoušky Met přenosů, kteří je navštěvují v pražských artových kinech Aero a Světozor, je zde na celou jubilejní sezonu připraveno překvapení: před každým přímým přenosem opery od italského autora, bude na diváky čekat ve foyer kina sklenička chlazeného výběrového Prosecca italské provenience. Toto pěnivé překvapení pro diváky vzniklo ve spolupráci s firmou Wine Food Market.

O těchto novinkách se jako první dozvěděli registrovaní odběratelé Met newsletteru - nezapomeňte tedy, že pokud chcete jako první dostávat důležité a zajímavé informace o Met přenosech v českých kinech do vašeho emailu, musíte se nejdříve registrovat k odběru emailového newsletteru zde.Předprodej vstupenek

na sezonu 2015/16

Registrovaní odběratelé Met newsletteru obdrželi již minulý týden první informace o spuštění předprodeje vstupenek na novou (jubilejní!) přenosovou sezonu 2015/16 - pokud chcete rovněž jako první dostávat důležité informace o Met přenosech v českých kinech do vašeho emailu, neváhejte se registrovat k odběru zde.
A zde jsou ony zmiňované informace o spuštění předprodeje vstupenek na jubilejní 10. sezonu přenosů z Metropolitní opery 2015/16.

Praha
Jako první odstartuje rezervace a prodej abonmá na přímé přenosy z newyorské Met pražské kino Aero v pondělí 4. května. Následovat budou kina Světozor a Bio Oko, jež otevřou svůj rezervační systém v pondělí 18. května a opět dostanou přednost zájemci o předplatné. Po nich se v Praze ještě připojí i multikino CineStar na Andělu, a to v pondělí 25. května.
Detailní informace o způsobu nákupu vstupenek a abonmá do pražských kin ještě zašleme samostatně registrovaným odběratelům v některém následujícím Met newsletteru. Rovněž je také najdete na tzv. předprodejním letáku, který bude již brzy umístěn ve všech Met kinech.

Regiony
Mimo Prahu se k první vlně předprodejů připojí některá kina již při posledním letošním sobotním přenosu jednoaktovek Sedlák kavalír/Komedianti: kino Radnice v Jablonci nad Nisou (25.4.), Scala v Brně (25.4.), Velké kino ve Zlíně (25.4.), Dům kultury v Ostravě (25.4.), CineStar v Plzni, Pardubicích a Opavě (25.4.).
Dále se pak připojí i Bio Centrál v Hradci Králové (4.5.), Divadlo Reduta v Brně (4.5.), Modrý Kříž v Kutné Hoře (1.6.), Centrum v Havířově (1.6.), Vesmír v Náchodě (1.7.), Sněžník v Děčíně (polovina července) a kino Puls v Kopřivnici (1.8.).
Detailní informace o podmínkách nákupu vstupenek a abonmá budou tato kina postupně zveřejňovat na svých webových stránkách.
Další kina plánují spustit předprodej během pozdního léta a září – budeme vás o termínech průběžně informovat na těchto webových stránkách.PŘIDÁVÁME HITY Z MET!

Pro operní náruživce v Praze.

Pro operní náruživce, kteří si chtějí ukrátit čas mezi koncem letošní a začátkem nové sezóny přímých satelitních přenosů z Metropolitní opery do kin, je opět připraven výběr několika oblíbených titulů z letošní sezony, ale i z let minulých. V průběhu května a června 2015 je ze záznamu promítne pražské kino Aero. Začátky všech představení jsou shodně v 18:45hod.

Vstupenky na všechna představení mini-série záznamů z Met jsou již v prodeji; výše vstupného je 300Kč.
Telefonické rezervace vstupenek je možné provádět každý všední den od 10. do 17. hodiny na telefonu +420 608 33 00 88.

Vstupenky lze zakoupit přímo na pokladně kina Aero na adrese Biskupcova 31, Praha 3.
Pokud to máte do pokladny kina Aero daleko, můžete vstupenky osobně zakoupit i na pokladnách spřátelených pražských kin Bio Oko (Fr. Křížka 15) nebo Světozor (Vodičkova 41).

Připomínáme, že vstupenky je samozřejmě možné zakoupit i online na webových stránkách kina Aero zde.

Program záznamové série Přidáváme:

středa, 13. května 2015 18:45
Rusalka | Antonín Dvořák
Nézet-Séguin / Schenk
Fleming, Magee, Zajick, Beczala, Relyea
Renée Fleming v jedné ze svých stěžejních rolí zpívá v Dvořákově jímavé pohádkové opeře slavnou árii o měsíčku.
Délka představení 3 hodiny a 15 minut; česky s anglickými a českými titulky.

středa, 20. května 2015 18:45
Veselá vdova (The Merry Widow) | Franz Lehár
Davis / Stroman
Fleming, O´Hara, Gunn, Shrader, Allen
Rozkošnická inscenace Lehárovy nestárnoucí operety Veselá vdova. Zpívá se v novém anglickém překladu Jeremyho Samse, režie se zhostila broadwayská režisérka a choreografka Susan Stroman.
Délka představení 2 hodiny a 49 minut; anglicky s anglickými a českými titulky.

středa, 3. června 2015 18:45
Romeo a Julie (Roméo et Juliette) | Charles Gounod
Domingo / Joosten
Netrebko, Alagna, Gunn, Leonard, Lloyd
Jedno z nejvýznamnějších operních zpracování nesmrtelného Shakespearova příběhu o milencích z italské Verony, jejichž lásku zabíjí zloba a nenávist znepřátelených rodin. Za dirigentským pultem stanul Plácido Domingo.
Délka představení 3 hodiny a 3 minuty; francouzsky s anglickými a českými titulky.

středa, 10. června 2015 18:45
Rigoletto | Giuseppe Verdi
Mariotti / Mayer
Damrau, Volkova, Beczala, Lučić, Kocán
Režisér Michael Mayer zasadil inscenaci Verdiho slavné tragédie do Las Vegas šedesátých let dvacátého století. Ve svém pojetí se nechal inspirovat neformálním sdružením herců a umělců Franka Sinatry známým pod názvem Rat Pack.
Délka představení 2 hodiny a 28 minut; italsky s anglickými a českými titulky.Jubilejní desátá sezóna přenosů

je již oznámena!

Přinášíme radostnou zprávu pro všechny milovníky operního umu: nejslavnější operní scéna světa odtajnila program nové The Met: Live in HD sezóny 2015/2016 a dala vědět, že do jubilejního desátého roku hodlá vstoupit ve velkém stylu. Chystá hned pět novinkových titulů a jako výroční bonus zařadila do programu divácký hit Mozartovu Kouzelnou flétnu, která byla vůbec první operou přenášenou živě v roce 2006 do kin.

Zde je podrobný program nové přenosové sezony 2015/16:

Sobota 3. října 2015, 18:45
Giuseppe Verdi: Il Trovatore (Trubadúr)
Armiliato / McVicar / Netrebko, Zajick, Yonghoon, Hvorostovsky, Kocán

Sobota, 17. října 2015, 18:45
Giuseppe Verdi: Otello – nová inscenace
Nézet-Séguin / Sher / Antonenko, Jončeva, Pittas, Lučić, Gröissbock

Sobota, 31. října 2015, 16:45
Richard Wagner: Tannhäuser
Levine / Schenk / Botha, Westbroek, DeYoung, Mattei, Groissböck

Sobota, 21. listopadu 2015, 18:15
Alban Berg: Lulu – nová inscenace
Levine / de Wit / Petersen, Graham, Brenna, Groves, Reuter, Grundheber

Sobota, 12. prosince 2015, 18:45
Wolfgang Amadeus Mozart: The Magic Flute (Kouzelná flétna)
Bonusová opera k 10. výročí existence projektu. Záznam je z roku 2006.
Levine / Taymor / Ying Huang, Polenzani, Miklósa, Robinson, Gunn

Sobota, 16. ledna 2016, 18:45
Georges Bizet: Les Pêcheurs de Perles (Lovci perel) – nová inscenace
Noseda / Wollcock / Damrau, Polenzani, Kwiecień, Testé

Sobota, 30. ledna 2016, 18:45
Giacomo Puccini: Turandot
Carignani / Zeffirelli / Stemme, Hartig, Berti, Tsymbaljuk

Sobota, 5. března 2016, 18:45
Giacomo Puccini: Manon Lescaut – nová inscenace
Luisi / Eyre / Opolais, Kaufmann, Cavalletti, Sherratt

Sobota, 2. dubna 2016, 18:45
Giacomo Puccini: Madama Butterfly (Madame Butterfly)
Chichon / Minghella / Opolais, Zifchak, Alagna, Croft

Sobota, 16. dubna 2016, 18:45
Gaetano Donizetti: Roberto Devereux – Met premiéra
Benini / McVicar / Radvanovsky, Garanča, Polenzani, Kwiecień

Sobota, 30. dubna 2016, 18:45
Richard Strauss: Elektra – nová inscenace
Salonen / Chéreau / Stemme, Pieczonka, Meier, Ulrich, Owens

Pozn.: Změna obsazení vyhrazena.

Předpokládaný termín spuštění přeprodeje vstupenek na novou sezonu je stanoven ve vybraných kinech až na konec dubna 2015, proto prosím do kin zatím nevolejte ani nepište. Kina vám tímto děkují za trpělivost.

Chcete-li se dozvědět o spuštění předprodeje vstupenek v kinech včas a rychle, přihlašte se k odběru emailového Met newsletteru zde.Přichystejte se

na další soutěže

Chodíte rádi na koncerty? Tak se neváhejte ještě dnes přihlásit zde k odběru Met newsletteru. V několika následujících newsletterech totiž budete moci soutěžit o dvě volné vstupenky na koncert proslulého italského basbarytonisty Ildebranda D’Arcangelo a na koncert jeho stoprocentního rodáka, tenoristy Vittoria Grigòla. Oba pánové vystoupí ve Smetanově síni Obecního domu v Praze, každý ovšem v jiném termínu. Čtěte proto pozorně všechny Met newslettery, ať vám neunikne žádná soutěžní otázka!Pozor na Veselou vdovu

v pražském kině Světozor!

Připomínáme všem příznivcům Met přímých přenosů, že operata Veselá vdova nebude z programových důvodů uvedena v pražském kině Světozor v sobotu 17.1. jako přímý přenos, ale pouze jako záznam, a to až v sobotu 24.1. od 18:45 hodin .Vánoční nabídka

pro milovníky opery

Ať už budou chtít milovníci operních přenosů udělat radost sobě a nebo nadělit exkluzivní dárek svým blízkým, vybraná kina je jistě potěší svou předvánoční nabídkou: vstupenky na nadcházející přenosy z Met budou totiž od soboty 13. do úterý 23. prosince k mání za abonentní cenu, a to již při nákupu 2 vstupenek.
Slevu poskytují následující kina (v závorce je uvedena již snížená cena jednoho lístku): v Praze Aero (350 Kč), Světozor (420 Kč) a Bio Oko (300 Kč), v Brně Scala (320 Kč) a konečně Bio Central v Hradci Králové (300 Kč).Soutěž o vstupenky

na festival soudobé hudby

Minulý týden jste v tradičním Met newsletteru soutěžili o volné vstupenky na sedmý ročník pražského festivalu soudobé hudby Contempuls.
Výherkyni paní M. Veselové, která nám zaslala jako první správnou odpověď na soutěžní otázku, udělají radost dvě volné vstupenky na tyto festivalové koncerty:

21.11.2014
19:30 Francesco Dillon & Emanuele Torquati (Itálie)
21:00 Phace Ensemble (Rakousko)

26.11.2014
19:30 Uli Fussenegger (Rakousko)
21:00 Neue Vocalsolisten Stuttgart (Německo) + Gareth Davis - basklarinet

Výherkyni přejeme příjemný zážitek a ostatním radíme, ať se rovněž přihlásí k odběru emailového Met newsletteru zde, a soutěží s námi o další nachystané dárky.Připomínáme, že přímý přenos

Smrt Klinghoffera byl ZRUŠEN

Přímý přenos opery Smrt Klinghoffera naplánovaný na sobotu 15.11. byl zrušen. Jako náhradní titul byl do přenosové série zvolen Lazebník sevillský, a to na sobotní termín 22. listopadu od 18:45hodin.
Připomínáme tedy všem divákům, kteří již mají zakoupenu vstupenku na zrušený přenos Smrt Klinghoffera, aby kontaktovali své kino zda musí vstupenku na zrušený přenos vrátit nebo zda je platná i pro náhradní přenos Lazebníka sevillského.
Rovněž připomínáme, že díky této nečekané programové změně uvedou některá kina náhradní titul Lazebník sevillský jen ze záznamu, a to v nejbližších možných listopadových termínech - přesná data projekcí naleznete na webových stránkách metopera.cz zde.Kino v Benešově

opět odvysílá Met

Po několika měsíční pauze se opět připojuje k uvádění série přímých přenosů The Met: Live in HD i kino v Benešově u Prahy - začne "náhradním" přenosem Lazebník sevillský v sobotu 22. února od 18:45 hodin.
Informace o kinu a možnosti rezervace vstupenek naleznete na webových stránkách kina kinoagentura.cz.Seznam výherců vstupenek

na přenos České Filharmonie 25.10.

Konečně vám můžeme oznámit výherce soutěže o dvě volné vstupenky na přímý přenos koncertu České filharmonie v sobotu 25.10. od 14:45 hodin do téměř 30 českých a slovenských kin. Je jich opravdu hodně, proto jim všem děkujeme za zaslání správné odpovědi a za trpělivost při čekání na zaslání informace o převzetí jejich výhry:

Hradec Králové - pí. Donátová
Praha (Aero) - p. Čihula
Teplice - pí. Chrudimská
Brno (Scala) - - pí. Koutná
Náchod - pí. Hůlková
České Budějovice - p. Rucki
Jablonec n.N. - p. Kawka
Děčín - p. Brunhofer
Kolín - p. Vondřich
Radotín - pí. Pázlerová
Říčany - p. Češkovič
Kroměříž - pí. Rosíková
Duchcov - p. Brynda
Písek - pí. Klenková
Chomutov - pí. Písaříková
Mladá Boleslav - pí. Pankovská


Ostatní opět vyzýváme, ať již neváhají a rovněž se přihlásí k odběru emailového Met newsletteru zde, a soutěží s námi o další nachystané dárky!Vylosovali jsme výherce

o vstupenky na koncert D. Damrau

V posledním Met emailovém zpravodaji (newsletteru) jsme společně s obchodem Terryho ponožky vyhlásili soutěž o dvě volné vstupenky na říjnový koncert světové operní hvězdy Diany Damrau, který proběhne v pražském Obecním domě.
Výherce jsme již v pondělí vylosovali a rovnou i kontaktovali: gratulujeme a přejeme příjemný zážitek výherci panu J. Matějkovi, který jako třetí v pořadí zaslal správnou odpověď na dotaz "napište nám alespoň 3 tituly operních DVD, které v sobotu zahlednéte v prodejním stánku Terryho ponožek v pražském kině Aero nebo Světozor."

Výherce druhé soutěže o dvě volné vstupenky na přímý přenos koncertu České filharmonie v sobotu 25.10. od 14:45 hodin do téměř 30 českých a slovenských kin jsme rovněž vylosovali. A protože výherců je hodně, budeme je postupně všechny kontaktovat emailem a informovat je o převzetí jejich výhry.

Ostatní vyzýváme, ať se rovněž přihlásí k odběru emailového Met newsletteru zde, a soutěží s námi o další nachystané dárky!Přímý přenos z Rudolfina

rozezní nejen česká kina.

Rádi bychom upozornili všechny příznivce vážné hudby, že v sobotu 25. října od 14:45 hodin proběhne historicky první přímý přenos koncertu z Rudolfina do českých a slovenských kin!
Pilotní přenos - oblíbený klenot české vážné hudby - Dvořákova symfonie Z Nového světa bude hlavní součástí programu koncertu, který je v pražském Rudolfinu již téměř vyprodaný. Nenechte si proto ujít přenos tohoto koncertu alespoň v kině a zhlédněte uznávaného šéfdirigenta tělesa Jiřího Bělohlávka ve vysokém obrazovém rozlišení a pod drobnohledem filmových kamer.
Přímý přenos proběhne ve 30 kinech po celé České republice a na Slovensku - seznam kin však zdaleka není konečný, proto pozorně sledujte webové stránky www.vicnezfilm.cz, kde najdete aktuální seznam participujících kin. Rovněž zde najdete podrobné informace o programu večera a krátký rozhovor s šédirigentem J. Bělohlávkem.Další změna v obsazení

postihla tentokráte Figarovu svatbu.

Sotva Metropolitní opera oznámila první změnu v obsazení (u Hoffmannových povídek), už své příznivce připravuje na další.
Ze zdravotních důvodů tentokráte budou muset diváci oželet přítomnost Mariny Poplavskaji v opeře Figarova svatba, která bude živě přenášena do kin 18. října 2014. V její roli Almavivovi nešťastné manželky ji nahradí americká sopranistka Amanda Majeski, pro kterou tato role bude debut na prknech Met.Hoffmannovy povídky

se dočkaly dvojí změny.

Metropolitní opera oznámila první změnu v obsazení týkající se nové přenosové sezony 2014/15. Abchazská sopranistka Hibla Gerzmava, která měla původně ztvárnit všechny čtyři operní hrdinky - Olympii, Antonii, Giuliettu, Stellu - nyní ztvární "pouze" dvě z těchto rolí. Namísto ní se v roli Olympie objeví americká sopranistka Erin Morley, a v roli kurtizány Giulietty anglická mezzosopranistka Christine Rice.Přímý přenos opery Smrt Klinghoffera byl ZRUŠEN,

náhradní titul je již znám.

V minulé "aktualitě" jsme vás s lítostí informovali o náhlém zrušení přímého přenosu moderní opery J. Adamse Smrt Klinghoffera, který byl naplánován do kin na sobotu 15. listopadu 2014. Tento přenos opery byl zrušen díky možnému podněcování k antisemitismu – více se můžete dozvědět v tomto článku na art.ihned.cz (česky) nebo na theguardian.com (anglicky).

Metropolitní opera však již oznámila náhradní titul za zrušeného Klinghoffera: bude jím oblíbená klasická Rossiniho komedie, jež dala světu několik nejznámějších operních melodií, Il barbiere di Siviglia (Lazebník sevillský). Tentokráte ale bude v představení excelovat Isabel Leonard jako smělá Rosina, tenorista Lawrence Brownlee jako její intrikující milovník a Christopher Maltman jako nesmírně vynalézavý a okouzlující lazebník samotný. Barvitou a libozvučnou hudbu bude dirigovat Michele Mariotti, režie se zhostí Bartlett Sher.

Rossiniho Lazebníka sevillského uvidíme ve většině českých kin v sobotu 22. listopadu od 18:45 hodin.

Výjimkou jsou tato kina, která z programových důvodů uvedou tuto operu až o pár dní později ze záznamu:
Bio Oko / Praha – 23.11. od 15:00
Aero / Praha – 29.11. od 18:45
Scala / Brno - 29.11. od 18:45
Světozor / Praha – 30.11. od 17:00

Ti z vás, kteří si zakoupili vstupenky na zrušený přímý přenos Smrt Klinghoffera, je mohou od zítřejšího dne vrátit na pokladně kina, ve kterém vstupenky zakoupili. Vrácení vstupného je možné uskutečnit během celého léta. Rovněž je možné od zítřejšího dne zakoupit na pokladnách Met kin vstupenky na náhradní přímý přenos Lazebník sevillský.

Děkujeme za pochopení a za případné způsobené komplikace se vám jménem vedení Metropolitní opery, distribuční společnosti Aerofilms i jménem kin velice omlouváme.Přímý přenos opery Smrt Klinghoffera byl ZRUŠEN,

o náhradní projekci budeme brzy informovat.

S lítostí oznamujeme všem příznivcům současné hudby a přímých přenosů z Met, že byl zrušen přímý přenos opery J. Adamse Smrt Klinghoffera, plánovaný na sobotu 15. listopadu 2014.

Očekáváme informace o náhradním představení, jehož titul a případné nové datum sdělíme co nejdříve. Rovněž budeme brzy informovat, jak naložit s již zakoupenými vstupenkami.

Prosíme proto o strpení a děkujeme za pochopení. Za způsobené případné komplikace se vám jménem vedení Metropolitní opery, distribuční společnosti Aerofilms i jménem kin velice omlouváme.

Zde najdete důvod zrušení tohoto přímého přenosu art.ihned.cz.Dobro zvítězilo nad zlem,

Popelka v Jablonci n. N. bude!

Sice byl 10.5. z technických důvodů zrušen přímý přenos Popelky v jabloneckém kině Radnice, diváci zde ale naštěstí o toto představení nepřijdou. Náhradní projekce totiž proběhne již v sobotu 14. června od 18:45 hodin. Chcete-li se tedy pobavit s belcantovou operou Popelka, zajeďte si v červnu do Jablonce nad Nisou, v kině Radnice vás rádi uvidí.Známe výherce soutěže volných vstupenek

na galakoncert pod širým nebem

V posledním Met newsletteru jsme vyhlásili další soutěž: dvě volné vstupenky na galakoncert s názvem Pocta Jarmile Novotné, který bude uveden 30. srpna od 20 hodin na středočeském zámku Liteň pod širým nebem a zazní zde árie a předehry z oper W. A. Mozarta, P. Mascagniho, G. Rossiniho, P. I. Čajkovského a B. Smetany v podání sólistů světových operních domů (Martina Janková, Dagmar Pecková, Štefan Margita a Adam Plachetka) pod vedením Jiřího Bělohlávka za doprovodu orchestru PKF, vyhrála tato jména:

paní Lea Tomášová
paní Zuzana Trnková

Oběma výherkyním gratulujeme!

No a vám, kteří chcete také čas od času vyhrát zajímavou cenu, doporučíme přihlásit se k odběru Met newsletteru zde.Předprodej vstupenek

na sezonu 2014-15 byl spuštěn.

Netrpělivě čekáte na spuštění předprodeje vstupenek na příští sezonu přenosů z Metropolitní opery 2014/15? Zde vám tedy přinášíme první zevrubné informace o spuštění předprodeje v některých Met kinech:

Praha
Jako první odstartuje rezervace a prodej abonmá na přímé přenosy z newyorské Met pražské kino Aero v pondělí 5. května. Následovat budou kina Světozor a Bio Oko, jež otevřou svůj rezervační systém v pondělí 19. května a opět dostanou přednost zájemci o předplatné. Po nich se v Praze ještě připojí i multikino CineStar na Andělu , a to v pondělí 26. května. Detailní informace o způsobu nákupu vstupenek a abonmá do pražských kin najdete na webových stránkách těchto pražských kin.

Regiony
Mimo Prahu se k první vlně předprodejů připojí během dubna a května tato kina:
Brno / Scala (5.5.) - www.kinoscala.cz
České Budějovice / Kotva (10.5.) – www.kinokotva.cz
Hradec Králové / Bio Centrál (10.5.) – www.biocentral.cz
Jablonec nad Nisou / Radnice (5.5.) – www.kinajablonec.cz
Olomouc / Metropol (12.5.) - www.kinometropol.cz
Opava / CineStar (10.5.) – www.cinestar.cz
Ostrava / Dům kultury (14.4.) – www.dkmoas.cz
Pardubice / CineStar (10.5.) – www.cinestar.cz
Plzeň / CineStar (10.5.) – www.cinestar.cz
Semily / Jitřenka (10.5.) – www.kinosemily.cz
Teplice / Květen (10.5.) – www.dkteplice.cz
Zlín / Velké kino (10.5.) – www.velkekino.cz

Detailní informace o podmínkách nákupu vstupenek a abonmá budou tato kina postupně zveřejňovat na svých webových stránkách.

Další Met přenosová kina v regionu se na spuštění předprodeje ještě připravují, proto vás prosíme o trpělivost – budeme vás včas informovat o předprodejových termínech zbývajících kin na těchto webových stránkách a nebo vám je v předstihu zašleme přímo do emailu formou Met newsletteru. Neváhejte se tedy již nyní přihlásit k jeho odběru zde.

Bonus pro věrné abonenty
Příjemnou novinkou pro časté návštěvníky Met přenosů je, že všichni pražští předplatitelé obdrží při nákupu na pokladně novou abonentní kartičku, díky níž získají hned několik výhod a slev na koncerty a akce České filharmonie a opery Národního divadla v Praze. Podrobnosti o těchto výhodách vám rovněž přineseme v některém z dalších Met newsletterů.Nové kino

na poslední 2 přenosy sezony

Pro diváky ze severních Čech máme dobrou zprávu: na poslední dva přímé přenosy letošní sezony - Così fan tutte (26.4.) a La cenerentola (10.5.) - se ke stávajícím Met kinům připojí i kino Svět v Chomutově. Vstupenky do tohoto kina si můžete rezervovat na webových stránkách www.kulturasport.cz.Velmi rychlá

změna obsazení.

Představení Bohémy zařazeného na program přímých přenosů do kin 5. dubna 2014 se dotkla změna obsazení: představitelka Mimì Anita Hartig byla ze zdravotních důvodů na poslední chvíli zastoupena lotyšskou sopranistkou Kristine Opolais. Tato pěvkyně tak během necelých 24 hodin absolvovala na jevišti Met svůj druhý pěvecký debut poté, co se 4. dubna představila v titulní roli Madama Butterfly.Nová sezona

2014-15 odhalena

Registrovaní odběratelé Met newsletteru se již dozvěděli, že o půlnoci z 12. na 13. února odhalila newyorská Met očekávaný program příští sezony přenosů do kin:

Sobota 11. října 2014 / G. Verdi: Macbeth
Luisi / Noble / Netrebko, Calleja, Lučić, Pape

Sobota 18. října 2014 / W. A. Mozart: Le nozze di Figaro (Figarova svatba)nová inscenace
Levine / Eyre / Poplavskaja, Petersen, Leonard, Mattei, Abdrazakov

Sobota 1. listopadu 2014 / G. Bizet: Carmen
Heras-Casado / Eyre / Hartig, Rachvelishvili, Antonenko, Abdrazakov

Sobota 15. listopadu 2014 / J. Adams: The Death of Klinghoffer(Smrt Klinghoffera)Met premiéra
Robertson / Morris / Martens, Panikkar, Szot, Opie, Allicock, Speedo Green

Sobota 13. prosince 2014 / R. Wagner: Die Meistersinger von Nürnberg (Mistři pěvci norimberští)
Levine / Schenk / Dasch, Cargill, Botha, Appleby, Reuter, Kränzle, König, Rose

Sobota 17. ledna 2015 / F. Lehár: Die lustige Witwe (Veselá vdova)nová inscenace
Davis / Stroman / Fleming, O´Hara, Gunn, Shrader, Allen

Sobota 31. ledna 2015 / J. Offenbach: Les Contes d’Hoffmann (Hoffmannovy povídky)
Abel / Sher / Gerzmava, Lindsey, Grigolo, Hampson

Sobota 14. února 2015 / P. I. Čajkovskij / B. Bartók: Iolanta / Duke Bluebeard’s Castle (Jolanta / Modrovousův hrad)nová inscenace
Gergiev / Treliński / Netrebko, Beczala, Markov, Azizov, Tanovitski ; Michael, Petrenko

Sobota 14. března 2015 / G. Rossini: La donna del lago (Jezerní paní)Met premiéra
Mariotti / Curran / DiDonato, Barcellona, Flórez, Osborn, Gradus

Sobota 25. dubna 2015 / P. Mascagni / R. Leoncavallo: Cavalleria rusticana / Pagliacci (Sedlák kavalír / Komedianti)nová inscenace
Luisi / McVicar / Westbroek, Álvarez, Lučić ; Racette, Álvarez, Gagnidze, Meachem

Kvůli příští sezóně zatím nevolejte, protože vaše oblíbená přenosová kina potřebují ještě nějaký čas, než se připraví na divácké dotazy k nové sezoně The Met: Live in HD 2014/15. Termín zahájení předprodeje příští sezóny není v tuto chvíli stanoven, předpokládáme však, že bude tak jako každý rok někdy začátkem měsíce května.

O spuštění předprodeje vstupenek se jako první dozvědí registrovaní odběratelé Met newsletteru, neváhejte se tedy přihlásit k jeho odběru zde.Výherce soutěže vstupenek

na koncert R. Villazóna byl poslední.

V jednom z předchozích Met newsletterů jsme vyhlásili soutěž o volné vstupenky na koncert oblíbeného tenoristy Rolando Villazóna, který proběhne v Obecním domě v Praze 28.3. od 19:30 hodin. Stejně jako u předchozích dvou soutěží (na koncert E. Johna a balet Spící krasavice) jsme si také počkali na poslední zaslanou správnou odpověď (která zní Mozart – Koncertní árie). Zde je jméno jediného výherce, který rozhodně nemusí litovat, že byl v soutěži poslední:

p. Šebek z Rovenska pod Troskami

Výherci gratulujeme. Instrukce k vyzvednutí vstupenek nalezne ve svém emailu.

No a vám, kteří chcete také čas od času vyhrát zajímavou cenu, doporučíme přihlásit se k odběru Met newsletteru zde.Seznam výherců

na Eltona Johna a Spící krasavici

V jednom z předchozích Met newsletterů jsme vyhlásili soutěž o volné vstupenky na projekci záznamu koncertu Eltona Johna z Las Vegas, která proběhne v českých a slovenských kinech pouze v jeden večer 19.3. Losovali jsme tentokráte z nejpozději došlých odpovědí, vždy alespoň 2 výherce po dvou vstupenkách ze stejného města, pokud ve svém emailu měli znění správné odpovědi "Candle in the Wind" a připojili jméno města/kina ve kterém chtějí koncert zhlédnout. Zde jsou jejich jména:

Boskovice - K. Tichá
Český Krumlov - L. Hervířová
Chotěboř - J. Kampová
Jablonec n. Nisou - L. Jašek
Jičín - P. Šebková, J. Pankovská
Olomouc - J. Sigmund
Ostrava - A. Adamová, M. Huvarová
Plzeň - M. Svoboda, M. Plzák
Praha - E. Zátková, H. Chylíková
Přerov - L. Machalová
Semily - J. Šebek, E. Zema
Slaný - E. Černohorská
Štětí - J. Februarová, E. Richtrová
Teplice - P. Moller, J. Brynda
Zlín - K. Filipová, H. Buriánková

Všem výhercům gratulujeme! Instrukce k vyzvednutí vstupenek naleznete ve svém emailu.

Rovněž dnes byli vylosováni výherci baletní soutěže o volné vstupenky na přímý přenos Spící krasavice (ROH), který také proběhne pouze 19.3. Losovali jsme z nejpozději došlých odpovědí, vždy alespoň 2 výherce po dvou vstupenkách ze stejného města, kteří správně odpověděli "v roce 1890". Bohužel do soutěže se nezapojil nikdo z okolí Brna, Kopřivnice, Uherského Hradiště a Varnsdorfu, kde je rovněž možné přímý přenos zhlédnout, a tak zde uvádíme pouze jména výherců do pražského Bia Oko:

H. Gollová
V. Jirásková

Výherkyním gratulujeme a také zasíláme instrukce k vyzvednutí vstupenek na jejich emailovou adresu.Nová soutěž pro odběratele newsletteru

ještě probíhá.

Právě probíhají hned tři soutěže najednou pro registrované odběratele Met newsletteru, které budou ukončeny až 21. března.
Soutěží se o volné vstupenky na koncert Rolando Villazóna v Praze, na přímý přenos baletního představení Spící krasavice z londýnského Royal Opera House do kina Bio Oko a do třetice na záznam koncertu Sira Eltona Johna z Caesarova paláce v Las Vegas do 58 českých a slovenských kin.

Nechcete-li napříště o tyto a další zajímavé výhry přijít, neváhejte a přihlašte se k odběru Met newsletteru zde.Soutěž pro odběratele newsletteru

má svého výherce.

Ve čtvrtek 27.2. byla vyhlášena pro registrované odběratele Met newsletteru z Brna rychlá jednodenní soutěž o 2 volné vstupenky na následující páteční večer na operní představení Rusalka v brněnském Janáčkově divadle.
Na soutěžní otázku „Kolikrát se bude v období února až dubna reprízovat Rusalka z Met (která byla jako první česká opera živě přenášena do kin po celém světě)?“ bleskově odpověděl pan M. Rataj, kterému tímto gratulujeme a přejeme příjemný páteční večer s operou.

Chcete-li také soutěžit o zajímavé ceny (vstupenky na koncerty nebo přímé přenosy, DVD nebo CD, exkluzivní plakáty a publikace) neváhejte a přihlašte se k odběru Met newsletteru zde.Nová sezona

2014-15 odhalena.

Registrovaní odběratelé Met newsletteru se již minulý týden dozvěděli, že o půlnoci z 12. na 13. února odhalila newyorská Met očekávaný program příští sezony přenosů do kin:

Sobota 11. října 2014 / G. Verdi: Macbeth
Luisi / Noble / Netrebko, Calleja, Lučić, Pape

Sobota 18. října 2014 / W. A. Mozart: Le Nozze di Figaro (Figarova svatba)nová inscenace
Levine / Eyre / Poplavskaja, Petersen, Leonard, Mattei, Abdrazakov

Sobota 1. listopadu 2014 / G. Bizet: Carmen
Heras-Casado / Eyre / Hartig, Rachvelishvili, Antonenko, Abdrazakov

Sobota 15. listopadu 2014 / J. Adams: The Death of Klinghoffer(Smrt Klinghoffera)Met premiéra
Robertson / Morris / Martens, Panikkar, Szot, Opie, Allicock, Speedo Green

Sobota 13. prosince 2014 / R. Wagner: Die Meistersinger von Nürnberg (Mistři pěvci norimberští)
Levine / Schenk / Dasch, Cargill, Botha, Appleby, Reuter, Kränzle, König, Rose

Sobota 17. ledna 2015 / F. Lehár: The Merry Widow (Veselá vdova)nová inscenace
Davis / Stroman / Fleming, O´Hara, Gunn, Shrader, Allen

Sobota 31. ledna 2015 / J. Offenbach: Les Contes d’Hoffmann (Hoffmannovy povídky)
Abel / Sher / Gerzmava, Lindsey, Grigolo, Hampson

Sobota 14. února 2015 / P. I. Čajkovskij / B. Bartók: Iolanta / Duke Bluebeard’s Castle (Jolanta / Modrovousův hrad)nová inscenace
Gergiev / Treliński / Netrebko, Beczala, Markov, Azizov, Tanovitski ; Michael, Petrenko

Sobota 14. března 2015 / G. Rossini: La Donna del Lago (Jezerní paní)Met premiéra
Mariotti / Curran / DiDonato, Barcellona, Flórez, Osborn, Gradus

Sobota 25. dubna 2015 / P. Mascagni / R. Leoncavallo: Cavalleria Rusticana / Pagliacci (Sedlák kavalír / Komedianti)nová inscenace
Luisi / McVicar / Westbroek, Álvarez, Lučić ; Racette, Álvarez, Gagnidze, Meachem

Kvůli příští sezóně zatím nevolejte, protože vaše oblíbená přenosová kina potřebují ještě nějaký čas, než se připraví na divácké dotazy k nové sezoně The Met: Live in HD 2014/15. Termín zahájení předprodeje příští sezóny není v tuto chvíli stanoven, předpokládáme však, že bude tak jako každý rok někdy začátkem měsíce května.

O spuštění předprodeje vstupenek se jako první dozvědí registrovaní odběratelé Met newsletteru, neváhejte se tedy přihlásit k jeho odběru zde.Přes tisíc diváků sledovalo Rusalku

pod hvězdami na náměstí Republiky

Přímý přenos Rusalky z Metropolitní opery si kromě operních fanoušků v kinech přišla poslechnout i dobrá tisícovka diváků před velké plátno na náměstí Republiky. Další stovky kolemjdoucích se zastavovaly alespoň na chvíli a zvědavě se otáčeli i pasažéři projíždějících tramvají a autobusů.

Lidé se na náměstí scházeli už od šesté hodiny a před tři čtvrtě na sedm lemovala plátno masa diváků, seřazených do vzorného půlkruhu. Mnozí se dostavili i s kusem nábytku k sezení. Dav zcela zaplnil prostranství před obchodním domem Palladium, rozléval se daleko za promítací věž a sotva nechal volnou průjezdovou cestu pro tramvaje. Renée Fleming sklidila potlesk za fantasticky odzpívanou árii Měsíčku na nebi hlubokém, zatímco skutečný měsíc prosvítal mlhavým oblakem přímo nad plátnem. Větší část diváků vydržela ve stoje sledovat obě dějství i rozhovory v přestávkách. V přestávce po druhém dějství vysvětlil představitel Prince, polský tenor Piotr Beczala, že čeština a polština jsou si velmi blízké: v žertovné nadsázce prý čeština Polákům zní, jako když se bezzubé dítě snaží mluvit polsky. „Byl to nádherný zážitek, děkuju všem, kdo tady projekci uspořádali,“ sdělila jedna z divaček po skončení venkovního přenosu ve 22 hodin, tedy těsně před prvními tóny závěrečného dějství.

Podívejte se na fotoreportáž Dity Havránkové z unikátního přenosu z Met pod širým nebem na blogu www.kinoprenosy.cz.Rusalka pod hvězdami

na pražském náměstí Republiky.

Pozor: první přenos české opery z Met mohou mimořádně vidět všichni, kdo se v sobotu 8. února vydají na pražské náměstí Republiky. Rusalka pod širým nebem bude přístupná všem a zdarma.
Venkovní projekce Rusalky na náměstí může být ochutnávkou pro ty, kteří dosud váhali na operu zajít do kina. Projekce bude zahájena 8. února hned po setmění, samotný přenos opery ale začne stejně jako v kinech až v 18:45. Oproti kinům bude projekce na náměstí ukončena již ve 22 hodin, tedy na konci druhé přestávky. Diváci však nepřijdou o árii Měsíčku na nebi hlubokém, jež zazní již v prvním dějství, a poslechnou si i živé rozhovory s úvodem k závěrečnému jednání opery. S ohledem na zimní počasí budou na místě k dispozici teplé nápoje.

A ještě trochu sportovní terminologie pro ty z Vás, kteří raději chodíte před velké obrazovky podpořit české olympioniky. Vězte, že i u Rusalky je několik důvodů, proč fandit. Rusalka vyzývá Carmen a bude bojovat o pokoření rekordu návštěvnosti z roku 2010. Přesáhne dosavadní rekord 6524 diváků na jeden přímý přenos do kin? Dvě operní hvězdy z inscenace Rusalky, Renée Fleming a Dolora Zajick, mají české kořeny a Dvořákova mistrovská opera bude zpívána v češtině. To už stojí za sdílený zážitek pod otevřeným nebem na náměstí!Rusalka z Met

i v kině Benešov

S radostí oznamujeme, že se do druhé poloviny letošní Met sezony nově zapojuje i kino v Benešově - začne samozřejmě nejvíce očekávaným přenosem Rusalka v sobotu 8. února od 18:45 hodin.
Informace o kinu a možnosti rezervace vstupenek naleznete na webových stránkách kina www.kinoagentura.cz.Nemáte vstupenku na přímý přenos Rusalky?

Nevadí!

Máme dobrou zprávu pro příznivce opery Rusalka, která bude jako první česká opera živě přenášena do kin po celém světe v rámci série The Met: Live in HD! Přibývají totiž další kina po celé České republice, která budou uvádět tuto operu nejen jako přímý přenos (8.2.), ale i jako záznam. Pokud jste tedy nesehnali vstupenku na přímý přenos, máte šanci sehnat vstupenku na záznam v těchto kinech a termínech: RUSALKA ze záznamu.Nejen veselé vánoce

a šťastný Nový rok 2014!

Přejeme všem našim věrným kino-divákům mnoho silných zážitků na opeře v kině, minimální předvánočníh shon a poklidné prožití nadcházejích Vánočních i Novoročních svátků.
A samozřejmě děkujeme za vaše milé komentáře i podněty jak pro vás můžeme ještě více zpříjemnit pobyt ve vašem oblíbeném Met kině a doufáme, že se i v roce 2014 budete rádi do kina vracet – navnadit by vás mohl i tento nový trailer k druhé polovině Met sezony: TRAILER druhá polovina sezony.Nemáte vstupenku

na přímý přenos Rusalky?

Nesehnali jste v Praze vstupenku na přímý přenos Rusalky, která bude jako první česká opera živě přenášena do kin po celém světe v rámci série The Met: Live in HD? Nezoufejte, teď máte šanci zhlédnout tuto operu alespoň ze záznamu: pražské Bio Oko totiž díky velkému zájmu spustilo už nyní předprodej vstupenek na další projekci Rusalky (ze záznamu), a to v termínu 23. února od 15:00 hodin.
Informace o prodeji vstupenek naleznete na webových stránkách kina www.biooko.net.Přečtěte si informace o Tosce

a vyražte do Scaly.

Dramaturgové Met se rozhodli opětovně zařadit do série Met: Live in HD jednu z nejoblíbenějších oper, Pucciniho Toscu v režii Luca Bondyho. V Čechách se tímto titulem k přenosům připojí už druhý sál v Brně, a to znovu otevřené kino Scala, které po delší pauze opět voní novotou! Více o tomto brněnském artovém kině (včetně informace o prodeji vstupenek na Met: Live in HD sérii v tomto kině) naleznete na webových stránkách www.kinoscala.cz.

Potřebujete vědět více o jednotlivých Met přenosech? Ve spolupráci s panem Jaroslavem Sovinským pro vás budeme pravidelně vždy v týdnu před daným přenosem zveřejňovat podrobné vstupní informace o každém přenosu z Met. Tyto důkladně zpracované texty se budou objevovat na blogu www.kinoprenosy.cz.
Právě teď se na tomto blogu můžete dočíst zajímavosti o sobotním přenosu Tosca.Přímý přenos opery Nos

v Hodoníně nebude!

Pro všechny příznivce operních přenosů z Hodonína a blízkého okolí máme bohužel smutnou zprávu: kino bude v sobotu 26.10. z technických důvodů zavřeno, a tak se zde nemůže uskutečnit ani přímý přenos z Metropolitní opery. Dobrou zprávou však je informace, že kino odehraje tuto operu ze záznamu v lednu 2014, takže diváci nakonec nebudou o tento operní zážitek ochuzeni.
Přesný termín náhradní projekce zatím není potvrzen, jakmile se jej dozvíme, zveřejníme ho na těchto webových stránkách a v pravidelném emailovém Met Newsletteru (přihlášení do Met Newsletteru je možné zde).
Děkuje všem divákům za pochopení.Máte nos na prvotřídní zážitky?

Vyzkoušejte se!

Metropolitní opera připravila pro návštěvníky Met přenosů, kteří si rádi hrají, zábavnou počítačovou aplikaci k nadcházejícímu přímému přenosu NOS. V tomto zavrženém a neprávem opomíjeném Šostakovičově díle, hraje hlavní roli nos, který utekl jednomu ruskému úředníku...
Pokud si chcete pořídit fotografii právě s tímto nezbedným lidským orgánem, navštivte tyto webové stránky D.D.Šostakovič: NOS a nalaďte se tak na nadcházející přímý přenos, který proběhne ve vašem oblíbeném kině v sobotu 26.10. od 18:45 hodin.

Přejeme vám příjemnou zábavu!Met přenosy i v neděli

zatím jen v Praze

Příznivcům Met přenosů už brzy skončí přenosové prázdniny a tak bychom je rádi informovali, že nově uvidí přenosy také v brněnském kině Scala (www.kinoscala.cz), v Havířově (www.mkscentrum.cz) a ve Znojmě (www.illusion.cz).

Novinkou je rovněž uvedení přenosů s týdenním zpožděním a v odpoledních hodinách v pražském Biu Oko.
V posledních sezonách totiž často padaly divácké dotazy, zda je možné zařídit, aby se přenos z Met odehrál v jiný den než v sobotu pozdě večer. Pro dětské diváky je totiž pozdní večerní, někdy i noční návrat z přenosu komplikovaný. Metropolitní opera proto odsouhlasila uvedení přenosů s týdením zpožděním, a dokonce už v odpoledních hodinách. Nově se tak budou přenosy uvádět, prozatím jen v pražském Biu Oko, vždy o týden později než přímý přenos,v neděli od příjemnější 15. hodiny odpolední.
Kompletní přehled Met nedělních projekcí naleznete na webových stránkách pražského Bia Oko zde.Elina Garanča vyměnila roli

Charlotte za roli matky

Ještě se pořádně nepřiblížilo datum prvního přenosu z Met a už tu máme první změny v obsazení: dvojnásobná maminka Elina Garanča dala přednost svému druhorozenému dítěti a tak ji neuvidíme v opeře Werther. Namísto ní se po boku J. Kaufmanna objeví francouzská mezzosopranistka Sophie Koch.

Další změna se dotkne "pouze" režie představení Evžen Oněgin: herečka a režisérka Fiona Shaw zastoupí Deborah Warner; v Met to pro ni bude režisérský debut.Vítejte na nové adrese www.metopera.cz...

...novém místě pro novinky z Met a informace o spuštění předprodeje!

Změnili jsme adresu webu věnovanému novinkám z Metropolitní opery. Opravte si prosím na svých počítačích adresu na tuto novou www.metopera.cz.

A zde vám přínášíme informace o kinech, která již nyní v červnu a červenci spustí předprodej vstupenek na přenosovou sezonu 2013/14:

České Budějovice – kino Kotva / předprodej od 11. 6.
Ostrava – Dům kultury / předprodej od 12. 6.
Zlín – Velké kino / předprodej od 12. 6.
Plzeň – multikino CineStar / předprodej od 13. 6.
Pardubice – multikino CineStar / předprodej od 13. 6.
Jablonec nad Nisou – kino Radnice / předprodej od 14. 6.
Semily – kino Jitřenka / předprodej od 15. 6.
Praha – kino Aero / předprodej od 17. 6.
Olomouc – kino Metropol / předprodej od 17. 6.
Děčín – kino Sněžník / předprodej od 19. 6.
Praha – kino Světozor / předprodej od 24. 6.
Praha – Bio Oko / předprodej od 24. 6.
Praha Anděl – multikino CineStar / předprodej od 1. 7.
Teplice – kino Květen / předprodej od 1. 7.
Hodonín – kino Svět / předprodej od 1. 7.

(Podrobné informace o předprodeji naleznete na webových stránkách kin.)

Ostatní kina spustí předprodej během léta a na podzim.

Přejeme vám pohodový nákup vstupenek!

Informaci o spuštění předprodeje vstupenek na sezonu 2013/14 se jako první dozvěděli odběratelé emailového Met Newsletteru - pokud také chcete dostávat informace o dění kolem Met přenosů jako první, doporučujeme vám se co nejdříve zaregistrovat k odběru Newsletteru zde .PROGRAM SEZÓNY 2013/14:

Sobota 5. října 2013, 18:45
P. I. Čajkovskij: Evžen Oněgin – nová inscenace

Gergiev / Warner
Kwiecien, Netrebko, Volkova, Beczala, Tanovitsky

Sobota 26. října 2013, 18:45
D. D. Šostakovič: Nos

Smelkov / Kentridge
Szot, Popov, Lewis

Sobota 9. listopadu 2013, 18:45
G. Puccini: Tosca

Frizza / Bondy
Racette, Alagna, Gagnidze, Del Carlo

Sobota 14. prosince 2013, 18:45
G. Verdi: Falstaff – nová inscenace

Levine / Carsen
Maestri, Oropesa, Meade, Blythe, Cano, Fanale, Vassallo

Sobota 8. února 2014, 18:45
A. Dvořák: Rusalka

Nézet-Séguin / Schenk
Fleming, Magee, Zajick, Beczala, Relyea

Sobota 1. března 2014, 17:45
A. P. Borodin: Kníže Igor – nová inscenace

Noseda / Čerňakov
Abdrazakov, Dyka, Rachvelishvili, Semiškur, Petrenko, Kocán

Sobota 15. března 2014, 17:45
J. Massenet: Werther – nová inscenace

Altinoglu / Eyre
Kaufmann, Oropesa, Garanča, Bižić, Summers

Sobota 5. dubna 2014, 18:45
G. Puccini: La bohème (Bohéma)

Ranzani / Zeffirelli
Hartig, Phillips, Grigolo, Cavalletti, Carfizzi, Gradus, Maxwell

Sobota 26. dubna 2014, 18:45
W. A. Mozart: Così fan tutte (Takové jsou všechny)

Levine / Koenig
Phillips, Leonard, de Niese, Polenzani, Pogossov, Muraro

Sobota 10. května 2014, 18:45
G. Rossini: La cenerentola (Popelka)

Luisi / Lievi
DiDonato, Flórez, Spagnoli, Corbelli, Pisaroni


Děkujeme všem za neutuchající přízeň a těšíme se s vámi na novou sezonu!

Šest výherců

se půjde podívat na záznamy do Aera

Do 11. dubna probíhala pro milovníky Met projekcí soutěž o volné vstupenky na vybrané záznamy, které budou uvedeny v období od května do června v pražském kině Aero.

Ze zaslaných správných odpověďí jsme vylosovali tyto výherce, kteří dostanou dvě volné vstupenky na vybraný záznam do kina:

pí. Táňa Klosová
p. Pavel Racek
pí. Sylvie Mitchellová
p. Milan Stárek
pí. Marta Jedličková
p. Julius Češkovič

Všem výhercům gratulujeme!

Pokud se chcete přidat ke stávajícím soutěžícím a soutěžit s námi o zajímavé ceny, a rovněž dostávat důležité informace ohledně Met projekcí jako první (včetně informace o spuštění předprodeje vstupenek na sezonu 2013/14), doporučujeme vám se co nejdříve zaregistrovat k odběru Newsletteru zde .Opět soutěžíte

o volné vstupenky.

Pro milovníky Met projekcí probíhá až do čtvrtka 11. dubna nová soutěž o volné vstupenky na vybrané záznamy, které budou uvedeny v období od května do června v pražském kině Aero. Soutěží se vždy o dvě volné vstupenky na některý z těchto záznamů:

2.5. od 18:45 / La Traviata
9.5. od 18:45 / Maškarní ples
23.5. od 18:45 / Nápoj lásky
6.6. od 18:45 / Manon
11.6. od 18:45 / Don Giovanni
20.6. od 18:45 / Marie Stuartovna

Pokud se chcete přidat ke stávajícím soutěžícím a soutěžit s námi o zajímavé ceny, a rovněž dostávat důležité informace ohledně Met projekcí jako první (včetně informace o spuštění předprodeje vstupenek na sezonu 2013/14), doporučujeme vám se co nejdříve zaregistrovat k odběru Newsletteru zde .Francesca da Rimini v pražském multikině

CineStar pouze jako záznam.

Připomínáme všem divákům, kteří se chystají do pražského multikina CineStar Anděl na představení Francesca da Rimini, že tato opera bude z technických důvodů v kině odehrána pouze jako záznam, a to o týden později než samotný přímý přenos, v sobotu 23.3.2013 od 16:45 hodin.
Děkujeme za pochopení.Přenosová sezona 2013/14

odtajněna

V úterý 26. února ve 23:00 hodin Metropolitní opera v New Yorku oficiálně odtajnila program přímých přenosů na sezonu 2013/14. Z celkového počtu deseti přenosů se ve čtyřech případech jedná o premiéry úplně nových inscenací.

Program sezony 2013/14 zde:

Sobota 5. října 2013, 18:45
P. I. Čajkovskij: Evžen Oněgin – nová inscenace
Gergiev / Warner
Kwiecien, Netrebko, Volkova, Beczala, Tanovitsky

Sobota 26. října 2013, 18:45
D. Šostakovič: Nos
Smelkov / Kentridge
Szot, Popov, Lewis

Sobota 9. listopadu 2013, 18:45
G. Puccini: Tosca
Frizza / Bondy
Racette, Alagna, Gagnidze, Del Carlo

Sobota 14. prosince 2013, 18:45
G. Verdi: Falstaff – nová inscenace
Levine / Carsen
Maestri, Oropesa, Meade, Blythe, Johnson Cano, Fanale, Vassallo

Sobota 8. února 2014, 18:45
A. Dvořák: Rusalka
Nézet-Séguin / Schenk
Fleming, Magee, Zajick, Beczala, Relyea

Sobota 1. března 2014, 17:45
A. Borodin: Kníže Igor – nová inscenace
Noseda / Tcherniakov
Abdrazakov, Dyka, Rachvelishvili, Semishkur, Petrenko, Kocán

Sobota 15. břena 2014, 17:45
J. Massenet: Werther – nová inscenace
Altinoglu / Eyre
Kaufmann, Oropesa, Garanča, Bižić, Summers

Sobota 5. dubna 2014, 18:45
G. Puccini: Bohéma
Ranzani / Zeffirelli
Hartig, Phillips, grigolo, Cavalletti, Carfizzi, Gradus, Maxwell

Sobota 26. dubna 2014, 18:45
W. A. Mozart: Così fan tutte
Levine / Koenig
Phillips, Leonard, de Niese, Polenzani, Pogossov, Muraro

Sobota 10. května 2014, 18:45
G. Rossini: Popelka
Luisi / Lievi
DiDonato, Flórez, Spagnoli, Corbelli, Pisaroni

Pokud se chcete včas dozvědět o zahájení předprodeje vstupenek do českých kin a soutěžit o abonnmá na přenosy, neváhejte a zaregistrujte se na těchto webových stránkách k odběru Met Newsletteru.Valentýnská soutěž

už má svého výherce...

Výhercem, který nám zaslal správnou odpověď a tudíž na něj čeká valentýnská výhra – dvě volné vstupenky do Národního divadla v Praze na představení „Nápoj lásky“ v termínu 14.02. od 19 hodin - se stal pan P. Čihula.
Gratulujeme!

Pokud chcete také soutěžit o zajímavé ceny a dostávat informace okolo dění Met přímých přenosů, neváhejte se zaregistrovat k odběru Met Nesletteru zde .Právě probíhá nová soutěž

o Valentýnskou výhru

Opět jsme v Met Newsletteru upozornili na nový blog kinoprenosy.cz , kde diváci mohou číst a diskutovat nejen o přímých přenosech z Met, ale kde najdou i přehledný kalendář všech chystaných a právě probíhajících přímých přenosů nebo záznamů v kinech po celé České a Slovenské republice.

No a právě jedné chystané na blogu zmiňované projekce se týkala i nová soutěžní otázka...
Na výherce, který nám zašle správnou odpověď, čeká valentýnská výhra – dvě volné vstupenky do Národního divadla v Praze na představení „Nápoj lásky“ v termínu 14.02. od 19 hodin.

Pokud tedy chcete také soutěžit o zajímavé ceny a dostávat informace okolo dění Met přímých přenosů, neváhejte se zaregistrovat k odběru Met Nesletteru zde .Maria Stuarda v pražském kině

Světozor pouze jako záznam.

Připomínáme všem divákům, kteří se chystají do pražského kina Světozor na představení Marie Stuartovna, že tato opera bude z technických důvodů v kině odehrána pouze jako záznam, a to o týden později než samotný přímý přenos, v sobotu 26.1.2013 od 18:45 hodin. Tato informace je již od začátku předprodeje vstupenek avízována jak na programových letácích tak na samotných vstupenkách, proto pevně věříme, že jste si již všichni ověřili, zda jste si zakoupili vstupenku na přímý přenos nebo na záznam tohoto představení.Přeobsazení v Trojanech

a staronové kino.

V sobotním přímém přenosu z Met Trojané došlo na poslední chvíli k přeobsazení role Aenease; tenorista Marcello Giordani se rozhodl vyřadit tuto postavu ze svého dosavadního repertoáru, a tak namísto něj tak v přímém přenosu uvidíte v roli Aenease amerického tenora Bryana Hymela.

Přímým přenosem Trojané se v sobotu 5. ledna 2013 Královohradecké kino Bio Central opět zapojí do projektu The Met: Live in HD. Po půlroční přestávce se tak místní diváci znovu mohou těšit na Met operu „naživo“. Více informací o nové podobě kina najdete na www.biocentral.cz.PF 2013

Přejeme divákům poklidné vánoční svátky a děkujeme za všechny milé komentáře!Další výherce

půjde tentokráte na Aidu.

Příznivkyně Met přímých přenosů a pravidelná odběratelka Met Newsletteru paní Jaroslava Drábová byla vylosována v soutěži o volné vstupenky na operní představení Aida ve Státní opeře Praha.

Paní Drábová totiž správně odpověděla na soutěžní otázku, která se týkala nově spuštěného blogu Kinopřenosy (www.kinoprenosy.cz), na kterém mohou diváci diskutovat nejen o Met přímých přenosech do kin. Blog poskytuje komunikační platformu také pro návštěvníky baletních, činoherních i ostatních speciálních přímých přenosů do kin.

Zapojte se do diskuze také Vy, buď formou komentáře pod jednotlivými příspěvky, nebo přímo samostatnými texty. Ať už jste odborník, nebo zapálený laik, vlastní recenze, komentáře, eseje zasílejte správci Kinopřenosů na e-mail: info@kinoprenosy.cz. Nejzajímavější texty budou odměněny!

A samozřejmě stále platí i to, že pokud se chcete zapojit do soutěží o zajímavé ceny, neváhejte a zaregistrujte se na těchto webových stránkách k odběru Met Newsletteru.Nová soutěž

byla právě spuštěna.

Rádi bychom upozornili příznivce Met přímých přenosů, že dnes byla spuštěna nová soutěž pro odběratele Met Newsletteru o volné vstupenky na představení Aida! Pokud se chcete také zapojit do soutěží o zajímavé ceny, neváhejte a zaregistrujte se na těchto webových stránkách k odběru Newsletteru.Vstupenky na koncert

již mají svého výherce

Před několika dny jsme vyhlásili první soutěž této sezóny, kterou jsme pro příznivce Met přenosů připravili s jedním z našich marketingových partnerů. Soutěžili jsme o volné vstupenky na koncert mladé americké pěvkyně Danielle de Niese.
Na otázku „V kolika letech vystoupila Danielle de Niese poprvé na scéně Metropolitní opery v New Yorku jako vůbec nejmladší pěvkyně všech dob?” nám přišlo něco málo přes 200 odpovědí… Ze správných odpovědí jsme vylosovali jednoho výherce, který se již tuto sobotu vydá na vystoupení sopranistky D. de Niese do Národního divadla v Praze.
Vylosován byl pan Jaroslav Šuchman, který správně odpověděl na naši tak trochu zapeklitou otázku: „D. de Niese byla v osmnácti letech - jako nejmladší v historii programu - přijata do Young Artist Development Programu Metropolitní opery. V devatenácti letech pak debutovala v MET jako Barbarina ve Figarově svatbě.“

Panu Šuchmanovi vřele gratulujeme!

Ostatním soutěžícím připomínáme, že v průběhu roku jsou připraveny pro odběratele Met Newsletteru další soutěže o zajímavé ceny.Soutěžíte rádi?

Začněte odebírat Met Newsletter

Soutěžíte rádi? Tak se přihlašte na těchto webových stránkách k odběru Met Newsletteru... Právě totiž spouštíme, ve spolupráci s partnery přenosů do ČR a SR, sérii soutěží o zajímavé ceny!
První soutěž o volné vstupenky na koncert sopranistky Danielle de Niese byla právě spuštěna - ukončena bude ve středu 31. října.James Levine

je zpět!

Metropolitní opera oznámila návrat svého uměleckého ředitele a šéfdirigenta Jamesa Levina za dirigentský pult. Maestro Levine utrpěl v minulém roce komplikované zranění zad, které si vyžádalo dlouhodobou rekonvalescenci i dlouhodobé přerušení aktivní kariéry. K orchestru Metropolitní opery se prý vrátí na jaře roku 2013 a v příští sezóně, kdy se ujme třech různých titulů.Přeobsazení role Leicestera

v opeře Marie Stuartovna

Pro příznivce Met přenosů máme další zprávu o přeobsazení role: v nové inscenaci Donizettiho opery Marie Stuartovna nahradí v roli Leicestera Matthew Polenzani původně ohlášeného Francesca Meliho. A to ve všech představeních této sezóny. Francesco Meli totiž stáhnul tuto roli ze svého repertoáru.ZMĚNA ČASU: Francesca da Rimini

začne již o hodinu dříve!

Bohužel teprve nyní, po letních prázdninách, nám bylo Metropolitní operou oznámeno, že přímý přenos opery Francesca da Rimini, která bude živě vysílána v sobotu 16. března 2013, začne již v 16:45 hodin (namísto původně avizovaných 17:45 hodin)!

Omlouváme se tímto všem divákům za způsobené komplikace a prosíme, abyste tuto zprávu případně předali všem, o kterých víte že se na tento přenos také chystají.Soutěž k Prstenu Nibelungovu

už má své výherce.

V posledním Met Newsletteru jsme vyhlásili diváckou soutěž o volné vstupenky na projekci série záznamů Prstenu Nibelungova z Met. No a zde máme šťastné výherce, kteří správně odpověděli na soutěžní otázku "která role a kým byla přeobsazena ve dvou částech Prstenu Nibelungova?" (správná odpověď je: byla přeobsazena role Siegfrieda, v této roli se objevil Jay Hunter Morris namísto Garyho Lehmana):

pan Adam Starý (navštíví kino Atlas v Praze)
paní Magdalena Zápražná (navštíví kino Metropol v Olomouci)

Oběma výhercům gratulujeme!

Chcete také soutěžit o zajímavé ceny? Přihlašte se k odběru Met Newsletteru zde .
Další informace o uvedení Prstenu Nibelungova najdete na webových stránkách zde .Prsten Nibelungův

v českých kinech

Milí příznivci The Met: Live in HD,

jsme sice teprve v polovině letních prázdnin, ale i přesto náš tým neúnavně pracuje na novinkách, které by vás potěšili: kromě nové podoby Blogu a webových stránek pro vás chystáme 6 nových operních titulů ze záznamu. Takže ti z vás, kteří přišli o přímý přenos, mají od září opět možnost zhlédnout ve vybraných kinech Hoffmannovy povídky, Růžového kavalíra, Annu Boleynovou, Hraběte Oryho, Dona Giovanniho a Lucii z Lammermooru s Annou Netrebko v hlavní roli.

Další novinkou, kterou jsme pro vás přichystali už na září je odehrání celého cyklu Wagnerova Prstenu Nibelungova! Kompletní cyklus bude vůbec poprvé odehrán i v českých kinech, a to v průlomové inscenační podobě Metropolitní opery. Projekce čtyř oper Zlato Rýna, Valkýra, Siegfried, Soumrak bohů bude také doprovázena dokumentárním filmem s názvem Wagnerův sen, který zachycuje průběh realizace tohoto monumentálního projektu. Laťka nemohla být posazena výš, když se vizionář Robert Lepage, jeden z nejlepších operních režisérů na světě, ve spolupráci s Metropolitní operou rozhodli inscenovat kompletní cyklus Wagnerova Prstenu Nibelungova - přijďte se i vy přesvědčit o kvalitách tohoto nejmonumentálnějšího operního díla, a to do pražského kina Atlas, kde v termínech od 2. do 30. září postupně proběhnou projekce všech čtyř částí Prstenu včetně premiérového filmového dokumentu. Další informace o uvedení Prstenu Nibelungova najdete na webových stránkách zde .Přejeme vám poklidné léto a těšíme se na podzim, kdy vás opět uvítáme v kinech ať už na přímém přenosu nebo záznamu.Nové české kino

se přidalo k Met sezoně 2012/13

Dobrá zpráva pro všechny milovníky opery ze severních Čech! Do nové The Met: Live in HD sezony se nově zapojilo i kino Vesmír v Náchodě. Již v červenci zde bude spuštěn předprodej vstupenek. Pro podrobnější informace o kině klikněte na tento odkaz .Sondra Radvanovsky

nahradí Mattilu

Met oznámila první přeobsazení týkající se nové sezony The Met: Live in HD přenosů, a to v opeře Maškarní ples: Karitu Mattilu zde nahradí v roli Amélie Sondra Radvanovsky.Další kina

která spustila předprodej 2012/13

Zde uvádíme seznam kin, která zahájí v květnu a v červnu předprodej vstupenek na novou The Met: Live in HD sezonu 2012/13:

KVĚTEN
Kino Aero v Praze
Kino MAT v Praze
Kino Světozor v Praze
Multikino Cinestar v Plzni
Divadlo Aréna v Bratislavě
Dům kultury v Ostravě
Národní divadlo v Brně

ČERVEN
Kino Metropol v Olomouci
Multikino Cinestar Anděl v Praze

Pro podrobné informace o předprodeji sledujte webové stránky jednotlivých kin - webové stránky kin jsou k dispozici v sekci "Seznam kin".

Ostatní kina se budou přidávat během letních měsíců - prosím sledujte webové stránky vašeho oblíbeného kina nebo se přihlašte k odběru našeho Met Newsletteru, kde pravidelně upozorňujeme na dění okolo přímých přenosů.Některá kina již zahajují předprodej

na novou sezonu 2012/13.

Již v sobotu 14. dubna během přenosu La traviaty bude v těchto vybraných kinech zahájen předprodej na přenosovou sezónu 2012/13:

Velké kino ve Zlíně
Kino Radnice v Jablonci nad Nisou
Kino Jitřenka v Semilech

Další kina se budou postupně přidávat - prosím sledujte webové stránky vašeho oblíbeného kina nebo se přihlašte k odběru našeho Met Newsletteru, kde pravidelně upozorňujeme na dění okolo přímých přenosů.Nová sezona 2012/13

je již prozrazena.

Metropolitní opera již oznámila tituly příští sezóny The Met: Live in HD přímých přenosů:

Sobota 13. října 2012
Gaetano Donizetti: L’Elisir d’Amore
Maurizio Benini/Bartlett Sher
Anna Netrebko (Adina), Matthew Polenzani (Nemorino), Mariusz Kwiecien (Belcore), Ambrogio Maestri (Doctor Dulcamara)

Sobota 27. října 2012
Giuseppe Verdi: Otello
Semyon Bychkov/Elijah Moshinsky
Renée Fleming (Desdemona), Johan Botha (Otello), Michael Fabiano (Cassio), Falk Struckmann (Iago)

Sobota 10. listopadu 2012
Thomas Adès: The Tempest
Thomas Adès/Meredith Oakes
Audrey Luna (Ariel), Isabel Leonard (Miranda), Iestyn Davies (Trinculo), Alek Shrader (Ferdinand), Alan Oke (Caliban), William Burden (King of Naples), Toby Spence (Antonio), Simon Keenlyside (Prospero)

Sobota 1. prosince 2012
Wolfgang Amadeus Mozart: La Clemenza di Tito
Harry Bicket/Jean-Pierre Ponnelle
Lucy Crowe (Servilia), Barbara Frittoli (Vitellia), Elīna Garanča (Sesto), Kate Lindsey (Annio), Giuseppe Filianoti (Tito)

Sobota 8. prosince 2012
Giuseppe Verdi: Un Ballo in Maschera
Fabio Luisi/David Alden
Karita Mattila (Amelia), Kathleen Kim (Oscar), Stephanie Blythe (Ulrica), Marcelo Álvarez (Gustavo III), Dmitri Hvorostovsky (Anckarström)

Sobota 15. prosince 2012
Giuseppe Verdi: Aida
Fabio Luisi/Sonja Frisell
Liudmyla Monastyrska (Aida), Olga Borodina (Amneris), Roberto Alagna (Radamès), George Gagnidze (Amonasro), Štefan Kocán (Ramfis), Miklós Sebestyén (The King)

Sobota 5. ledna 2013
Hector Berlioz: Les Troyens
Fabio Luisi/Francesca Zambello
Deborah Voigt (Cassandra), Susan Graham (Dido), Marcello Giordani (Aeneas), Dwayne Croft (Coroebus), Kwangchul Youn (Narbal)

Sobota 19. ledna 2013
Gaetano Donizetti: Maria Stuarda
Maurizio Benini/David McVicar
Joyce DiDonato (Maria Stuarda), Elza van den Heever (Elisabetta), Francesco Meli (Leicester), Joshua Hopkins (Cecil), Matthew Rose (Talbot)

Sobota 16. února 2013
Giuseppe Verdi: Rigoletto
Michele Mariotti/Michael Mayer
Diana Damrau (Gilda), Oksana Volkova (Maddalena), Piotr Beczala (Duke of Mantua), Željko Lučić (Rigoletto),Štefan Kocán (Sparafucile)

Sobota 2. března 2013
Richard Wagner: Parsifal
Daniele Gatti/François Girard
Katarina Dalayman (Kundry), Jonas Kaufmann (Parsifal), Peter Mattei (Amfortas), Evgeny Nikitin (Klingsor), René Pape (Gurnemanz)

Sobota 16. března 2013
Riccardo Zandonai: Francesca da Rimini
Marco Armiliato/Piero Faggioni
Eva-Maria Westbroek (Francesca), Marcello Giordani (Paolo), Robert Brubaker (Malatestino), Mark Delavan (Gianciotto)

Sobota 27. dubna 2013
George Frideric Händel: Giulio Cesare
Harry Bicket/David McVicar
Natalie Dessay (Cleopatra), Alice Coote (Sesto), Patricia Bardon (Cornelia), David Daniels (Giulio Cesare), Christophe Dumaux (Tolomeo), Guido Loconsolo (Achilla)

Termín zahájení předprodeje vstupenek na příští sezónu přenosů z Met není v tuto chvíli stanoven, ale předpokládáme, že bude tak jako každý rok začátkem měsíce května. Proto vás prosíme, abyste zatím nekontaktovali svá oblíbená přenosová kina s dotazy týkajícími se příští sezóny přenosů.Přidáváme!

záznamy i v Praze.

Oznamujeme divákům, že pražská kina Aero a Světozor zahájí již 1. března předprodej vstupenek na sérii záznamů z Met "Přidáváme!".
(Telefonické rezervace je možné provádět na +420 608 33 00 88 pouze do 25.3. včetně. Nevyzvednuté tel. rezervace budou zrušeny).
Začátky všech představení od 18:45hod.


Diváci, kteří propásli některý z přímých přenosů, mohou vybírat z těchto operních titulů ze záznamu:

26.4. aero
Gounod | Faust / Nézet-Séguin / McAnuff / Poplavskaja, Losier, Kaufmann, Pape, Braun

3.5. aero
Donizetti | Anna Boleynová (Anna Bolena) / Armiliato / McVicar / Netrebko, Gubanová, Mumford, Costello

24.5. aero
Rossini | Hrabě Ory (Le comte Ory) / Damrau, DiDonato, Resmark, Flórez, Degout, Pertusi

29.5. světozor
Mozart | Don Giovanni / Luisi / Grandage / Rebeka, Fritolli, Vargas, Kwiecien, Erdmann, Pisaroni, Bloom

31.5. aero
Strauss | Capriccio / Davis / Cox / Fleming, Connolly, Kaiser, Braun, Larsen, Rose

7.6. aero
Massenet | Manon / Luisi / Pelly / Netrebko, Beczala, Pittsinger, Szot

12.6. světozor
Verdi | Ernani / Armiliato / Samaritani / Meade, Giordani, Hvorostovsky, Furlanetto

14.6. aero
Puccini | Tosca / Colaneri / Bondy / Mattila, Álvarez, Gagnidze, Plishka

21.6. aero
Verdi | Trubadúr (Il trovatore) / Levine / McVicar / Radvanovsky, Zajick, Álvarez, Hvorostovsky, Kocán

26.6. světozor
Verdi | Traviata (La traviata) / Luisi / Decker / Dessay, Polenzani, HvorostovskyErnani, Manon, La Traviata

i v malém sále kina Světozor.

Oznamujeme pražským divákům, že díky velkému zájmu (a vyprodanému velkému sálu) otevřelo pražské kino Světozor své prostory pro přímé přenosy představení Ernani, Manon a La Traviata i v malém sále. Zájemci si tedy mohou již nyní zakoupit vstupenky na tato představení a zhlédnout je v komorních prostorách malého sálu kina Světozor.Kouzelný ostrov v kině Světozor

nebude uveden jako přímý přenos.

Připomínáme divákům pražského kina Světozor, že zde nebude toto představení z technických důvodů uvedeno v přímém přenosu. Jak již bylo dříve avizováno, představení zde proběhne ze záznamu až v sobotu 28. ledna 2012 od 18.45hod.Maestro James Levine

opět nahrazen.

S lítostí oznamujeme, že umělecký ředitel Metropolitní opery New York James Levine bude muset být nahrazen i v dalším představení - i operu Soumrak bohů bude namísto něj dirigovat italský maestro Fabio Luisi, který je nově jmenován hlavním dirigentem Metropolitní opery.Výherce vánočního abonmá

již známe.

V prosinci jsme ve spolupráci s měsíčníkem Hudební Rozhledy připravili pro diváky Met: Live in HD přenosů vánoční soutěž o vstupenky na druhou polovinu sezony.

A zde jsou jména šťastných výherců, kteří ve vybraném kině zhlédnou přenosy oper Kouzelný ostrov, Soumrak bohů, Ernani, Manon a La Traviata:

pan Tomáš Oliverius z Ostravy
paní Eva Blahoušková z Olomouce
pan Milan Svoboda z Plzně

Všem výhercům gratulujeme!PF 2012

Přejeme divákům poklidné vánoční svátky a děkujeme za všechny milé komentáře!SOUTĚŽTE

s Hudebními Rozhledy!

Připravili jsme pro vás ve spolupráci s měsíčníkem Hudební Rozhledy předvánoční soutěže - neváhejte a soutěžte o zajímavé Met výhry!Také v Soumraku bohů...

... došlo k přeobsazení.

Bohužel, díky přetrvávajícímu onemocnění Gary Lehmana, byla přeobsazena jeho role i v opeře Soumrak bohů - v roli Siegfrieda proto opět diváci uvidí neméně vynikajícího Jay Hunter Morrise.I Siegfried se dočkal...

... přeobsazení.

Bohužel, opět díky náhlému onemocnění, dojde k dalšímu přeobsazení v jednom z Met: Live in HD přímých přenosů letošní sezony: Gary Lehman bude v opeře Siegfried nahrazen Jay Hunter Morrisem.Maestro James Levine

...má zdravotní potíže

Začátek sezóny sebou nese i několik méně příjemných povinností - s velkou lítostí oznamujeme, že umělecký ředitel Metropolitní opery New York James Levine utrpěl během své dovolené v americkém státě Vermont začátkem září po nešťastném pádu velmi nepříjemné zranění zad. Musel se podrobit okamžité operaci a zrušit všechna plánovaná vystoupení až do konce roku 2011. V Metropolitní opeře ho ve většině představení, která měl během podzimu dirigovat, nahradí italský maestro Fabio Luisi, který je nově jmenován hlavním dirigentem Metropolitní opery. Podrobnější informace k Levinovu zranění naleznete na blogu Operadream.com, který se nově stal mediálním partnerem přenosů Met: Live in HD do České republiky.První přeobsazení...

... jsou tu.

Metropolitní opera oznámila, že namísto Eliny Garanči, která očekává narození potomka, bude roli Jane Seymourové v opeře Anna Bolena zpívat ruská mezzosopranistka Jekatěrina Gubanová. V Met debutovala roku 2007 jako Helena Bezuchovová v Prokofjevově Vojně a míru, poté zpívala ještě Giuliettu v Hoffmannových povídkách. Absolventka moskevské konzervatoře a Sibeliovy akademie v Helsinkách kariéru začínala jako stipendistka Young Artists' Programme při Královské opeře Covent Garden. Do širšího povědomí vstoupila roku 2005 díky kreaci Brangäny v pařížské produkci Tristana a Isoldy.

Met zároveň oznámila i přeobsazení Angely Gheorgiu v opeře Faust (nahradí ji Marina Poplavskaja) a náhle zemřelého Salvatore Licitra v opeře Ernani (náhradníkem je Marcello Giordani).C. Bartoli výhra...

...pro odběratele Met Newsletteru

Návštěvníci Met přímých přenosů, kteří se již zaregistrovali k odběru pravidelného emailového Newsletteru, už vědí, že jsme před několika dny vyhlásili soutěž o 2x2 volné vstupenky na pražský koncert Cecilie Bartoli v Rudolfinu. Tento týden jsme soutěž ukončili a zároveň jsme vylosovali 2 šťastné výherce (kteří správně odpověděli název nového alba C. Bartoli "Sacrificium") - zde jsou jejich jména:

pí. Jana Karásková
p. Josef Vošmik

Oběma výhercům gratulujeme a děkujeme i všem ostatním, kteří se zapojili do této soutěže.
A těm z vás, kteří byste také rádi napříště soutěžili o zajímavé ceny a stále nevíte jak na to, rádi poradíme: stačí se pouze zaregistrovat na těchto webových stránkách k odběru emailového Newsletteru - máme pro vás připraveno mnoho dalších zajímavých soutěží a výher!PŘIDÁVÁME! (Encores)

v pražských kinech Aero a Světozor

Informace o zahájení předprodeje a tel. rezervacích na www.kinoaero.cz a www.kinosvetozor.cz.

Přehled projekcí série Přidáváme! v pražských kinech Aero a Světozor květen – srpen 2011:

5.5 Donizetti / Lucia di Lammermoor
Armillato / Zimmerman / Netrebko,Villazón, Kwiecien
Kino Aero

12.5 Donizetti / Lucia di Lammermoor
Summers / Zimmerman / Dessay, Calleja, Tézier
Kino Aero

19.5 Verdi / Aida
Gatti / Frisell / Urmana, Zajick, Kocán
Kino Aero

26.5 Gluck / Iphigénie en Tauride
Summers / Wadsworth / Graham, Domingo, Groves
Kino Aero

7.6 Rossini / Il Barbiere di Siviglia
Benini / Sher / Mattei, DiDonato, Flórez
Kino Světozor

28.6 Puccini / Madama Butterfly
Summers / Minghella / Racette, Zifchak, Giordani
Kino Světozor

7.7 Donizetti / Don Pasquale
Levine / Schenk / Netrebko, Polenzani, Kwiecien
Kino Aero

21.7 Puccini / Tosca
Colaneri / Bondy /Mattila, Álvarez, Gagnidze
Kino Světozor

28.7 Verdi / Don Carlo
Nézet-Séguin / Hytner / Poplavskaja, Alagna, Keenlyside
Kino Aero

2.8 Puccini / La Bohéme
Luisotti / Zeffi relli / Gheorghiu, Arteta, Vargas
Kino Světozor

16.8 Bellini / I Puritani
Summers / Thomas / Netrebko, Cutler, Vassallo
Kino Světozor

30.8 Verdi / Simon Boccanegra
Levine / del Monaco / Pieczonka, Giordani, Domingo
Kino Světozor

Začátky všech představení v obou kinech vždy od 18:45hod.Výherce soutěže s MFDnes...

...opět poletí do New Yorku.

Předplatitelé MF Dnes již vědí, že distribuční společnost Aerofilms pořádá i tuto sezonu ve spolupráci s vydavatelstvím Mafra soutěž o letecký zájezd pro dvě osoby do New Yorku včetně ubytování, který bude spojen i s návštěvou Wagnerovy opery Valkýra v Met.
(Podrobnější informace o této soutěži naleznete na webových stránkách zde .)

S radostí oznamujeme, že výherce této celosezonní soutěže již byl vylosován: je jím paní Marie Hejnicová z Příbramy, která se vydá na výlet do New Yorku společně se svým manželem. Oběma gratulujeme a přejeme nezapomenutelný zážitek z Met!TITULY NOVE SEZONY 2011-12...

... jsou již prozrazeny.

A tak pevně věříme, že vás nabídka příští sezóny přenosů z Met příjemně překvapila, a že už v tento moment dobře víte, které z přenosů si jednoduše nebudete moci nechat ujít:

ANNA BOLENA G. Donizetti
Armiliato / McVicar / Netrebko, Garanča, Mumford, Costello
15. ŘÍJNA 2011, 18:45
Nová inscenace

DON GIOVANNI W. A. Mozart
Levin / Grandage / Kwiecien, Vargas, Frittoli, Vargas, Kocán
29. ŘÍJNA 2011, 18:45
Nová inscenace

SIEGFRIED R. Wagner
Levine / Lepage / Lehman, Voigt, Terfel
5. LISTOPADU 2011, 16:45
Nová inscenace

SATYAGRAHA Ph. Glass
Anzolini / McDermott / Durkin, Croft, Josephson
19. LISTOPADU 2011, 18:45

RODELINDA G. F. Händel
Bicket / Wadsworth / Fleming, Blythe, Scholl
3. PROSINCE 2011, 18:15

FAUST Ch. Gounod
Nézet-Séguin / McAnuff / Gheorghiu, Kaufmann, Pape
10. PROSINCE 2011, 18:45
Nová inscenace

THE ENCHANTED ISLAND (Kouzelný ostrov) G. F. Händel, J. Ph. Rameau, A. Vivaldi a další
Christie / McDermott / de Niese, Oropesa, di Donato, Domingo
21. LEDNA 2012, 18:45
Nová inscenace ve světové premiéře

GÖTTERDÄMMERUNG (Soumrak bohů) R. Wagner
Levine / Lepage / Lehman, Voigt, Meier
11. ÚNORA 2012, 17:45
Nová inscenace

ERNANI G. Verdi
Armiliato / Samaritani / Licitra, Hvorostovsky, Meade, Furlanetto
25 ÚNORA 2012, 18:45

MANON J. Massenet
Luisi / Pelly / Netrebko, Beczala, Pittsinger
7. DUBNA 2012, 17:45
Nová inscenace

LA TRAVIATA G. Verdi
Luisi / Decker / Dessay, Polenzani, Hvorostovsky
14. DUBNA 2012, 18:45

Prosíme všechny diváky, aby v současné chvíli nekontaktovali participující kina s dotazy ohledně termínu zahájení předprodeje - tento termín v tuto chvíli není stanoven!exkluzivní PUBLIKACE MET: LIVE IN HD...

...vydávaná k sezóně 2010/11 přenosů z Met

Jak jsme již dříve informovali všechny odběratele Met Newsletteru, připravili jsem pro vás k nové sezóně přenosů z Met exkluzivní publikaci. Veřejně byla tato publikace poprvé představena na tiskové konferenci k zahájení sezóny přenosů v úterý 5. října 2010 v pražském kině Světozor. Při přenosu Zlata Rýna už byla k dispozici ve všech Met přenosových kinech v ČR.
Publikace má originální formát 210 x 260mm, vytištěna je na krásném křídovém papíře. Obálka je stříbrné barvy a stříbrná byla použita i uvnitř publikace. Publikace obsahuje velké barevné fotografie k přenášeným operám, praktické informace k sezóně a skvělé eseje několika autorek.
Autorkou úvodního textu k sezóně 2010/11 s názvem Opera v kině – zázrak digitální éry je přední česká operní kritička Věra Drápelová. Původní eseje k přenášeným titulům napsaly renomovaná muzikoložka Vlasta Reittererová a její mladší a velmi talentovaná kolegyně Kateřina Viktorová. Eseje jsou dále doplněny výběrem z wagnerovských leitmotivů v notových ukázkách s vynikajícím komentářem operní publicistky a kritičky Heleny Havlíkové.

Pokud si chcete nechat zaslat tuto publikaci až k vám domů, je možné si ji objednat v internetovém obchodě Terryho ponožky zde.
POZOR: PŘI ZAKOUPENÍ OPERNÍHO DVD Z MET VÝRAZNÁ SLEVA NA PUBLIKACI!

Náhled publikace zde.

Doufáme, že se vám bude publikace líbit!Bryna Terfela v Praze...

...uvidí i návštěvníci Met přenosů.

V úterý 18. ledna 2011 jsme vylosovali 5 výherců naší soutěže o volné vstupenky na pražské koncertní vystoupení basbarytonisty Bryna Terfela. Gratulujeme těmto výhercům (kteří nám zaslali správnou odpověď ve znění "Valkýra"):

pí. Margot Trojánková
p. Martin Rataj
pí. Marcela Máchová (vylosována namísto pí. Olgy Vránové, která z časových důvodů nemůže na koncert přijít)
p. Jiří Bárta
pí. Petra Kučerová (vylosována namísto pí. Ester Farské, která nám bohužel včas nepotvrdila zájem o výhru)

Všem výhercům srdečně gratulujeme a děkujeme i všem ostatním, kteří se zapojili do této soutěže. A těm z vás, kteří byste také rádi napříště soutěžili o zajímavé ceny a stále nevíte jak na to, rádi poradíme: stačí se pouze zaregistrovat na těchto webových stránkách k odběru emailového Newsletteru!Vyhrajte vstupenky...

... na pražský koncert Bryna Terfela

Bryna Terfela si určitě většina z vás pamatuje díky jeho skvělému výkonu v úvodním přenosu letošní sezóny. Ve Wagnerově opeře Zlato Rýna ztvárnil vynikajícím způsobem roli Wotana. Umělecká agentura Nachtigall Artist, která je marketingovým partnerem distribuční společnosti Aerofilms, věnovala do soutěže pro všechny odběratele Met e-mailového zpravodaje deset vstupenek na pražský recitál tohoto bravurního velšského basbarytonisty. Recitál se uskuteční ve čtvrtek 20. ledna ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Máte-li zájem o zařazení do slosování o 5krát 2 vstupenky na Terfelův pražský koncert, klikněte na www.metinhd.cz/soutez a odpovězte na soutěžní otázku.SOUTĚŽ UKONČENA

...ale stále nám chybějí někteří výherci.

V pondělí 20. prosince 2010 proběhlo losování výherců soutěže o 5x2 volné vstupenky na bratislavský koncert hvězdného J.D.Flóreze. Bohužel, do dnešního dne se nám ozvali a potvrdili zájem o výhru pouze čtyři z pěti vylosovaných výherců. Prosíme tedy tímto zbylého výherce (kterému byl zaslán informační email o výhře), aby se nám co nejdříve ozval - pokud tak neučiní do pondělí 17. ledna budeme muset vylosovat nového náhradního výherce. Zde zveřejňujeme jméno "chybějícího" výherce (vycházíme pouze z vylosované emailové adresy, proto se předem omlouváme za případné chyby ve jméně):

p. Alan Francis Thomas

Všem výhercům srdečně gratulujeme a zároveň chceme velice poděkovat i ostatním, kteří se zapojili do této soutěže. A těm z vás, kteří byste také rádi napříště soutěžili o zajímavé ceny a stále nevíte jak na to, rádi poradíme: stačí se pouze zaregistrovat k odběru emailového Newsletteru!NOVÁ FOTOGALERIE...

...aneb našli jste změny na webu?

S radostí oznamujeme příznivcům Met přímých přenosů, že plzeňská Konzervatoř pořádá od letošní sezóny (vždy v úterý před každým přenosem) besedy věnované přenášeným titulům. Přednášející jsou operní dramaturg a režisér Zbyněk Brabec a muzikoložka a profesorka plzeňské konzervatoře Lenka Bočanová. Plzeňská konzervatoř souhlasila s pořizováním videozáznamů z besed a s jejich zpřístupněním na tomto webu. V sekci "Galerie" se tak můžete podívat na první dvě natočené besedy. Videozáznamy jsou nesetříhané a prezentují přednášky v plné délce.

Zároveň jsme zde nově zveřejnili texty rozhovorů z přestávek s pěvci a s dirigenty z vybraných přímých přenosů. Přepisy rozhovorů naleznete pod anotacemi u jednotlivých oper v sekci "Program". V současné chvíli si zde můžete přečíst přepisy rozhovorů z oper Aida, Madama Butterfly, Turandot a Lucie z Lammermooru. Postupem času budou přibývat i další vybrané přepisy rozhovorů.

A další lahůdka pro konzumenty operního umění: vytvořili jsme pro vás bohatou Fotogalerii s fotografiemi ze všech Met:Live in HD přímých přenosů, které proběhly (nebo teprve proběhnou) nejen v českých kinech...Fotografie najdete v sekci "Program" po rozkliknutí hlavní fotografie u každé opery (nad anotací opery). Všechny fotografie jsou vlastnictvím Metropolitní opery, proto vás prosíme o respektování autorských práv a ne-šíření těchto fotografií bez předchozího souhlasu společnosti Aerofilms (jako držitele licence).

Děkujeme!Další nová kina...

...čekají na své operní diváky

Milí příznivci přenosů z Met,

léto je za námi a mnozí z vás již netrpělivě očekávají Wagnerovo Rýnské zlato, kterým 9. října zahájíme novou sezónu přenosů z Metropolitní opery New York.
V České republice budeme operní představení z Met vysílat už do 28 kinosálů - nově se připojí kina v těchto městech:
Přerově
Chebu
Hodoníně
Kopřivnici
Mladé Boleslavi
Jihlavě
Týně n. Vltavou
Kompletní seznam kin, kde bude možné přenosy z Met vidět, najdete na těchto webových stránkách pod odkazem "Kontakt - Seznam participujících kin".
V drtivé většině kin je už možné zakoupit vstupenky na přenosy nadcházející sezóny 2010/11!!LÉTO...

...a přípravy na novou sezonu 2010-11

Milí příznivci přímých přenosů z Met,

i vzhledem k období letních prázdnich a lákavým venkovním teplotám, je organizační tým distribuční společnosti Aerofilms stále ponořen do práce a příprav nové sezony přímých přenosů Met:Live in HD...Chystáme pro vás další soutěže o volné vstupenky, pracujeme na novém "barevnějším" vzhledu webových stránek, připravujeme nové textové promotion materiály, ze kterých se dozvíte mnohem více o svých operních oblíbencích. "Zaučujeme" 9 nových kin, která se rozhodla zapojit se do projektu a rozšířit tak českou Met rodinu o další spokojené diváky (podrobnější informace o těchto kinech budou následovat).

A v neposledním pro vás vybíráme další přímé přenosy, které by mohly obohatit vaše kulturní povědomí: nachystány jsou přenosy činohry a muzikálu z Národního divadla v Londýně, přenosy baletních představení z Pařížské opery a přenosy nejen z koncertů vážné hudby...
Opravdu bude z čeho vybírat a na co se těšit!

A na závěr bychom vám všem velice rádi poděkovali za vaši přízeň, dotazy, komentáře i osobní poděkování, která jste nám během uplynulé sezony posílali - pište nám dál, váš názor nás zajímá!

Přejeme vám nekončící horké léto a na viděnou na podzim v kině!NIXON NEJEN V PRAZE!

Americká minimalistická opera v anglickém nastudování

Na začátku června se rozhodla Metropolitní opera NY zařadit do programu přímých přenosů Met:Live in HD další dvanáctý operní titul: NIXON V ČÍNĚ.

Nixon v Číně je společným dílem skladatele Johna Adamse, režiséra Petera Sellarse a libretistky Alice Goodman. Světovou premiéru měla tato opera v roce 1987 v americkém Houstonu a rázem bylo jasné, že je to dílo, které bourá dosavadní představy o opeře a otevírá tomuto uměleckému žánru nové možnosti.

Nixon v Číně bude mít v Metropolitní opeře premiéru 2. února 2011 a Peter Sellars se v tomto operním domě poprvé představí v roli režiséra. Za dirigentským pultem stane sám skladatel a v titulní roli Richarda Nixona se na jevišti Met poprvé objeví James Maddalena, který ji zpíval již při světové premiéře. Mezi další osobnosti, které tvoří Sellarsův tvůrčí tým, patří scénografka Adrianne Lobel, kostýmní návrhářka Dunya Ramicova, světelný designér James F. Ingalls, choreograf Mark Morris a zvukový designér Mark Grey.
Přímý přenos proběhne v českých a slovenských kinech v sobotu 12. února 2011 od 18:45hod..
Předprodej vstupenek na přímý přenos této unikátní opery byl již ve většině "Met" kin zahájen - pro získání informací o vstupenkách, prosím, kontaktujte přímo jednotlivá "Met" kina (viz. Seznam participujících kin zde).SOUTĚŽ UKONČENA

jména výherců jsou známa

V pondělí 24. května proběhlo losování výherců soutěže o 5 předplatných pro dvě osoby na sezónu přímých přenosů Met: Live in HD 2010-11. Zde zveřejňujeme jména výherců a města, ve kterých budou sledovat všech 11 titulů / p. přenosů letošní Met sezony:

Šárka Klasnová (Plzeň)
Jiřina Camprová (Žatec)
Marta Přidalová (Brno)
Ivan Mikulíček (Jablonec n. Nisou)
Marta Koubková (Praha)

Všichni výherci se nám již ozvali zpět, a tak od nás obdrželi informaci o vyzvednutí si výhry v jednotlivých městech/kinech.

Všem výhercům srdečně gratulujeme a zároveň chceme velice poděkovat i ostatním návštěvníkům p. přenosů, kteří se zapojili do této soutěže a poctivě označili kraj, ve kterém navštěvují své Met:Live in HD kino!SOUTĚŽTE

o abonmá na příští sezónu přenosů z Met

Pro diváky, kteří jsou registrováni k odběru e-mailového Newsletteru Met:Live in HD, jsme opět připravili soutěž o 5x abonmá pro dvě osoby na příští sezónu přenosů z Met.

V pondělí 24. května 2010 vylosujeme pět šťastlivců, kteří vyhrají abonmá pro dvě osoby na příští sezónu přenosů Met: Live in HD. Losovat budeme stejně jako v loňském roce z e-mailových adres databáze metinhd.cz přihlášených k odběru tohoto zpravodaje. Losovat však budeme pouze z e-mailových adres s přiřazeným krajem, ve kterém jejich majitelé navštěvují přenosy z Met. Pokud jste členem databáze metinhd.cz, avšak nemáte přiřazen kraj ke své e-mailové adrese, můžete tak učinit po kliknutí na tento odkaz . K jedné e-mailové adrese jde přiřadit vždy jen jeden kraj. Kromě šance vyhrát ve slosování o pět abonmá má určení kraje ještě další výhodu: budete napříště dostávat pouze informace o přenosech a projekcích, které se odehrávají v blízkosti vašeho bydliště.PŘEDPRODEJ ZAHÁJEN

na sezonu 2010-11

Milí příznivci Met:Live in HD přímých přenosů,
zde pro vás zveřejňujeme kontaktní údaje několika kin, která již v sobotu 1. května zahájila předprodej vstupenek a abonnmá na sezonu 2010-11:

Zlín - Velké kino
Telefonické rezervace: 577 437 008
Email rezervace: predprodej@gacinema.cz
Pokladna otevřena od pondělí do pátku v době od 9 do 20 hodin.
www.velkekino.cz

Plzeň + Pardubice - multikino CineStar
Telefonické rezervace: 466 799 999 (Pardubice), 377 434 999 (Plzeň)
Pokladna otevřena od pondělí do neděle 30 minut před prvním představením dle aktuálního programu.
www.cinestar.cz

Ostrava - Dům Kultury
Telefonické rezervace: 597 489 259, 597 489 111
Email rezervace: info@dkv.cz
Pokladna otevřena PO - PÁ od 9 do 20 hodin, v SO a v NE hodinu před každým představením.
www.dkmoas.cz

Hradec Králové - ArtKino Centrál
Telefonické rezervace: 495 215 421
Email rezervace: info@kinocentral.cz
Pokladna otevřena pondělí - neděle od 15 do 20 hodin.
www.kinocentral.cz

České Budějovice - kino Kotva
Telefonické rezervace: 386 355 800
Pokladna otevřena 1 hodinu před začátkem představení.
www.kinokotva.cz

Praha - kino MAT
Telefonické rezervace: 224 915 765
Pokladna otevřena hodinu před začátkem prvního představení.
www.mat.cz

Zahájení předprodeje a tel.rezervací v pražských kinech Aero a Světozor bude spuštěno ve středu 5. května následovně:
- v 10 hodin dopoledne bude spuštěna rezervační linka na telefonním čísle 608 33 00 88, telefonické rezervace budou drženy do 30. května 2010.

- ve 12:30 hodin bude otevřena pokladna kina Světozor (Vodičkova 41, Praha 1 - otevřena denně 12.30-21 hod., So-Ne 10.30-21 hod.), kde bude možné zakoupit vstupenky jak do kina Světozor tak do kina Aero. www.kinosvetozor.cz.

- v 17 hodin bude otevřena pokladna kina Aero (Biskupcova 31, Praha 3 - otevřena denně 17–21 hod., So 17–22.45 hod., Ne 13.30–21.00 hod.), kde bude možné zakoupit vstupenky pouze do kina Aero. www.kinoaero.cz.

Předprodej ve zbývajících městech bude spuštěn během května, června a září 2010 - prosím, pečlivě sledujte webové stránky jednotlivých kin / divadel!NOVÁ SEZONA 2010-11

přímých přenosů Met:Live in HD

Vážení milovníci opery,
Metropolitní opera NY již oficiálně oznámila seznam operních titulů, které se chystá v nadcházející sezoně zařadit do projektu přímých přenosů Met:Live in HD.
Zveřejňujeme zde tedy vybrané tituly a doufáme, že Vás některý z nich naláká k návštěvě jednoho z 19 českých kin.

Program přímých přenosů / sezona 2010-11:

9. října 2010 – DAS RHEINGOLD / Zlato Rýna (R. Wagner)Nová inscenace
Dirigent: James Levine;
Účinkují: Wendy Bryn Harmer, Stephanie Blythe, Patricia Bardon, Richard Croft, Gerhard Siegel, Bryn Terfel, Eric Owens, Franz-Josef Selig, Hans-Peter König

23. říjen – BORIS GODUNOV (M. Musorgskij)Nová inscenace
Dirigent: Valery Gergiev;
Účinkují: Ekaterina Semenchuk, Aleksandrs Antonenko, Oleg Balashov, Evgeny Nikitin, René Pape, Mikhail Petrenko, Vladimir Ognovenko

13. listopad – DON PASQUALE (G. Donizetti)
Dirigent: James Levine;
Účinkují: Anna Netrebko, Matthew Polenzani, Mariusz Kwiecien, John Del Carlo

11. prosinec – DON CARLO (G. Verdi)Nová inscenace
Dirigent: Yannick Nézet-Séguin;
Účinkují: Marina Poplavskaya, Anna Smirnova, Roberto Alagna, Simon Keenlyside, Ferruccio Furlanetto, Eric Halfvarson

8. leden 2011 – LA FANCIULLA DEL WEST / Dívka ze Zlatého západu (G. Puccini)
Dirigent: Nicola Luisotti;
Účinkují: Deborah Voigt, Marcello Giordani, Juha Uusitalo

26. únor – IPHIGÉNIE EN TAURIDE / Ifigenie na Tauridě (Ch.W. Gluck)
Dirigent: Patrick Summers;
Účinkují: Susan Graham, Plácido Domingo, Paul Groves, Gordon Hawkins

19. březen – LUCIA DI LAMMERMOOR / Lucie z Lammermooru (G. Donizetti)
Dirigent: Patrick Summers;
Účinkují: Natalie Dessay, Joseph Calleja, Ludovic Tézier, Kwangchul Youn

9. duben – LE COMTE ORY / Hrabě Ory (G. Rossini)Nová inscenace
Dirigent: Maurizio Benini;
Účinkují: Diana Damrau, Joyce DiDonato, Susanne Resmark, Juan Diego Flórez, Stéphane Degout, Michele Pertusi

23. duben – CAPRICCIO (R. Strauss)
Dirigent: Andrew Davis;
Účinkují: Renée Fleming, Sarah Connolly, Joseph Kaiser, Russell Braun, Morten Frank Larsen, Peter Rose

30. duben – IL TROVATORE / Trubadúr (G. Verdi)
Dirigent: James Levine;
Účinkují: Sondra Radvanovsky, Dolora Zajick, Marcelo Álvarez, Dmitri Hvorostovsky, Stefan Kocán

14. květen – DIE WALKÜRE / Valkýra (R. Wagner)Nová inscenace
Dirigent: James Levine;
Účinkují: Deborah Voigt, Eva-Maria Westbroek, Stephanie Blythe, Jonas Kaufmann, Bryn Terfel, Hans-Peter König

Pozn.: změna obsazení vyhrazena!
Zahájení předprodeje vstupenek v jednotlivých kinech ještě nezačalo - divákům bude přesné datum oznámeno během následujících dnů. Děkujeme za trpělivost!HAMLET

výměna Ofélie

Dva týdny před přímým přenosem oznámila Metropolitní opera NY změnu v obsazení role Ofélie v opeře Hamlet A.Thomase: namísto Natalie Dessay diváci uvidí a především uslyší Marlis Petersen, která zastoupí v Metropolitní opeře NY nemocnou Dessay celkem sedmkrát...Tuto německou sopranistku jsme mohli obdivovat v operách Lulu, Die Fledermaus a Medea; roli Ofélie si poprvé vyzkoušela v roce 2006 v německém Dusseldorfu.Přehled projekcí série Přidáváme!

Aero a Světozor / Praha

Přehled projekcí série Přidáváme! v pražských kinech Aero a Světozor v období duben – květen 2010:

Giacomo Puccini LA BOHÈME
Dirigent: Nicola Luisotti, Režie: Franco Zeffirelli
V hlavních rolích: Gheorghiu, Vargas, Arteta, Tézier

„Realistickou a impozantní, do všech detailů provedenou inscenaci, která vykouzlí atmosféru podkrovní mansardy i zasněžené ulice a jež uchvátí výjevem pulzujícího života pařížské Latinské čtvrti, nelze neobdivovat.

(…) Jeho inscenace není spíchnutá kašírka, nýbrž grandiózní filmové plátno. A především: do Zeffirelliho scenerie jsou zasazeny velmi pravdivé kreace sólistů. Angela Gheorghiu se svým úžasně měkkým, tvárným sopránem byla každým gestem svůdnou i trpící Mimi, Ramón Vargas s kultivovaným lyrickým tenorem vřelým Rudolfem.“ Věra Drápelová, MF Dnes
18. května 2010 od 18:45 hodin v kině AERO
___________________________________________________________________________________________
Gaetano Donizetti LA FILLE DU RÉGIMENT (Dcera pluku)
Dirigent: Marco Armiliato, Režie: Laurent Pelly
V hlavních rolích: Dessay, Flórez, Palmer

„Příběh o urozené dívce, již vychovává vojenský pluk, může působit staromódně, ale to, co z něj vytěžil režisér Laurent Pelly, bylo fantastické.“ Věra Drápelová, MF Dnes

„Inscenace ohromovala svou dokonalostí jako celek – úplně všichni by si zasloužili odstavec plný superlativů.“ Helena Havlíková, Lidové noviny
25. května 2010 od 18:45 hodin v kině SVĚTOZOR
___________________________________________________________________________________________
Petr Iljič Čajkovskij EUGENE ONEGIN (Evžen Oněgin)
Dirigent: Valery Gergiev , Režie: Peter McClintock
V hlavních rolích: Hvorostovsky, Fleming, Vargas, Zaremba

Lyrický příběh něžně zasněné Taťány a velkoměstským životem znuděného Oněgina je mistrovským dílem, posvěceným genialitou obou ruských velikánů – autora hudby P. I. Čajkovského i autora literární předlohy A. S. Puškina. Ústřední dvojice je obsazena atraktivními osobnostmi operního světa – Dmitrijem Hvorostovskym a Renée Fleming. Dílo hudebně nastudoval jeden z nejpovolanějších znalců ruské operní literatury Valerij Gergiev. 27. května 2010 od 18:45 hodin v kině AERO
___________________________________________________________________________________________
Giuseppe Verdi AIDA
Dirigent: Daniele Gatti, Režie: Sonja Frisell
V hlavních rolích: Kocán, Urmana, Botha, Zajick

„Tolik obávaná „Celeste Aida“ vyšla Johanu Bothovi skutečně skvěle - v mých uších dokonce dokázal na chvíli přebít vzpomínku na Pavarottiho. Sytý, tmavší, dokonale opřený hlas, závěrečná výška v nádherném pianu, zpívaná jakoby jen tak, mimochodem. Obdivuhodná forma. Violeta Urmana má skutečně nádherný hlasový fond, právě pro Aidu jako stvořený. Například v nilské scéně svou procítěnou a technicky skvěle zvládnutou interpretací dokázala hodně zaujmout.“
Vít Dvořák, Operaplus
6. dubna 2010 od 18:45 hodin v kině AERO
___________________________________________________________________________________________
Giacomo Puccini TURANDOT Dirigent: Andris Nelsons, Režie: Franco Zeffirelli
V hlavních rolích: Guleghina, Poplavskaya, Giordani

„Dokonale fungující jevištní mašinérie režiséra Franka Zeffirelliho byla největší hvězdou projekce Pucciniho Turandot z newyorské Metropolitní opery,“
Věra Drápelová, MF Dnes

„Franco Zeffirelli Turandot pro Metropolitní operu připravil, pokorně a kongeniálně, již před dvaadvaceti lety a i dnes je jeho koncepce dokonalá – ano, takto má vypadat Turandot.“
Helena Havlíková, Lidové noviny
27. dubna 2010 od 18:45 hodin v kině AERO
___________________________________________________________________________________________
Jacques Offenbach LES CONTES D’HOFFMANN (Hoffmannovy povídky)
Dirigent: James Levine, Režie: Bartlett Sher
V hlavních rolích: Kim, Netrebko, Calleja, Lindsey, Held, Gubanovová

„Nádherný hlas a zjev Anny Netrebko (Antonia), perfektní koloratura Kathleen Kimové (Olympia), znělý mezzosoprán Jekatěriny Gubanovové (Giulietta), démonický vzhled i hlas Alana Helda (čtyřrole zloduchů), svěží osobnost Kate Lindseyové (Nicklausse), ale i výkony v menších rolích, všechny odvedené s velkým nasazením, to vše dávalo dohromady divadlo, které dokáže diváka přikovat od začátku do konce.“
Věra Drápelová, MF Dnes

„Při hodnocení hudebního nastudování je určitě třeba na prvním místě jmenovat Jamese Levina (a orchestr Metropolitní opery), kdy všechny možné superlativy jsou rozhodně na místě.“
Vít Dvořák, Operaplus
8. dubna 2010 od 18:45 hodin v kině SVĚTOZOR
___________________________________________________________________________________________
Georges Bizet CARMEN
Dirigent: Yannick Nézet-Séguin, Režie: Richard Eyre
V hlavních rolích: Garanča, Alagna, Frittoli, Kwiecien

Jeden z nejvíce vzrušujících příběhů operní literatury - Carmen Georgese Bizeta - je slovy režiséra této nově nastudované inscenace Richarda Eyrea „o sexu, násilí, rasismu a jejich protipólu – svobodě. Je to jedno z největších uměleckých děl vůbec. Je smyslné a přitažlivé. A myslím, že by mělo být i šokující.“ Elīna Garanča se v roli rafinovaně svůdné cikánky, hrdé a sebevědomé femme fatale představí ve své kariéře poprvé. Jejím partnerem, zamilovaným Donem José, bude Roberto Alagna. Vášně tak mistrně Bizetem převedené do tónů ukazují, že skutečně „svobodná“ láska, jak ji se smrtícím účinkem požaduje hlavní hrdinka, nemůže existovat.
31. května 2010 od 18:45 hodin v kině AERO
___________________________________________________________________________________________
Giacomo Puccini MADAMA BUTTERFLY
Dirigent: Riccardo Frizza, Režie: Anthony Minghella
V hlavních rolích: Racette, Giordani, Zifchak

„Její dokonale opřený a posazený hlas, něžný, ale dostatečně robustní, s kontrolovaným vibratem, přirozeně a s plnou vervou vyzpívával nejsilnější emoce a dramatické vrcholy. Byl to skutečný „křik duše“, krásný zpěv, který ovšem neslouží samotné kráse, ale dramatu. Před kamerou navíc vynikla herecká a mimická proměnlivost a senzitivnost Patricie Racette.“
Věra Drápelová, www.metinhd.cz/blog
11. května 2010 od 18:45 hodin v kině SVĚTOZOR
___________________________________________________________________________________________
Gaetano Donizetti LUCIA DI LAMMERMOOR
Dirigent: Marco Armillato
Režie: Mary Zimmerman
V hlavních rolích: Netrebko, Beczała, Kwiecien

V titulní roli Donizettiho křehké hrdinky se po své “Babypause” představila superdiva Anna Netrebko českou hudební kritikou označovaná též za děvče jako lusk. Role Lucii je jedním z nejnáročnějších dramaticko-koloraturních sopránových partů operní literatury.

„Anna Netrebko po mateřské opět okouzlila.“
Helena Havlíková, Lidové noviny

„Polák Beczała zaskočil za Villazóna a oslnil elegantním zpěvem.“
Věra Drápelová, MF Dnes
20. dubna 2010 od 18:45 hodin v kině AERO
___________________________________________________________________________________________
Gioachino Rossini IL BARBIERE DI SIVIGLIA (Lazebník sevillský)
Dirigent: Maurizio Benini , Režie: Bartlett Sher
V hlavních rolích: Mattei, DiDonato, Flórez

„Projekce Lazebníka ukázala, že si herecké umění špičkových operních pěvců v ničem nezadá s činoherním, ba i filmovým, a popřela představu Met jako bašty statické muzeální prezentace. Lazebník v režii významného činoherního režiséra Bartletta Shera byl divadlem par excellence!“
Helena Havlíková, Lidové noviny
13. dubna 2010 od 18:45 hodin v kině AERO
___________________________________________________________________________________________
Jules Massenet THAÏS
Dirigent: Jesús López-Cobos
Režie: John Cox
V hlavních rolích: Fleming, Hampson

„Ve zralém mistrovství Renée Flemingové a Thomase Hampsona nalezla Thaïs protagonisty, jejichž ideální výkon zůstane dlouho nepřekonán. (...) operní evangelizaci skrze Flemingovou a Hampsona nelze odolat.“
Helena Havlíková, Lidové noviny
4. května 2010 od 18:45 hodin v kině AEROZtracený Simon Boccanegra...

...v kině Aero + náhradní termín projekce

NAHRADNÍ PROJEKCE ZÁZNAMU OPERY Simon Boccanegra PROBĚHNE V KINĚ AERO VE ČTVRTEK 18.3.2010 od 18:45HOD.

Zveřejňujeme zde omluvu pražského kina Aero - tato omluva a vysvětlení patří všem zklamaným návštěvníkům zrušeného přímého přenosu Simon Boccanegra:

Vážení diváci kina Aero,
ještě jednou se velice omlouváme za zrušený sobotní přenos v kině Aero.
Metropolitní opera vysílá test přímého přenosu dvakrát: v pondělí v týdnu před přenosem, kdy proběhl v Aeru bez problémů, a v den přenosu od 17.00hod.
V tuto chvíli jsme zjistili, že máme technický problém. Po vyloučení všech možností jsme zjistili, že lešení postavené během čtvrtka a pátku zastínilo přenosovou trasu. Následně jsme se snažili na tuto situaci reagovat, buď přemístěním satelitního přijímače nebo odstraněním lešení, ale bohužel se nám v takto krátké časové době nepodařilo věc vyřešit. Satelit nesměřuje přímo do lešení, nicméně přesto byl signál silně narušen. Přesunutí satelitu, případně jeho zdvižení nad úroveň lešení, nebylo možné technicky zvládnout během daného časového úseku.
Vzhledem k tomu, že jsme se do poslední chvíle snažili věc vyřešit, nechali jsme diváky sednout si do sálu. Jedinou variantou bylo pustit alespoň záznam jedné z minulých oper pro ty, kteří ji ještě neměli šanci vidět, a ztlumit tak jejich zklamání ze zrušeného přenosu.
Pro všechny samozřejmě uspořádáme náhradní představení opery Simon Boccanegra ze záznamu, zřejmě během března. Všechny, kteří nám na sebe nechali telefon nebo email, budeme osobně kontaktovat s datem projekce. Pokud by pro ně tento termín nebyl vhodný, budou si moci vybrat jako náhradní některý z dalších nevyprodaných záznamů, které jsou v tuto chvíli na programu. V případě, že někomu nebude vyhovovat žádný další termín, vrátíme mu samozřejmě vstupné.
Chápeme, že vzniklá situace byla pro všechny diváky v sále více než nemilým překvapením, nicméně věříme, že pochopí, že v tomto případě nebylo v naší moci těmto technickým překážkám předejít.

S pozdravem,
Zuzana Kameníková za kino AEROMET a MAT

aneb nové kino do rodiny...

Radostná zpráva pro pražské fanoušky přímých přenosů Met:Live in HD - již od 6. února budete moci vídat newyorská operní představení i v kině MAT na Karlově náměstí! Komorní kino MAT se tak stává již 19. participujícím kinem v Čechách...
Informace o předprodeji a možnostech rezervace vstupenek do kina MAT naleznete na tomto webu v odkazu "Kontakt", sekce "Seznam participujících sálů s adresami a kontaktními údaji".Přidáváme!

záznamy oper v Praze

Pražské kino Aero a Světozor zařadilo do svého programu i několik záznamů oper z předešlých sezon Met: Live in HD. Kompletní seznam přidaných oper naleznete na těchto webových stránkách zde.
Předprodej vstupenek a příjem telefonických rezervací na záznamy ze série Přidáváme! bude spuštěn ve středu 13. ledna 2010.
Informace o otevírací době pokladen obou kin naleznete na webových stránkách kina Aero (www.kinoaero.cz) a kina Světozor (www.kinosvetozor.cz).Změna dirigenta

Růžový kavalír

S lítostí oznamujeme, že v přímém přenosu opery "Der Rosenkavalier" došlo na poslední chvíli ke změně dirigenta. Původně naplánovaného Jamese Levina vystřídá Edo de Waart.SOUTĚŽ s MFDnes...

...aneb vyhrajte letecký zájezd pro dva do Metropolitní opery NY!

Předplatitelé MF Dnes a návštěvníci sobotního přenosu Hoffmannových povídek již vědí, že distribuční společnost Aerofilms pořádá ve spolupráci s vydavatelstvím Mafra soutěž u příležitosti dvouletého výročí zahájení přenosů z Metropolitní opery do Česka.

Hraje se o letecký zájezd pro dvě osoby do New Yorku včetně ubytování, který bude spojen s návštěvou Rossiniho opery Armida v Met.

Podrobnější informace k této soutěži naleznete na webových stránkách zde ; zároveň vám podrobnější informace přineseme i v příštím e-mailovém zpravodaji (Newsletter) - pokud ještě nejste registrováni, můžete tak učinit na hlavní stránce tohoto webu.Přenosy z Met v ČR

slaví dvouleté výročí s Hoffmannovými povídkami!

V sobotu 19. prosince od 18:45 hodin se bude v 17ti kinech v Čechách a na Moravě vysílat další přímý přenos z Metropolitní opery New York. Na programu je fantaskní opera Jacquese Offenbacha Hoffmannovy povídky - inscenace amerického režiséra Bartletta Shera, která byla premiérovaná teprve začátkem prosince.

Prosincový přenos Hoffmannových provídek bude zároveň malým jubileem projektu, protože to budou právě dva roky, co se začalo vysílat do ČR. Společnost Aerofilms, s.r.o., držící k vysílání přenosů Met: Live in HD licenci, přichystala ve spolupráci s vydavatelstvím Mafra u příležitosti dvouletého výročí pro české operní milovníky soutěž.

Více po přímém přenosu - sledujte naše webové stránky!Hoffmann v Žatci

žatecké divadlo opět hraje

V pondělí 23. Listopadu 2009 v 9:00 hod. bylo rozhodnuto o znovuzprovoznění Digitálního kina v Žatci. Všechna představení Met:Live in HD se tak opět uskuteční v těchto prostorách.

Aktuální program a informace o vstupenkách naleznete na www.divadlozatec.cz.NA BLOGU...

...Věry Drápelové to žije!

Přidáváme ukázku z diváckého komentáře k přenosu opery "Turandot", jehož nezkrácenou verzi si můžete přečíst na Blogu hudební kritičky Věry Drápelové:

U opery nechodíme na děj, mnozí z vás jistě znají základní světový repertoár nazpaměť, a přesto se k opeře stále vracejí. Proč?
Jdou se podívat na výkony protagonistů, jdou si vychnutnat kvalitu, sílu osobností, hledají srovnání ve svých prožitcích. A tak to přece má být. Názory a postoje nechť jsou různé, ani my, ani pěvci nejsou stroje, my nemáme patent na rozum, oni zase patent na dokonalost. Takové je rozložení sil. A proto znovu choďme na světová představení, znovu se nechejme unášet krásou, výkonem, kvalitou, znovu debatujme a dělme se o prožitky, a tak pořád dokolečka. Mějte se všichni fajn.

CID z Brna."Aida" v Plzni a "Turandot" v Žatci

!!POZOR NA ZMĚNY!!

PLZEŇ
Radostná zpráva pro všechny návštěvníky zrušeného přímého přenosu opery "Aida":
náhradní projekci záznamu operního představení "Aida" budete moci shlédnout v plzeňském kině CineStar v sobotu 21. listopadu 2009.

Vstupenky, které byly zakoupeny na sobotní přenos 24.10.2009 (kdy bylo představení z technických důvodů zrušeno) jsou platné i pro tento náhradní termín projekce.
Ceny vstupenek na projekci zůstávají tedy stejné, tzn. 350,-Kč za vstupenku a snížené abonnmá vstupné za 300,-Kč.

Další informace naleznete přímo na webových stránkách plzeňského kina CineStar http://cinestar.cz/plzen/

ŽATEC
Z technických důvodů se přesouvá přímý přenos opery "Turandot" (7. listopadu od 18:45hod.) z Městského divadla a digitálního kina v Žatci do sálu ve Výzkumném ústavu Chmelařsví v Žatci.

Adresa místa konání:
Chmelařský institut, Kadaňská 2525, Žatec (u Kauflandu - směr na Kadaň).
GPS: Loc: 50°19\\\'25.004\\\"N, 13°31\\\'32.61\\\"E

Další informace na tel. čísle +420 415 710 519.Aida zrušena

- omluva Plzeňského kina CineStar -

Zveřejňujeme zde omluvu plzeňského kina CineStar, které bylo nuceno z technických důvodů zrušit přímý přenos opery "Aida".
Prosíme všechny diváky, kteří měli zakoupeny vstupenky na tento přímý přenos do Plzně, aby se s případnými dotazy a komentáři obraceli přímo na kino CineStar: plzen@cinestar.cz, tel.č.377 434 999.

"Operní představení AIDA se z technických důvodů neuskutečnilo. Připravujeme projekci záznamu představení AIDA v náhradním termínu.

Vážení diváci,
dovolte nám, abychom se Vám jménem multikina CineStar Plzeň omluvili za technické překážky, které způsobili, že v sobotu 24.10. jsme Vám nemohli zprostředkovat přímý přenos opery AIDA z Metropolitní opery New York.
Pravděpodobnou příčinou bylo poškození přijímacího satelitu na střeše budovy obchodního centra.
Na odstranění tohoto problému jsme začali hned v pondělí 26.10. pracovat společně s firmou, která satelitní přijímač instalovala.
Ta nám rovněž předá přesný technický protokol závady.
S licensorem projektů přímých přenosů z Metropolitní opery New York jednáme o zprostředkování záznamu tohoto představení, který bychom zařadili do programu některou sobotu koncem listopadu.
Chtěli bychom Vám tímto kompenzovat nezrealizovaný přímý přenos a Vás tak o nic nepřipravit.
O přesném termínu Vás budeme včas informovat na našich webových stránkách www.cinestar.cz nebo vám tuto informaci ochotně sdělíme na pokladnách v multikině CineStar.
Je nám skutečně líto, že touto závadou jsme vám způsobili především zklamání způsobené neodehraným představením.
Zároveň nám dovolte Vás požádat, abyste neztráceli důvěru v tento projekt realizovaný v plzeňském multikině a srdečně Vás zveme k další projekci, která je připravená již na 7. listopadu. Uděláme vše pro to, aby se podobná situace neopakovala.
Děkujeme za pochopení."ROZHOVOR S KRÁLEM

Stefanem Kocánem

Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s mladým pěvcem Stefanem Kocánem, kterého můžete vidět a slyšet v přímém přenosu opery "AIDA" v produkci Metropolitní opery New York.
- Aké bolo skúšanie v MET?
Skúšanie bolo z jednej strany pokojné ... nikto sa nesnažil zbytočne stresovať partnerov zbytočnými a nepotrebnými vecami. Z druhej strany veľmi koncentrované a intrenzívne, každá minúta bola intenzívne využitá. Konkrétne ja ako debutant som bol, dá sa povedať, "ostro sledovaný", a ak by som to chcel popísať jednou vetou, tak poviem: viackrát preskúšaný... Nič nebolo ponechané na náhodu.
- Aké ste mali pocity pred premiérou?
Dovolím si povedať, že to bola moja najnáročnejšia premiéra. Pocit zodpovednosti, dôležité prvé predstavenie sa na scéne, to všetko spojené s celkovým velkým napätím za scénou. Okrem toho som na premiére dostal nove časti kostýmu a make-upu, ktoré som neskúšal, čo mi taktiež trochu skomplikovalo moje vystúpenie.
- Aký máte pocit pre priamym prenosom v sobotu, keď predstavenie budú snímať kamery v priamom prenose do celého sveta?
Určite to bude iné, nemá zmysel si nahovárať, že o nič nejde. Nemám na mysli len moje osobné pocity, ale celkové vypätie všetkých zúčastnených pred prenosom a počas prenosu.
- Ako to vyzerá s vašim ďalším účinkovaním v MET?
Túto sezónu sa do MET vrátim ešte v apríli 2010 v druhej sérii Aidy. Do budúcich sezón v MET mám zmluvne podložených ďalších päťpostáv v piatich produkciách - Ferranda v Trubadúrovi, Sparafucile v Rigolettovi , Inquisitora v Donovi Carlosovi, Komtura v Donovi Giovannim a Ramfisa v Aide. Okrem toho momentálne rokujeme o ďalších dvoch tituloch.
S.Kocána zpovídal Roman Martinec z Bratislavského Divadla Aréna - děkujeme!Gruzínský barytonový objev....

...pro Metropolitní operu

Hned čtyři mrtví během jediné noci jsou moc i na detektivku, natož na operu. Taky proto bývá Pucciniho Tosca označována některými znalci za \\\"ošoupaný thriller\\\". Jinými naopak za operu oper. Nesporně je spolu s Carmen nejhranější. Pro start nové sezony přímých přenosů z newyorské Metropolitní opery jak dělaná.
Sobotní večer v kině navíc některé z nás osvobodil od jiného dramatu, fotbalu Česko - Polsko.
Kov i hedvábí
Už první minuta ukázala jinou Toscu, než jsem kdy viděl. Během předehry se uprchlý vězeň Angelotti spouští po provaze ze zdi. Rychlost, kontrasty a srozumitelnost vůbec vyznačují i celou režii. Ženský portrét, který Cavaradossi dokončuje v kapli, je tak smyslný, že malířova milá, zpěvačka Tosca, se nespokojí jen se změnou barvy očí, ale ve vzteku plátno roztrhne.
Finská sopranistka Karita Mattila nemá hlasovou záři, jakou svou Tocku kdysi obdařily Callasová nebo Tebaldiová, v éře nemilosrdných kamer ale úžasně propojuje mimiku a gesta se zpěvním výrazem. Je to opravdu diva. Od úvodní scény, kde ani na vteřinu nesklouzne do trhoveckého žárlení, až po tlumený údiv nad Scarpiou, kterého zabila. \\\"A před ním se třásl celý Řím.\\\" Chápu, proč ji třeba v Musical America považují za \\\"nejúchvatnější zpívající herečku naší doby, typ představitelky, která obnovuje stárnoucí uměleckou formu a dohání publikum k šílenství\\\".
K Tosce, Salome i Kátě Kabanové se přitom opatrně propracovávala od mladodramatického oboru. Podobně jako Argentinec Marcelo Álvarez; ten dokonce začal s operou až po třicítce, s veristickými rolemi po čtyřicítce. Zpívá i hraje s vervou starodávného italského tenora, na středoevropské gusto možná příliš jednoduchou. Tím logičtěji se ale stává soustem pro policejního ředitele, barona Scarpiu. Gruzínský představitel této role George Gagnidze je senzací inscenace, objevem, po jehož nahrávkách teď pátrám.
Žádný brutální macho, chtivý jedním vrzem popravit malíře a znásilnit zpěvačku. Tento Scarpia přesně ví, kdy přesvědčovat, vysvětlovat, hrozit úředníkům, plácat po zadku \\\"placené společnice\\\", prosebně líbat ruku Tosce, se zaťatými zuby ovládnout vztek. Ideální spoluhráč v Pucciniho opeře, kde dueta jsou mnohdy důležitější než árie.
Gagnidzeho dokonale ovládaný baryton zní jinak než osobitost Thomase Hampsona nebo Tita Gobbiho. Průrazností, vyrovnaností a technikou naplňuje někdejší italský ideál tohoto hlasového oboru. V jeho zvuku je kov, plamen i hedvábí. Dynamické rozpětí od Te Deum, kde ční nad chrámovým sborem, až k úlisně sladkému konejšení Tosky, je oslavou pěveckého umění.
Fotbal z jiné planety
To nejlepší přitom Gagnidzeho možná teprve čeká. Začal před třinácti lety v rodném Tiflisu jako Renato v Maškarním plesu, zahraničními angažmá prošel v Osnabrücku a zejména ve Výmaru. Po předloňském debutu v milánské Scale si ho dirigent Lorin Maazel vybral jako Scarpiu do Metropolitní.
V samotné MET zpíval Gagnidze poprvé loni. Ze všech chval jeho debutu zazněla nejhlasitěji tenorová, od Josého Carrerase: \\\"Nejenže je pro Rigoletta jak stvořený. On je Rigolleto.\\\"
Jako hovory z holičství mě pak (ne)zajímaly podrobnosti, které se lze okolo nového nastudování Toscy dočíst. Že Gagnidze vlastně zaskakoval za Juhu Uusitala, ale před jedním představením sám tak ochraptěl, že od druhého jednání pouze hrál a místo něho zpíval ze zákulisí Carlo Guelfi.
Nebo režisérská přetahovaná mezi Švýcarem Lucem Bondym, který vystačil s inovacemi až do závěrečné popravčí scény a Frankem Zeffirellim, jehož předchozí Tosca se hrála 25 let.
Jak hráli naši a slovenští fotbalisté, to ke mně doléhalo jak z jiné planety.

Jiří Černý
Autor je hudební kritikTOSCA s jiným dirigentem?

James Levine dočasně "odchází" ze scény...

Přímý přenos opery Tosca (10.října), bohužel, nebude dirigovat James Levine. Umělecký šéf Metropolitní opery New York se musí podrobit akutní operaci zad, proto ho zastoupí dirigent Joseph Colaneri. Na kvalitě opery ani přímého přenosu to ale určitě neubere...NOVÁ KINA NA SCÉNĚ

aneb více opery v Čechách!

Přinášíme dobrou zprávu všem příznivcům opery! Do letošní sezóny MET:Live in HD přímých přenosů se zapojili další 3 česká a 1 moravské kino. Od 10. října 2009 budete moci sledovat operu "ve velkém" i v Teplicích, Děčíně, Pardubicích a Boskovicích. Předprodej vstupenek na všech 9 titulů je v těchto kinech již zahájen. Kontaktní informace na jednotlivá kina naleznete na těchto webových stránkách pod odkazem "Kontakt - Seznam participujících kin".
Bohužel, z technických důvodů se letošní sezóny MET:Live in HD přenosů nezúčastní kino ve Znojmě. Doufáme, že si příznivci opery ve Znojmě najdou způsob, jak si nenechat ujít skvostnou nabídku oper...
Děkujeme vám za přízeň a přejeme příjemné zážitky ve společnosti zvučných operních jmen!LA BOHÈME opět v kině Aero!

Exklusivní projekce ze série záznamů Přidáváme!

Pokud jste propásli LA BOHÈME v přímém přenosu Met:Live in HD, máte nyní jedinečnou možnost shlédnout tento příběh lásky chudého básníka Rudolfa a mladičké švadlenky Mimì, v pražském kině Aero 29. září od 20.00hod. v rámci oslav "Dnů Žižkovského kulturního dědictví".
Tato legendární inscenace Franca Zeffirelliho s hvězdným pěveckým obsazením ústřední dvojice – famózní sopranistkou Angelou Gheorghiu a vynikajícím tenoristou Ramónem Vargasem, vás rozhodně dojme, stejně jako dojímá diváky snad všech světových operních domů již desítky let...

Vstupenky jsou stále k dispozici na pokladně kina Aero!CARMEN a HOFFMANNOVY POVÍDKY

mění tváře...

Metropolitní opera NY oficiálně oznámila změnu v obsazení ženských rolí v opeře Carmen a Hoffmannovy povídky.
Z osobních důvodů nebude moci sopranistka Angela Gheorghiu, která měla představovat postavu "Carmen", v opeře vystupovat po dobu 6 repríz...Nahradí ji Elina Garanča. Ta si tuto roli zahraje v Metropolitní opeře NY poprvé ve své pěvecké kariéře.
A protože se inscenace opery Carmen kryje s inscenací opery Hoffmannovy povídky, byla role "Múzy/Nicklausse", v které se taktéž měla objevit Elina Garanča, přeobsazena Kate Lindsey (pro kterou je tato role premiérová).POMŮŽETE NÁM?

Hledáme studenta/ku z Prahy...

...kteří by nám pomohli s archivací článků týkajících se přímých přenosů MET:Live in HD. Za odměnu nabízíme volnou vstupenku na přímý přenos "Hamlet" do kina Aero. V případě zájmu nás, prosím, kontaktujte na tel.čísle 608 300 557 nebo emailové adrese malvina@kinoaero.cz.
DĚKUJEME!Hoffmannovy povídky....

....se dočkaly změny v obsazení.

Metropolitní opera již oficiálně potvrdila změnu v obsazení hlavní role v opeře Hoffmannovy povídky - namísto Rolanda Villazóna se v roli "Hoffmanna" objeví Joseph Calleja. V ďábelské čtyřroli démonů (Lindorf, Coppélius, Miracle, Dappertutto) vystoupí místo původně ohlášeného René Papeho Alan Held.KONEC TELEFONICKÝCH REZERVACÍ V PRAZE!

Po víkendu budou ukončeny telefonické rezervace na MET sezónu 2009/10 v kinech Aero a Světozor

Milý příznivci MET: Live in HD,
rádi bychom vám připoměli, že telefonické rezervace vstupenek na MET sezónu 2009/10 v pražských kinech Aero a Světozor budou ukončeny již v pondělí 22.6. To znamená, že veškeré nevyzvednuté vstupenky, budou opět vráceny do volného prodeje v úterý 23.6.! Prosíme vás tedy o včasné vyzvednutí si rezervovaných vstupenek, abychom předešli případným "kolapsům" pokladního systému v obou výše zmiňovaných pražských kinech....A samozřejmě aby jste se sami neochudili o možnost vznášet se na opeře!Výherci soutěže o pět předplatných na příští sezónu přenosů Live in HD

Jména výherců soutěže už jsou známa

V pondělí 25. května 2009 proběhlo losování výherců soutěže o pět předplatných pro dvě osoby na příští sezónu přenosů Metropolitan Opera: Live in HD. Výherci jsou:

Dana Šimková (Brno)
Svatopluk Štěpnička (Liberec)
Julie Straková (Olomouc)
Václav Jansta (Praha)
Jarmila Tauerová (Praha)
Výherce jsme kontaktovali e-mailem a během léta je budeme opět kontaktovat s informacemi o možnostech vyzvednutí výhry v jednotlivých městech/kinech.

Výhercům srdečně gratulujeme!Předprodej na sezónu 2009/2010 zahájen

Kino Aero vyprodalo přenosy oper Carmen a Hoffmannovy povídky za 48 hodin

V sobotu 9. května zahájila většina českých a moravských kin předprodej na příští sezónu přenosů Metropolitan Opera: Live in HD. Bližší informace k předprodeji a cenám získáte v jednotlivých kinech.

Program sezóny 2009/2010

10. října – Giacomo Puccini: Tosca (nová inscenace)
Dirigent James Levine, režie Luc Bondy. Tosca – Karita Mattila, Cavaradossi – Marcelo Alvarez, Scarpia – Juha Uusitalo

24. října – Giuseppe Verdi: Aida
Dirigent Danielle Gatti. Aida – Violeta Urmana, Radames – Johan Botha, Amneris – Dolora Zajick, Král – Štefan Kocán

7. listopadu – Giacomo Puccini: Turandot
Dirigent Andris Nelsons, režie Franco Zeffirelli. Turandot – Maria Guleghina, Kalaf – Marcello Giordani, Liu – Marina Poplavskaya

19. prosince – Jacques Offenbach: Hoffmannovy povídky (nová inscenace)
Dirigent – James Levine, režie Bart Sher. Hoffmann – v jednání, Antonia – Anna Netrebko, Nicklausse – Elina Garanča, Lindorf – René Pape

9. ledna 2010 – Richard Strauss: Růžový kavalír
Dirigent James Levine. Maršálka – Renée Fleming, Oktavián – Susan Graham, Ochs - Kristinn Sigmundsson

16. ledna – Georges Bizet: Carmen (nová inscenace)
Dirigent Yannick Nézet-Séguin, režie Richard Eyre. Carmen – Angela Gheorghiu, Don José – Roberto Alagna, Micaela – Barbara Frittoli, Escamillo – Mariusz Kwiecien

6. února – Giuseppe Verdi: Simone Boccanegra
Dirigent James Levine. Simone Boccanegra – Plácido Domingo, Amelie – Adriane Pieczonka, Gabriele Adorno – Marcello Giordani

27. března – Ambroise Thomas: Hamlet (nová inscenace)
Dirigent Louis Langrée, režie Patrice Caurier, Hamlet – Simon Keenlyside, Ofelie – Natalie Dessay

1. května – Gioacchino Rossini: Armida (nová inscenace)
Dirigent - Riccardo Frizza, režie Mary Zimmermann. Armida – Renée Fleming, Rinaldo - Lawrence Brownlee, Goffredo - Bruce Ford, Gernando - José Manuel Zapata, Carlo - Barry Banks, Ubaldo - Kobie van RensburgPŘIDÁVÁME! V MĚSÍCI DUBNU

Záznamy nejoblíbenějších oper k vidění v pražském Aeru, budějovické Kotvě a hradeckém Centrálu

Program série Přidáváme! v měsící dubnu:

4.4.2009 Hansel und Gretel kino Centrál, Hradec Králové
8.4.2009 La Bohéme kino Aero, Praha
10.4.2009 La Bohéme kino Kotva, České Budějovice
15.4.2009 Lucia di Lammermoor kino Aero, Praha
20.4.2009 La Fille du Regiment kino Kotva, České Budějovice
22.4.2009 La Sonnambula kino Aero, Praha
25.4.2009 Kouzelná flétna kino Centrál, Hradec Králové

Začátky v 19 hodin (dobré ověřit v příslušném kině)Čítankové belcanto v podaní Natalie Dessay a Juana Diego Flóreze už tuto sobotu

Dalším přímým přenosem z Metropolitní opery bude Belliniho LA SONNAMBULAZměna obsazení v přenosu Madama Butterfly

Titulní roli bude zpívat Patricia Racette

Metropolitní opera New York oznámila změnu v obsazení titulní role v přenosu Pucciniho opery Madama Butterfly. Místo původně ohlášené Cristiny Gaillardo-Domas vystoupí Patricia Racette známá fanouškům přenosů Live in HD z přenosu Brittenovy opery Peter Grimes, který se vysílal v loňské sezóně.Metropolitní opera oznámila program příští sezóny přenosů Live in HD

Tosca, Aida, Turandot, Hoffmannovy povídky, Carmen, Simon Boccanegra, Hamlet, Armida

Zatím jen takto telegraficky:

Tosca, 10. října 2009 – Levine; Mattila, M. Álvarez, Uusitalo, Plishka

Aida, 24. října 2009 – Gatti; Urmana, Zajick, Botha, Guelfi, Scandiuzzi, Kocán

Turandot, 7. listopadu 2009 – Nelsons; Guleghina, Poplavskaya, Giordani, Ramey

Hoffmannovy povídky, 19. prosince 2009 – Levine; Kim, Netrebko, Gubanova, Garanča, Villazón, Pape

Růžový kavalír, 9. ledna 2010 – Levine; Fleming, Graham, Schäfer, Cutler, Allen, Sigmundsson

Carmen, 16. ledna 2010 – Nézet-Séguin; Frittoli, Gheorghiu, Alagna, Kwiecien

Simon Boccanegra, 6. února 2010 – Levine; Pieczonka, Giordani, Domingo, Morris

Hamlet, 27. března 2010 – Langrée; Dessay, Larmore, Spence, Keenlyside, Morris

Armida, 1. května 2010 – Frizza; Fleming, Brownlee, Ford, Zapata, Banks, van Rensburg

Více informací v nejbližším e-mailovém zpravodaji Live in HD.VELKÉ OVACE PRO EDGARDA V HLEDIŠTI MET I VE VYPRODANÝCH KINOSÁLECH

recenze Radmily Hrdinové na přenos opery Lucia di Lammermoor v deníku Právo

Přenos z Metropolitní opery v New Yorku do třinácti kinosálů ve dvanácti českých městech přinesl nejočekávanější titul sezóny, Donizettiho Lucii z Lammermooru. V hlavní milenecké dvojici se měly představit světové operní hvězdy Anna Netrebková a Roland Villazón, který ale onemocněl, a tak jej v roli Edgarda nahradil polský tenorista Piotr Beczala.

9. 2. 2009 11:07
Jeho průrazný, ve všech polohách krásně znějící tenor i příjemný slovanský zjev naplnily očekávání diváků a Edgardo sklidil velké ovace v hledišti MET i ve vyprodaných kinosálech. Jeho pěvecká jistota sílila od obrazu k obrazu a vrcholila ve třetím dějství působivým podáním Edagrdovy árie. Pěvecký zážitek překryl i dojem z poněkud toporného herectví.

Ruská diva Anna Netrebková se v Lucii vrací na scénu po mateřské pauze. Mateřství zanechalo stopu na její plnější postavě, ale promítlo se i do hlasu větším citovým prožitkem. Virtuózní part Lucie nebyl v jejím podání jen demonstrací pěvecké techniky, ale skutečnou prožitou postavou včetně slavné scény Luciina šílenství. Je to pojetí možná méně efektní, ale zajímavé.

Třetím vrcholem hvězdného pěveckého trojúhelníku byl další rodák z polského Krakova, barytonista Marius Kwiecien v roli Luciina bratra Enrica, jenž dokonalý pěvecký výkon spojil s přesvědčivým herectvím.

Inscenace režisérky Mary Zimmermanové se pohybovala v tradičních mantinelech včetně realisticky pojaté scény a krásných výpravných kostýmů posunujících děj opery do poloviny 19. století.

Orchestr pod taktovkou dirigenta Marka Armiliata hrál Donizettiho se smyslem pro odlišení lyrických a dramatických pasáží, s působivě podanými sóly a citlivě vůči pěvcům.

Dobrý výkon podal i sbor. Zvláštní prémií pro diváky projektu Live in HD byly rozhovory s pěvci, režisérkou i dirigentem, které vedla Natalie Dessayová, již uvidíme v roli Belliniho Náměsíčné. Příští přenos 7. března přinese Pucciniho Madame Butterfly.

rh,Právo
převzato z www.novinky.czJe to báječný pěvec s krásným znělým hlasem

Jiří Bělohlávek o polském tenoristovi Piotru Beczalovi

V sobotním přímém přenosu opery Lucia di Lammermoor zastoupí za indisponovaného Rolanda Villazóna nová hvězda v oboru lyrického tenoru Piotr Beczala. K dispozici v New Yorku je Beczala z jednoho prostého důvodu - zpívá Lenského v Čajkovského opeře Evžen Oněgin, kterou Met momentálně také uvádí a to pod takovkou světoznámého českého dirigenta Jiřího Bělohlávka.

Kinu Aero se dostalo nesmírné pocty, když se s námi dnes prostřednictvím e-mailu maestro Bělohlávek podělil o své dojmy a zkušenosti z dosavadní spolupráce s tímto vynikajícím polským tenoristou:

"S Piotrem Beczalou jsem se setkal již vloni v londýnské Královské opeře Covent Garden, kde také ztvárnil postavu Lenského v Čajkovského Oněginovi. Je to báječný pěvec s krásným znělým hlasem, spolehlivou pěveckou technikou, a především inteligentní a přirozený hudebník. Navíc má atraktivní zjev a je dobrým hercem. Jeho kariéra nabrala strmou dráhu letu a zde v Metropolitní opeře je oslavován právě tak jako Karita Matilla nebo Thomas Hampson," píše z New Yorku Jiří Bělohlávek.V roli Edgarda vystoupí Piotr Beczala

Metropolitní opera oznámila změnu obsazení v přenosu opery Lucia di Lammermoor tuto sobotu

Více informaci zde.ANNA JE ZPĚT

Anna Netrebko se vrací do Metropolitaní opery, kde vystoupí v roli Lucie z Lammermooru.

Teď v lednu se po mateřské dovolené vracíte zpět na operní jeviště. Jak dlouho jste vlastně nevystupovala?
Mé poslední vystoupení bylo na konci června minulého roku. Od té doby až do teď jsem nikde nezpívala. Velmi mě překvapilo, že jsem ani neměla do zpívání chuť. Několik měsíců jsem vlastně ani neotevřela pusu. Cvičit jsem začala až v listopadu. Měla jsem samozřejmě strach, že můj hlas nebude vpořádku. Říká se, že sopranistky po porodu velmi často hlas ztrácejí. Mému hlasu se ale nic nestalo. Pořád je tam, kde má být, a pořád je stejný, jaký byl. Najednou jsem začala mít pocit, že jsem žádnou přestávku neměla, že je všechno tak, jako kdybych se zpíváním na nějakou dobu ani nepřestala. Jediný rozdíl, který jsem zaznamenala, je, že se teď rychleji unavím, ale to je přirozené. Stejně jako sportovci potřebujete trénovat své svaly.

Tato Lucia bude Vaším debutem v této roli v Met. Jak je to vlastně s Lucii a s Vámi?
Když jsem Luciu slyšela poprvé, strnula jsem v němém úžasu. Říkala jsem si, Bože, tohle nikdy nezazpívám. Později jsem se ale začala blíže seznamovat s partiturou a zjistila jsem, že mi Lucia mimořádně sedí. Opravdu se cítím komfortně, když tuto roli zpívám.

Jak přistupujete k Lucii jako k charakteru, se kterým se musíte herecky vypořádat?
Luciu můžete pojmout mnoha různými způsoby. Její šílenství může mít mnoho podob. Lucia může působit jako směšný blázen, jako zlý blázen či jako blázen se zlomeným srdcem. Záleží na každé zpěvačce, co si vybere, a samozřejmě záleží také na režisérovi. V Met momentálně hrajeme novou inscenaci Lucie z Lammermooru, kterou režírovala Mary Zimmerman. Inscenace je to opravdu nádherná a navíc je v ní mnoho prostoru i pro samotné zpěváky. Jsem předsvědčena, že se skvělými partnery, se kterými v Lucii v Met vystupuji, se nám podaří vytvořit něco opravdu mimořádného.

Je to poprvé, co Luciu z Lammermooru zpíváte vedle Rolanda Villazóna?
Ano s Rolandem budeme v této opeře společně vystupovat poprvé. V Lucii z Lammermooru však nemám příliš zpívání s tenorem, je to spíš o sopránu a baritonu. Enrica bude zpívat Mariusz Kwiecien, se kterým jsem vystupovala už v mnoha inscenacích. Je úžasný.

Jak s Mariuszem ztvárníte vztah Lucie a jejího bratra Enrica?
Hodně jsem přemýšlela, proč se Lucia vlastně zblázní. Došla jsem k závěru, že mezi ní a jejím bratrem musí být něco hodně násilného. Musel se k ní chovat nějakým způsobem násilnicky. Nemyslím tím přímo nějaké sexuální násilí, ale něco se mezi nimi stát muselo. Pravděpodobně ji mnohokrát necitlivě srazil na kolena. To je původ její zloby i toho, že Lucia zabíjí. Navíc si nemyslím, že by to přišlo naráz z ničeho nic. Spíš bych řekla, že to v ní zraje. Není šílená od začátku, ale postupně to v ní doutná, až přijde výbuch.

Jste známá jako famózní zpěvačka a zároveň i nedostižná herečka. Jak důležité je, aby operní zpěvák byl schopen obojího?
To ale nejsem jenom já. Patřím do generace zpěváků, kteří už si nemohou dovolit pouze skvěle zpívat, jak tomu bylo dřív. Musíte umět hrát, musíte se umět na jevišti pohybovat. Na druhou stranu musím přiznat, že jsem ve vídeňské Státní opeře zažila Luciu z Lammermooru s úžasnou sopranistkou Editou Gruberovou. Vůbec nehrála, pouze tam stála a zpívala. I tak to byla asi nejlepší Lucia, kterou jsem kdy na jevišti viděla. Slovy nepopsatelný zážitek.

Vaše sláva sahá daleko za hranice operního světa. Obáváte se, že Vaše hvězdná pověst může upozadit Vaše umělecké kvality?
O těchto věcech vůbec nepřemýšlím. Několikrát jsem byla smutná z toho, když jsem si přečetla, že je lepší se na mě dívat, než mě poslouchat. Nyní už tomu vůbec nevěnuji pozornost. Netrávím ani moc času na internetu, nemám počítač a vlastně ani už moc nečtu, co se o mně kde píše.

Změnilo mateřství Váš pohled na Vaši kariéru? Pokud ano, tak spíše emociálně. Budu se určitě cítit na jevišti jinak. Jsem jistá, že během vystoupení poznám, že se něco změnilo. S mateřstvím přichází nový druh zodpovědnosti. Stejně jsem si ale jistá, že to bude pořád ta stejná Anna Netrebko, ne-li lepší.

Matt Dobkin
převzato z www.metopera.org
Již prodáno: 6 lístů na 7.2. - Lucia z Lammermooru

Vstupenky již mají ti nejrychlejší


Slavný choreograf tentokrát jako operní režisér

Dalším přenosem sezóny bude Gluckova opera Orfeo ed Euridice

Už v sobotu 24. ledna 2009 od 18:45 hodin nás čeká v pořádí už šestý přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku do českých a moravských kin v této sezóně. Na programu je tentokrát oblíbená opera Christopha Willibalda Glucka Orfeo ed Euridice. V titulních rolích se můžeme těšit na hvězdné pěvkyně Danielle DeNiese a Stephanie Blythe. Za dirigentským pultem stane maestro James Levine. Zajímavostí je, že režie se ujal slavný americký choreograf Mark Morris, který si z oblasti moderního tance pravidelně odskakuje do oblasti operní režie.PUCCINIHO SVŮDNÁ VLAŠTOVKA Z METROPOLITNÍ OPERY

Přenos bude vysílán v sobotu 10. ledna 2009 od 18:45 hodin už do 13 českých a moravských kin

Dalším titulem úspěšné sezóny přímých přenosů Live in HD z Metropolitní opery v New Yorku bude Pucciniho opera La Rondine (Vlaštovka). Přenos se uskuteční v sobotu 10. ledna 2009 od 18:45 hodin a bude vysílán už do 13 českých a moravských kin. Novým přírůstkem mezi kinosály, které přenosy v ČR nabízejí, je kino Radnice v Jablonci nad Nisou. V Praze bude Vlaštovka k vidění hned ve dvou kinech: v tradičním žižkovském artovém kině Aero a nově také v kině Světozor (Vodičkova 41, Praha 1).

Metropolitní opera opět nabízí příležitost slyšet ty nejlepší světové operních hlasy současnosti. Do hlavních rolí milenců Magdy a Ruggera obsadila hvězdný manželský pár Angelu Gheorghiu a Roberta Alagnu. Za dirigentským pultem stane Marco Armiliato. Průvodcem večera bude sopranistka Renée Fleming.

Srdceryvné love story
"Pucciniho Bohéma byla největším hitem loňské sezóny přenosů Live in HD," říká programový ředitel kin Aero a Světozor Ivo Andrle a pokračuje: "věříme, že si publikum přímých přenosů z Met stejně oblíbí i Rondinu, další skvostný titul tohoto geniálního italského skladatele. Navíc máme za to, že La Rondine je přímo ideální kus pro všechny, kdo ještě s operou nemají příliš zkušeností - nádherné árie, barevná orchestrace a srdceryvné love story."

Inscenace La Rondine, kterou uvidí diváci sobotního přenosu do kin, byla v Metropolitní opeře premiérována teprve nedávno a sice na Silvestra 2008. Jedná se o první uvedení tohoto titulu v Met od roku 1936. Deník The New York Times označil novou inscenaci Vlaštovky v Met za "svůdnou" a dále za "rafinovanou, šarmantní i dráždivou se skvělými uměleckými výkony." The New York Post napsal, že představitelka titulní role "Angela Gheorghiu reprezentuje novou generaci velkých pucciniovských heroin." Associated Press zase oceňuje, jak jsou Gheorghiu a Alagna dokonale pěvecky zesynchronizovaní a jak spolu na jevišti generují neuvěřitelné emocionální jiskření.

Nejkvalitnější obraz opět v kině Světozor
La Rondine bude druhá opera přenášená živě do kina Světozor v Praze. Návštěvníkům Světozoru se navíc dostane mimořádného zážitku v podobě nejkvalitnějšího obrazu, jaký v současnosti v kinech v ČR lze vůbec vidět. Firma Sony na projekci opery La Rondine zapůjčila nejmodernější projekční technologii s rozlišením 4K.

"Nic kvalitnějšího než digitální projekce 4K v současnosti na světě neuvidíte," říká vrchní technolog přenosů Live in HD v ČR a expert na digitalizaci kin Petr Vítek, "projektem Live in HD tedy opět posunujeme hranice možného v českých kinech."

Nový rekord v návštěvnosti
Přenosy Live in HD byly do České republiky zahájeny v prosinci roku 2007 a od té doby neustále nabývají na popularitě. Přenos Massenetovy opery Thaïs v prosinci loňského roku sledovalo v ČR už 1300 diváků. Deník Právo zařadil přenosy Live in HD mezi nejvýznamnější události vážné hudby a jazzu v roce 2008.Operní evangelizace Thaidou

Stellar review na přenos opery Thais v Lidových novinách

Hříšná Thaïs obrací operní novice na víru

Helena Havlíková

Třináct kin po celé České republice (z toho pražský Světozor v dnes nejvyšší možné obrazové kvalitě) v sobotu uvedlo v přímém přenosu z Metropolitní opery zřídka uváděnou Thaidu Julese Masseneta podle povídky Anatola France. Thais má pověst eroticky smyslné opery; traduje se, že při pařížské premiéře (1894) Thais v závěru prvního jednání odhalila ňadra a dodala premiéře (jistě vítaně) skandální nádech.

Byť si Renée Flemingová toto gesto nedopřála, byla její Thais i tak nabita smyslností a mezi ní a cenobitou Athanaëlem, dokonale ztvárněným barytonistou Thomasem Hampsonem, který ve snu pocítil Boží vnuknutí Thaidu získat pro službu Bohu, to jiskřilo v každém dialogu a árii. Právě ta pikantní a dráždivá směsice svatosti a živočišnosti klade na inscenátory nároky, aby finále nevyznělo jen jako málo věrohodná moralita: napravená kurtizána „vstupuje na nebe“, zatímco její duchovní guru, který ji k víře přivedl, jí na kolenou vyznává pozemskou lásku, kterou předtím pohrdal.

Toho se inscenátoři v čele s režisérem Johnem Coxem vyvarovali. Inscenace má původ v Coxově produkci Thais pro Lyric Opera Chicago, kde měla na scéně Paula Browna s Flemingovou a Hampsonem premiéru v prosinci 2002. Záznam prokázal, že oba protagonisté mají dokonale promyšlený, vyzkoušený a zažitý každý tón, výraz, pohyb a gesto. Výborný typově i pěvecky byl také poslední Thaidin milenec, hédonistický Alexandrijec Nicias v podání Michaela Schadeho, a varovně vědoucí kněz Palemón Alaina Vernhese. Pasti opery, která příliš přeslazeně smaže všechny hříchy Thaidy, se inscenátoři ironicky vyhnuli, když její „nanebevstoupení“ zarámovali kýčovitým nazdobeným „lidovým“ oltáříkem, kde budoucí světice Thais sedíc na židli už nevnímá, že ctnostný Athanaël „přilezl ke křížku“ ze zcela jiných důvodů.

Na prkna Metropolitní opery se Thais vrátila po 30 letech. Není divu, že se na jevišti objeví jednou za generaci: najít protagonisty, kteří mohou nejen pěvecky, ale i svým zjevem naplnit nároky Massenetovy opery, častěji zřejmě ani nejde; ve zralém mistrovství Renée Flemingové a Thomase Hampsona nalezla Thais protagonisty, jejichž ideální výkon zůstane dlouho nepřekonán. Pokud do některého z kin na Thaidu zavítal novic, operou dosud nezasažený, jistě tomuto žánru - kterému byla mnohokrát prorokována smrt na úbytě - propadl: operní evangelizaci skrze Flemingovou a Hampsona nelze odolat.

Otištěno v Lidových novinách 31. prosince 2008Pucciniho Vlaštovka s Gheorghiu a Alagnou

Další kalibr z nejtěžších v sezóně přenosů Live in HD

Po úspěšném přenosu Massenetovy smyslné opery Thaïs, kdy jsme se od Renée Fleming a Thomase Hampsona dočkali opravdu nádherných, strhujících a až k slzám dohánějících výkonů, nás už 10. ledna čeká další kalibr z nejtěžších v letošní sezóně přímých přenosů Metropolitna Opera: Live in HD. A sice opera La Rondine (Vlaštovka) italského skladatele Giacoma Pucciniho s Angelou Gheorghiu a Robertem Alagnou, hvězdnou to dvojicí na jevišti i v soukromí, v hlavních rolích. Puccini, Gheorghiu, Alagna, Metropolitní opera - je třeba cokoliv dodávat?

Přenosem Vlaštovky se ke 12 českým a moravským kinům, v nichž můžete Met: Live in HD vidět, přidá jablonecké kino Radnice.Thaïs - konfrontace mezi spiritualitou a smyslností

Thomas Hampson o opeře Thaïs v telefonickém rozhovoru pro MF Dnes

Hvězdný barytonista Thomas Hampson, který v roli mnicha Athanaëla vystoupí v přenosu opery Thaïs po boku Renée Fleming, poskytnul MF Dnes exkluzivní telefonický rozhovor:

19.12.2008 - VĚRA DRÁPELOVÁ - Kultura - str. 10

Hvězda ze zítřejšího kina
Thomas Hampson zazpívá v New Yorku i v českých kinech

Praha - Mnich a kurtizána. To jsou hlavní postavy opery Thais od francouzského skladatele Julesa Masseneta. Sobotní představení newyorské Metropolitní opery bude v přímém přenosu odvysíláno do kinosálů po celém světě, třeba v pražském kinu Aero začíná přenos zítra v 17.45 hodin. Po boku Renée Flemingové se představí americký barytonista Thomas Hampson, který MF DNES poskytl telefonický rozhovor.

VD: V Alexandrii čtvrtého století chce mnich Athanaël obrátit na křesťanství pohanskou kurtizánu. Z ní se nakonec stane světice, zatímco on propadne její smyslnosti. Co si z toho může vzít náš současník?
TH: Konfrontace mezi spiritualitou a erósem je věčná. Athanaël je fundamentalista, který popřel fyzično, lásku a mezilidský vztah, a věří, že pouze negace je správná duchovní cesta. V jeho střetu s kurtizánou se však opačný životní princip ukáže jako spirituálnější. Massenet to vyjádřil geniálně.

VD: Rozmýšlíte se, zda máte hrát pro diváky v kinosále, kteří uvidí všechny detaily, nebo pro publikum v divadle?
TH: Ne, protože to by byla největší chyba. Nestarám se, kde jsou kamery, takže pro ně těžko můžu hrát. Je to výzva spíš pro tvůrce přenosů. Ostatně i jiná představení se zaznamenávají, takže na kamery i mikrofony jsem zvyklý.

VD: Máte úzký vztah k tvorbě Gustava Mahlera. Jeho hudbu jste zpíval i v autorově moravském rodišti a na koncertech v Praze. Chystáte něco k nadcházejícím výročím jeho narození a úmrtí?
TH:V letech 2010 a 2011 budu zpívat všechny Mahlerovy písně doprovázené klavírem. Zúčastním se i orchestrálních projektů a připravuji velký multimediální dokument o Mahlerově životě, nahlížený prostřednictvím jeho písní. A jsem šťastný, že 7. července 2010, v den 150. výročí Mahlerova narození, opět vystoupím v jeho rodných Kalištích.

VD: Nemáte chuť zazpívat si v některé české opeře?
TH: Dělal jsem Dvořákovy Biblické písně, ale přiznám se, že český operní repertoár tolik neznám. Mám rád postavy, které procházejí nějakým děsivým konfliktem. Kdyby se tak našla Rusalka pro baryton! Klidně bych takovou roli nastudoval.Thaïs je ikonická role sopránového repertoáru

Rozhovor s Renée Fleming a Thomasem Hampsonem o Massenetově opeře Thaïs

Máte za sebou již mnoho společných představení opery Thaïs a nyní vás nová inscenace tohoto díla v Metropolitní opeře New York. Co vás na této opeře stále láká?

Renée: Thaïs rozhodně považuji za jednu z ikonických rolí sopránového repertoáru. Navíc se jedná o charakter, který nejen ráda zpívám ale i hraji. Na jedné straně Thaïs náležitě využívá svých ženských předností, aby ovládala muže a vůbec všechny ve svém okolí. Na druhé straně se jedná o bytost, která je vnitřně velmi osamělá. Zároveň si je vědoma povrchnosti svého života a bolestivého faktu, že časem její krása sejde a tím přestane být pro společnost, ve které se pohybuje, jakkoliv zajímavá.

Thomas: Pro mě je role Athanaëla velkou výzvou, a to zejména v tom smyslu, že už v základech jeho osobnosti můžeme najít obrovské dilema. Jedná se o velice komplexní osobnost. Jeho ego je doslova megalomanské. Je to velký misionář, který se snaží obrátit ke křesťanství vpodstatě každého, komu zkříží cestu. Touží měnit svět. Rád Athanaëla zpívám a hraji také proto, že nikdy nevíte, jestli ve vás má jeho náboženská horlivost vzbuzovat podezření či jestli se jí máte nechat nadchnout a unést.

Příběh opery Thaïs se odehrává ve starověkém Egyptě. Myslíte, že takový příběh může být i dnes aktuální?

Thomas: Touha Thaïs jak po lásce tak po nesmrtelnosti je v opeře nádherně vykreslena. Thaïs se snaží dojít životního naplnění snad všemi možnými způsoby, ale stále nenachází, co hledá. To je, myslím, věc, která je dnes velmi aktuální. Stejně tak však byla aktuální i ve starověkém Egyptě před několika tisíci lety, kdy se příběh odehrává.

Renée: Já myslím, že jeden z důvodů, proč opera oslovuje i současné publikum, je skutečnost, že se jedná o psychologické drama dvou osob, které si v průběhu opery úplně vymění role. Oba přicházejí z naprosto rozdílných sociálních prostředí, která zároveň reprezentují dva extrémní pohledy na morálku. Na konci ale každý z nich stojí na přesně opačném konci. Z Thaïs se stává světice a Athanaël přiznává, že podlehnul kráse Thaïs a zahořel k ní smyslnou láskou.

Thomas: V opeře je nádherný moment, kdy se jsouce uprostřed pouště na sebe podívají a zjišťují, že jejich srdce splynula v jedno. Od tohoto momentu jde však dál každý vlastní směrem...

...a to až do úplného závěru opery, kde je mezi nimi opět nepřekonatelná propast.

Thomas: Ano, v úplném závěru opery Athanaël prozrazuje sám sebe. Těsně předtím, než Thaïs zemře, se jí Athanaël vyznává ze svých citů a přiznává, že jediné, na čem v životě záleží, je láska, tentokrát však už nemíní lásku spirituální.

Renée: Hledání duchovního naplnění - to je další věc, která je dnes velmi aktuální. On je její spasitel, avšak ona je jeho nejlepším učedníkem, který nakonec svého učitele překonává. Nakonec je to Thaïs, kdo je světicí. Závěr tohoto Massenetova opusu je vskutku velmi emociální.

Převzato z 2008-2009 HD Programme GuideKino Světozor (Vodičkova 41, Praha 1) se přidává k přenosům Live in HD

Prvním přenosem, který se uskuteční i do pražského kina Světozor, bude Massenetova Thaïs

V sobotu 20. prosince 2008 v 17:45 hodin nás čeká další přímý přenos představení z Metropolitní opery v New Yorku. Na programu je smyslná a již více než sto let skandály provázená Massenetova opera Thaïs s Renée Fleming a Thomasem Hampsonem v hlavních rolích.

Novinkou a dobrou zprávou pro všechny zájemce, kteří již nesehnali vstupenky do beznadějně vyprodaného kina Aero, je, že počínaje přenosem Thaïs se k přenosům Met: Live in HD přidává v Praze druhý kinosál. Je jím kino Světozor ve Vodičkově ulici 41 na Praze 1. Po Thaïs budou do Světozoru dále přenášeny opery Vlaštovka (Puccini/Gheorghiu/Alagna), Orfeo ed Euridice (Gluck/Levine/deNiese/Blythe), Lucia di Lammermoor (Donizetti/Netrebko/Villazón), Madama Butterly (Puccini/Summers/Gallardo-Domâs/Giordani) a La Cenerentola (Rossini/Garanča).

Kino Světozor je moderním a v loňské sezóně zrekonstruovaným kinosálem v samém centru Prahy. Disponuje pohodlnými sedačky a je vybaveno nejmodernějšími technologiemi tak, aby návštěvníkům operních přenosů poskytlo maximální zážitek a absolutní pohodlí. Za zmínku stojí také příjemné prostředí foyeru kina a atraktivní bar.

Přenosy Metropolitan Opera: Live in HD kombinují špičkové operní umění s nejmodernějšími technologiemi. HD (High Definition) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Do České republiky jako první středo/východoevropské země byly přenosy Live in HD zahájeny v prosinci loňského roku. V současné době na přenosech participuje 14 kin v 13 českých a moravských městech. Listopadový přímý přenos Berliozovy opery Faustovo prokletí sledovalo v ČR přes tisíc diváků.

Více informací na www.metinhd.cz a na 608 33 00 88.Lepageova techno-alchymie v Met

Třetí přenos z Met (Faustovo prokletí) je plný interaktivní projekcí

V pořadí třetím přímým přenosem sezóny Live in HD z Metropolitní opery v New Yorku bude Berliozova opera Faustovo prokletí (La Damnation de Faust). Přenos se uskuteční v sobotu 22. listopadu od 18:45 hodin a bude vysílán do 11 českých a moravských kin. Diváci se mohou těšit na hvězdné pěvce Marcella Giordaniho, Johna Relya a nejobletovanější mezzosopranistku Ameriky Susan Graham. Dále na legendárního maestra a hudebního ředitele Metropolitní opery Jamese Levina za dirigentským pultem a především na iscenaci progresivního kanadského režiséra a velkého nadšence do moderních technologií Roberta Lepage.

Inscenace s interaktivní projekcí
V inovativní inscenaci Faustova prokletí budou hlasy a pohyby účinkujících spouštět videoprojekce. „Chtěl jsem prozkoumat oblast, kde se scénická umění setkávají s kinematografii, nalézt jejich společný průnik“ říká Lepage. „Všechny vizuální elementy inscenace jsou spoušteny hudbou nebo pohybem na jevišti.“ Faustovo prokletí premiérované v Metropolitní opeře teprve 7. listopadu tohoto roku je Lepageovým debutem v newyorském operním svatostánku. Soudě podle reakcí amerických médií se jedná o debut vydařený.

High-tech cirkus
Deník The New York Times v inscenaci spatřuje „techno-alchymii v opeře, která velmi sofistikovaně využívá videoprojekcí.“ Známý magazín Variety zhodnotil velmi pozitivně hudební nastudování, když uvádí, že „Levine diriguje skvostnou Berliozovu partituru s aristokratickou noblesou.“ Konečně americký Associated Press připomíná úspěšnou spolupráci Roberta Lepage se slavným Cirque du Soleil a prohlašuje, že „high-tech cirkus se ve Faustově prokletí setkává s velkou operou.“

Praha vyprodána, spěchejte do krajů
„Kino Aero zatím jako jediné v ČR je beznadějně vyprodané už několik týdnů. Věříme, že Faustovo prokletí vzbudí divácký zájem i mimo Prahu,“ říká šéf projektu přímých přenosů z Metropolitní opery do ČR Martin Cikánek. „Po smyslné Salome a explozivním Doktoru Atomicovi nás čeká snový a imaginární příběh o věčném sváru dobra a zla, efektní využití moderních technologií a samozřejmě výsostné hudební provedení. Je tedy na co se těšit, ostatně jako vždy v případě přenosů z Met.“Jak reagovala média na výbuch v Metropolitní opeře?

Přehled zajímavých reakcí na poslední přenos z MET

Rádi bychom vás upozornili na několik tiskových ohlasů na projekci soudobé opery Johna Adamse Doctor Atomic. Doctora Atomica jsme přenášeli minulou sobotu 8. listopadu do 11 českých a moravských kin a šlo vskutku o mimořádný zážitek.

Věra Drápelová v MF Dnes soudí, že „Operní atomová bomba dopadla efektně i do českých kin“

Jiří Černý pro Hospodářské noviny uvedl, že se při Dr. Atomicovi v Aeru citíl „stejně dobře jako na bidýlku v Národním divadle“:

Jan Rejžek se rázem stal nejodvážnějším filmovým publicistou v Čechách, protože jako první po roce přemlouvání zahodil ostych a přišel do kina na operu. A dokonce o tom napsal do Lidových novin: „Přenos působil jako napínavý film, v němž herci místo mluvení pějí. … K moderní opeře asi patří i to, že si sólista zavdá před árií šluka z nemarkýrované cigarety.“

V deníku Právo vyšla recenze podepsaná zkratkou VLA, která vyzdvihuje výbornou práci režisérky inscenace Penny Woolcockové a mladého maestra Alana Gilberta. S povděkem je také kvitováno, že se inscenace obešla bez „módního znásilňování herců“. My jen dodáváme, že takzvaného eurotrashe se v Metropolitní opeře opravdu nedočkáte:)).

V Aeru jsme všichni srdcaři a tak nás mile potěšila i recenzce na webu net-mag.cz. Její autorka pravděpodobně není profesionální žurnalistkou, její příspěvek je však od srdce upřímný a čiší z něj nadšení, které na ni Dr. Atomic dýchnul.

Finis coronat opus! Na blogu Věry Drápelové www.metinhd.cz/blog je nově rozsáhlá recenze právě na Doctora Atomica, která se na rozdíl od výše uvedené kritiky v MF Dnes soustředí na obecnější otázky spojené s tématem opery Dr. Atomic a která také srovnává inscenaci Met s incenací Dr. Atomica v Nizozemské opeře v Amsterdamu. Jak už se čtenáři mohli dříve přesvědčit, výhodou blogu je, že autorku nijak nelimituje prostorem jako noviny či jiná média. Stejně tak je tomu i v případě této recenze, prostě libůstka pro fajnšmekry.

Máme radost, že přenosy z Metropolitní opery navštěvujete. Pokud jste z Prahy a do Aera už jste nesehnali vstupenky, tak nezoufejte. Od prosince se přidává kino Světozor (Vodičkova 41, Praha 1). Vstupenky jsou již v prodeji, rezervovat si je můžete na obvyklém telefonním čísle 608 33 00 88. Více informací se dozvíte na webových stránkách www.kinosvetozor.cz

Nejbližší přenos: Berliozova opera La Damnation de Faust v režii progresivního inovátora a milovníka nejmodernějších technologií Roberta Lepage. V roli Markétky vystoupí Susan Graham, specialistka na francouzský repertoár a nejobletovanější mezzosopranistka v Americe.Další sály se přidávají k přímým přenosům Metropolitní opery

Pražské kino Světozor, kino Metropol z Olomouce a kino Radnice z Jablonce nad Nisou

Jedna sezóna přímých přenosů z Metropolitní opery New York stačila na to, aby se nadšení z operních představení rozšířilo mezi operní publikum po celé České republice. Díky ohromnému ohlasu diváků a přízni provozovatelů kulturních zařízení se přenosy v letošní druhé sezóně začaly přenášet do 11 měst!

Počet měst a sálů, které uvádějí přímé přenosy z Metropolitní opery New York v rozlišení HD a prostorovém šestikanálovém zvuku, ale neustále vzrůstá. Ještě letos se k přímým přenosům z MET připojí nedávno zrekonstruované kino Světozor, které se stane druhým sálem v Praze přenášející představení Metropolitní opery. Do projektu vstupuje 20. prosince přenosem opery Jules Masseneta THAÏS a uvede všechny další opery sezóny 2008/2009 vyjma jediné - La Sonnambula (Náměsíčná).

„Jsem rád, že se podařilo v Praze najít další sál, kde mohou milovníci opery vidět přenosy z MET. Jediný pražský sál v kině Aero svou kapacitou nestačil obrovskému zájmu diváků a již po pár týdnech bylo děvet z deseti přenosů této sezóny beznadějně vyprodáno,“ říká ředitel projektu přímých přenosů z Metropolitní opery New York do zemí střední a východní Evropy Martin Cikánek.

„Metropolitní opera slaví letos 125. výročí svého trvání, my jsme nedávno oslavili 90. let existence. Připojení k projektu bereme jako takovou malou společnou oslavu,“ dodává s úsměvem Petr Jirásek, ředitel kina Světozor.

“Slavíme 125. výročí, ale nechceme usnout na vavřínech,” říká synchronně generální ředitel Metropolitní opery New York Peter Gelb. “Rádi bychom, aby se MET ještě dalších minimálně 125 let rozvíjela!”

Předprodej vstupenek na představení v kině Světozor bude zahájen v pondělí 10. listopadu. Od stejného data bude také možno provádět telefonické rezervace na čísle 608 33 00 88.

Ale tím rostoucí zájem nekončí! Počínaje lednem 2009 se k projektu přidávají dvě nová města: Olomouc a Jablonec na Nisou. V Jablonci nad Nisou se k projektu přidává kino Radnice, v Olomouci kino Metropol. První operou promítanou v přímém přenosu v těchto dvou městech bude La Rondine (Vlaštovka) Giacoma Pucciniho 10. ledna 2009 s hvězdný pěveckých párem (i v soukromí) Robertem Alagnou a Anghelou Gheorghiu v hlavních rolích.

„Díky podpoře městské radnice se nám podařilo zajistit adekvátní technologii a připojit se k přenosům z MET, které myslím skvěle doplní operní nabídku v Olomouci. Dle mého názoru by minimálně každé město nad 100.000 obyvatel mělo udělat podobný krok,“ říká Jan Joukal, ředitel Olomouckých kin.

„Připojením k projektu přímých přenosů z MET bychom rádi rozšířili kulturní nabídku v Jablonci nad Nisou a díky velkému ohlasu těchto přenosů z jiných měst věříme, že se do Jablonce dostanou i diváci z Liberce a dalšího okolí a chladní nezůstanou ani naši sousedé z Polska a Německa, kteří často cestují přes hranice za kulturou, jak je zvykem v našem euroregionu Nisa,“ uzavírá Naďa Hetešová, ředitelka kina Radnice v Jablonci nad Nisou.Rozhovor se skladatelem opery Doctor Atomic

Proč John Adams považuje operu Doctor Atomic za největší životní úspěch?

Považujete operu Doctor Atomic za jeden ze svých největších životních úspěchů. Proč?
Mě nejvíce uspokojují hudební dramata, která jsou utkaná z amerického kulturního a dějinného materiálu a využívají několika symbolů k tomu, aby vyjádřila esenci amerického kolektivního ducha. Atomová bomba je ten nejvýraznější symbol, který vyjadřuje to, co dnes Amerika znamená pro zbytek světa. Vyjadřuje triumf technologického a vědeckého pokroku. A zároveň bolestný fakt, že jsme jediným národem na světě, který použil atomovou bombu a teď musíme nést toto morální břemeno. Manipulace s atomem, s tímto kdysi nedostupným zdrojem obrovské koncentrované energie, je úžasným mýtem současnosti.

Na rozdíl od mnoha jiných operních skladatelů, kteří se nadále soustředí na uměleckou formu, máte pozoruhodnou schopnost pohybovat se mezi divadelním jevištěm a koncertní síní. Dokonce jste složil i Symfonii Doctor Atomic.?
Na komponování jevištních skladeb miluju zejména to, že jsem nucen vymyslet nové způsoby, jak něco hudebně prezentovat. Například přistání letounu Air Force One na letištní dráze v Pekingu (v opeře Nixon v Číně) nebo pocity člověka v poušti Nového Mexika během těch neuvěřitelně napjatých chvil předtím, než vybuchla první jaderná puma. Toto jsou obrazy, které nutí skladatele, aby našel úplně nové způsoby vyjadřování. A když se po těchto zkušenostech vrátím k instrumentálním skladbám, zjistím, že můj hudební slovník se značně rozšířil. Ve Fearful Symmetries /Bázlivých symetriích/ jsem použil obrat, který jsem rozvinul v Nixonovi a dnes je z nich úspěšný taneční kus a moje nejčastěji choreografované dílo. My Chamber Symphony /Moje komorní symfonie/ a Violin Concerto /Houslové concerto/ by nemohly existovat, kdyby nebylo nového chromatického skládání, které jsem rozvinul v Klinghofferově smrti. Neumím si ani představit, jak by vypadalo moje hudební výrazivo dnes, v roce 2008, kdyby nebylo zkušeností, které jsem nabyl při skládání jevištní hudby.

Vaše nejnovější opera je A Flowering Tree /Kvetoucí strom/ z roku 2006. Kdy hodláte začít skládat novou operu?
Už mě svrbí prsty. Většinou si poté, co dokončím operu, říkám: „Tak a teď si dám na delší dobu pokoj,“ a za rok, za dva mě začnou svrbět prsty. Zatím jsem nenašel ideální příběh, ale mám oči na šťopkách. Někdy za mnou přicházejí různí lidé se svými nápady, jako například Pamela Rosenberg [bývalá generální ředitelka San Francisco Opera], která mi přinesla Doctor Atomic. Sám bych na Oppenheimera coby téma opery nikdy nepřišel.

Jak to, že je tak těžké najít správné téma?
Najít příběh, který drží pohromadě – něco jako uranový atom – musí udržet ohromné množství energie na malém prostoru. Proto také často dopadá špatně, když se někdo pokusí adaptovat román na divadelní hru. Každá z mých oper má jedinečné dramatické téma.

Proč jste se rozhodl sepsat své paměti?
Právě jsem se do nich pustil – stalo se to vlastně uprostřed největšího pracovního vypětí při skládání Doctor Atomic (představte si to!) — a přišel jsem na to, že psaní prózy mě naplňuje stejně (a je navíc mnohem jednodušší) jako psaní notových partů. Dostávalo se mi velice pozitivní odezvy od čtenářů Hallelujah Junction a to mě přivedlo k tomu, že jsem napsal libreto ke své další opeře A Flowering Tree /Kvetoucí strom/ .

Co vás nejvíc potěšilo, když jste sledoval cestu opery Doctor Atomic od její světové premiéry v roce 2005?
Mám radost z toho, že jak v San Francisku, tak v Chicagu se inscenacím povedlo takřka zelektrizovat kulturní komunitu, a to v tom smyslu, že se na nich sešli intelektuálně založení lidé nejrůznějších osudů, protože je zajímalo dílo, které se dotýkalo těchto témat. Dozvěděl jsem se od několika lidí, že na to představení zašli i čtyřikrát či pětkrát. Povedla se i inscenace v Holandské Opeře v Amsterodamu. V Metropolitní opeře ji uvidí mnoho inteligentních a přemýšlivých lidí a mě to moc těší.

—Thomas MayZaostřeno na: Doctor Atomic

Opera, která otřásla Metropolitní Operou tak, jako žádné jiné dílo předtím

Přímý přenos z Metropolitní opery 8. listopadu 2008
Tato monumentální současná opera zkoumá strhujícím způsobem jednu z nejzásadnějších epizod světových dějin, a to události roku 1945, které vedly k testování první atomové bomby v Novém Mexiku. John Adams se zde stejně jako ve svých předchozích operách Nixon in China /Nixon v Číně/ a The Death of Klinghoffer /Klinghofferova smrt/ nepokouší převyprávět historický příběh, ale snaží se spíše zkoumat lidi, charaktery a témata týkající se oné epické události. Soustředí se zejména na titulní postavu vzdělaného amerického fyzika Roberta J. Oppenheimera, který stál v čele Projektu Manhattan, který během Druhé světové války vyvinul první jadernou zbraň na světě. Libreto je složeno z nejrůznějších původních zdrojů, včetně amerických vládních dokumentů a záznamů komunikace mezi vědci a armádními představiteli zapojenými do projektu. Kromě toho se součástí příběhu staly jiné texty, které odpovídaly charakteristikám postav: posvátný hinduistický epos Bhagavadgíta (kterou Oppenheimer studoval v původním sanskrtu a později citoval v reakci na svou účast na projektu) a básně tak rozdílných autorů, jako například John Donne, Charles Baudelaire či Muriel Rukeyserová, které se zde objevují po boku tradičních písní indiánského kmene Tewa, který v příběhu má své postavení.

Tvůrci
John Adams (nar. 1947) patří mezi nejuznávanější žijící skladatele a je autorem děl nejrůznějších žánrů, včetně orchestrálních, komorních a vokálních skladeb. Postupem času se způsob jeho hudebního vyjadřování rozšířil do mnoha směrů a Adams se nechal inspirovat i prvky rozličných uměleckých tradicí z celého světa. Mnohá jeho díla se odehrávají na pozadí důležitých dějinných událostí. Patří mezi ně jeho opery Nixon v Číně (1987) a Klinghofferova smrt (1991, o únosu křižníku Achille Lauro) a hudebně divadelní představení I Was Looking at the Ceiling and Then I Saw the Sky /Díval jsem se do stropu a pak jsem spatřil oblohu/ (1995, o zemětřesení v Los Angeles roku 1993). On the Transmigration of Souls /O převtělování duší/ (2002), které získalo Pulitzerovu cenu, připomíná oběti útoků z 11.září. Libreto k opeře Doctor Atomic ovlivnil i Peter Sellars (nar.1957), pozoruhodný a často velmi kontroverzní divadelní režisér, jehož dílo rozšířilo obzory tradiční opery pro mnoho diváků.

Dějiště
Děj opery je zasazen do města Los Alamos v Novém Mexiku a jeho okolí. První dvě scény prvního dějství se odehrávají asi měsíc před samotným testem. Zbytek opery zachycuje události noci z 15. na 16. července 1945, těsně před výbuchem první atomové bomby.

Hudba
Adamsova hudba k opeře Doctor Atomic se neřídí žádnými pravidly, ovšem využívá širokého spektra hudebních nápadů a metod. Adams složil několik rozsáhlých sólových partů, zejména pro postavu Oppenheimera (monolog podle sonetu „Bij srdce mé, můj Bože, napořád“ Johna Donnea na konci prvního dějství), pro Kitty (variace na báseň Rukeyserové „Předvečer Velikonoc roku 1945“, na začátku druhého dějství) a pro Pasqualitu (chytlavá ukolébavka zpívaná za dunění bouře ve druhém dějství). Tato sóla, stejně jako zbytek hudební kompozice, nelze označit za „tradiční“ či „avantgardní“, rezonují totiž v obou směrech. Figuruje zde i „konkrétní hudba“. Ambientní zvuky reálného života, které podtrhují hudební linku, jako například vrčení nastartovaných motorů, dětský pláč či útržky pop music a mluveného slova. Přítomnost sboru je také velice zřetelná, zejména ve druhém dějství, kde v podání sboru zní verše Bhagavadgíty, které Oppenheimerovi zněly v uších téměř neustále. Ať už se ozývají lyrické nebo disharmonické tóny, tato hudba je pro moderního posluchače zcela stravitelná, protože využívá známé prostředky, jako například tritóny, ve středověku nazývané „ďábel v hudbě“, které nejasně pulsují v závěru opery, stejně jako témata, která s sebou přinesla atomová energie.

Doctor Atomic
Představení uváděná v Metropolitní opeře během letošní sezóny souvisí i s touto operou. Inscenace v režii Penny Woolcockové odráží obnovený příklon Metropolitní opery k prezentování současných mistrovských děl z per důležitých žijících skladatelů.Nakoukněte do zákulisí premiéry opery Doctor Atomic v Metropolitní opeře

Takový otřes tento dům ještě nezažil

Ženský hlas v zapomenuté populární písni ze 40.let se vznese k vysokým tónům a pak se zadrhne. Vedle domu odstartuje tryskáč a řítí se nad jeho střechou. Tikání obrovských hodin odměřuje dlouhé, nudné vteřiny. V tu chvíli se s řevem probouzí k životu Doctor Atomic.

Mistr zvuku Mark Grey, který s Johnem Adamsem spolupracuje už téměř dvacet let, přejel mrštnými prsty po krajině knoflíků, čudlíků, šoupátek a blikátek. I poté, co se rozezní orchestr a operní hvězdy nastoupí na jeviště, Grey setrvává na svém místě vzadu v domě a architektonicky vytváří zvukovou krajinu opery Doctor Atomic.
„Vytvořili jsme zvukový prostor, šestizónový prostorový zvuk,“ vysvětloval Grey po nedávném představení. „Nahráli jsme zvuky do těchto zón a ty kolují po domě a mísí se spolu. Jde o zajímavý zážitek, protože kolikrát nepoznáte, odkud ty zvuky vlastně vycházejí.“

Tento typ výpravy se v Metropolitní opeře objevil poprvé. Met se v dnešní době ubírá novými směry, představuje průkopnické inscenace a zapojuje současnou hudbu do svého repertoáru a s tím souvisí i novátorská zvuková technologie. Přestože v případě představení Doctor Atomic jde o čistě operní dílo, Grey ho obohatil o divoké zvukové aranžmá a o portréty, které na Adamsově mistrovském díle vytvořil. Temný hukot se mísí s vysokými uměle vytvořenými tóny. „Samy o sobě by mohly působit jako elektronická hudba,“ míní Grey. „Ale ve spojení s orchestrem vytvářejí jednolitou směs.“

Kromě toho, že je známým zvukovým mistrem, se Grey proslavil také jako hudební skladatel. Pracoval jako dvorní skladatel pro Phoenix Symphony během sezóny v letech 2007-2008, kdy pro baryton, 130-členný sbor a velký orchestr složil kompozici Enemy Slayer: A Navajo Oratorio /Zabiják nepřátel: Navažské Oratorium/, která měla premiéru v únoru 2008. Jeho 10-minutová skladba pro orchestr s názvem The Summons /Předvolání/, také zazněla v premiéře ještě během období Greyova působení ve Phoenix Symphony. Během své zatím poslední spolupráce se Grey s Johnem Adamsem zavřeli v jeho domácím studiu, aby zde vytvořili cosi, čemu Grey říkal „chuť zvuků“. Výsledkem je éterické, strhující dílo, které, jak prohlásil generální ředitel Peter Gelb, „otřáslo Metropolitní operou tak, jako žádné jiné dílo předtím.“Čeká nás opera o sestrojení atomové bomby současného skladatele Johna Adamse

8. listopadu startuje přenos opery Doctor Atomic režijním debutem v MET Penny Woolcockové

Současný americký skladatel John Adams zpracoval ve své opeře závažnou událost moderní historie - sestrojení atomové bomby. Opera měla světovou premiéru před třemi lety v San Francisku. Pro Penny Woolcockovou je režijní uchopení tohoto příběhu, který zásadně ovlivnil běh dějin, jejím debutem v MET. V titulní roli „otce atomové bomby“ J.Roberta Oppenheimera slaví mimořádné úspěchy kanadský barytonista Gerald Finley, jehož výkon na letošním Pražském jaru označila kritika za senzaci festivalu. Sám Finley k této roli řekl: "Když jsem nabídku dostal, byl jsem polichocen a současně mne to děsilo. Bylo těžké ztvárnit historickou osobnost v prostředí vývoje jaderných zbraní, zachytit i radost, s jakou lidé tehdy v oboru jaderné fyziky pracovali. Navíc téma je platné dodnes."
Poslední lístky jsou stále v prodeji.
Doctor Atomic / Sobota 8. listopad 2008 v 18:45 hodinSobotní zahajovací přímý přenos z Metropolitní opery

Zahájení sezóny přímých přenosů z MET již tuto sobotu na jedenácti místech ČR!

Již tuto sobotu zahajujeme letošní sezónu přímých přenosů z Metropolitní opery, tentokrát však v hojmém počtu - 11-ti kinech či divadlech v celé České republice! Úderem sedmé hodiny večerní se začne 11. října 2008 přenášet do Prahy, Brna, Českých Budějovice, Hradce Králové, Chotěboře, Karlových Varů, Ostravy, Plzně, Zlína, Znojma a Žatce. Na programu je atraktivní Straussova opera Salome s fenomenální finskou sopranistkou Karitou Mattilou v titulní roli. Inscenace Salome byla v Metropolitní opeře (Met) premiérována před čtyřmi lety a stala se tehdy doslova trhákem sezóny. Publikum i odborná kritika velmi pozitivně kvitovali moderní režijní koncepci Jurgena Flimma. Karita Mattila se po každé repríze těšila ovacím, které byly označeny za nejbouřlivější potlesk v dějinách Met. Další zárukou výsostné umělecké kvality je orchestr Metropolitní opery, který tuto sobotu povede Patrick Summers. Těšíme se na Vaši návštěvu!Poslední možnost zakoupení vstupenek na tuto sezónu do kina Aero

Využijte poslední příležitosti k zakoupení vstupenek na tuto sezónu do kina Aero

Vážení milovníci opery, naskýtá se Vám poslední šance zakoupit si vstupenky na nezapomenutelný zážitek - operní představení v přímém přenosu z Metropolitní opery v New Yorku - promítaném ve Vašem kině Aero v sezóně 2008/09. Několik zájemců si nevyzvedlo rezervace a ty jsou teď k mání pro Vás.Rušení nevyzvednutých rezervací na MET operu v kině Aero

O půlnoci 30.9. se ruší nevyzvednuté rezervace do Metropolitní opery v kině Aero

Drazí příznivci opery, chtěli bychom Vás upozornit, že příští týden v úterý 30.9.2008 se budou v rámci našeho rezervačního systému rušit nevyzvednuté rezervace. Pokud patříte mezi ty šťastlivce, kteří mají u nás lístky zarezervovány, leč nevyzvednuty, prosíme Vás o urychlené vyzvednutí, jinak budou od 1.10.2008 Vaše vstupenky nabídnuty dalším zájemcům o přenosy v kině Aero! Děkujeme Vám a těšíme se na Vás v následující sezóně přímých přenosů!Přímý přenos z Gala večera v Metropolitní opeře

Unikátní přímý přenos z Gala večera v Metropolitní opeře ve Vašem kině zcela ZDARMA!

Ještě před začátkem samotné sezóny přímých přenosů Live in HD nachystala newyorská Metropolitní opera pro své příznivce v neamerických teritoriích exkluzivní záznam ze zahajovacího galakoncertu jubilejní 125. sezóny. Do 90 minutového sestřihu galakoncertu bude zařazeno kompletní druhé dějství Verdiho opery La traviata s fenomenální Reneé Fleming v titulní roli a uměleckých šéfem Met Jamesem Levinem za dirigentským pultem. Záznam bude dále obsahovat zdravici generálního ředitele Metropolitní opery Petera Gelba, interview s umělci a VIP, záběry ze zákulisí a konečně také upoutávky na nadcházející sezónu přímých přenosů. Záznam bude v pondělí 29. září 2008 přenášen do vybraných českých kin, které v tomto případě nebudou vybírat žádné vstupné, ve dvou různých časech v 11:30 a 18:30 hodin. Pro informace, jak si na přenos záznamu z galakoncertu zarezervovat místo, kontaktujte prosím kino ve Vašem regionu. Kontaktní údaje jsou v sekci Seznam participujících kin tohoto webu.

Met přenosy opět v kině

Svět v Chomutově!

Pro diváky ze severních Čech máme dobrou zprávu: po dvouleté pauze se kino Svět v Chomutově opět připojuje k projektu přímých přenosů z Met a tentokráte uvede celou sezonu 2016/17. Předprodej vstupenek byl již zahájen; vstupenky do tohoto kina si můžete rezervovat na webových stránkách www.kulturasport.cz.Met oznámila první

přeobsazení v sezoně 2017/18

Metropolitní opera nám oznámila přeobsazení mužské role "Cavaradossiho" v přenosu opery Tosca (27.1.2018). Jonase Kaufmanna v této roli nově nahradí Vittorio Grigolo.
Tato informace bude zahrnuta do nových anotací k nové sezoně 2017/18, které se právě připravují.Metropolitan opera New York  ©  Aerofilms 2007-2011